TEL AVIV. Približne 700-tisíc Palestínčanov doteraz utieklo na juh Pásma Gazy po evakuácii civilistov zo severnej oblasti tejto enklávy, uviedla izraelská armáda.
Izrael zintenzívni útoky
Civilisti, ktorí sa stále nachádzajú v meste Gaza a v severnej časti palestínskeho územia, by sa mali z dôvodu vlastnej bezpečnosti presunúť na juh, uviedol hovorca izraelskej armády Daniel Hagari.
Varoval, že Izrael zintenzívni útoky na vojenské ciele hnutia Hamas a vládne zariadenia na severe Pásma Gazy. "Budeme pokračovať v útokoch na ciele, ktoré by mohli predstavovať hrozbu pre pozemné sily v ďalších fázach vojny," konštatoval.
Podľa serveru The Times of Israel môžu útoky spočívať v pozemnom útoku na Pásmo Gazy. Izrael pri hraniciach s palestínskym územím zhromaždil desaťtisíce vojakov. V súčasnosti sa podľa hovorcu uskutočňuje výcvik vojakov v súlade so schváleným plánom operácií.
Podľa vojenských predstaviteľov by sa pozemná operácia mohla začať čoskoro, presnejší dátum však známy nie je. Server informoval s odvolaním sa na diplomatický zdroj, že americká vláda aj vlády niektorých európskych krajín, ktorých občania boli unesení, tlačia na Izrael, aby kvôli rukojemníkom pozemnú inváziu do Gazy odložil.
Je potrebné chrániť civilistov
Generálny tajomník OSN vyhlásil že „odsúdeniahodný útok“ palestínskeho hnutia Hamas na Izrael „nikdy nemôže ospravedlniť kolektívne potrestanie palestínskeho ľudu“. Na mierovom samite o izraelsko-palestínskom konflikte v Egypte António Guterres vyzval na ochranu civilistov a ušetrenie civilnej infraštruktúry vrátane nemocníc, škôl a priestorov OSN pred bombardovaním.
Guterres v Káhire poukázal na „širší kontext“ vojny a povedal, že dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu je „jediným realistickým základom pre skutočný mier a stabilitu".
„Izraelčania musia vidieť, že ich legitímne potreby bezpečnosti sa zhmotnia, a Palestínčania musia vidieť, že ich legitímne túžby po nezávislom štáte sa realizujú," povedal.
OSN podľa generálneho tajomníka nepretržite spolupracuje so všetkými stranami, aby zabezpečila udržateľné dodávky pomoci do Pásma Gazy.

Armáda udrela na ozbrojencov pri libanonských hraniciach
Izraelská armáda zároveň oznámila, že bezpilotné lietadlá a vojaci zaútočili na ozbrojencov, ktorí vypálili rakety a protitankové strely smerom na severoizraelské dediny blízko hranice s Libanonom. Armáda ďalej poznamenala, že sa naďalej chystá na ďalšiu fázu vojenských operácií, ktorá by mohla spočívať v pozemných bojoch v Pásme Gazy.
Izraelské obranné sily uviedli, že z Libanonu bola vypálená protitanková riadená strela na severoizraelskú dedinu Margaliot. Izraelská armáda obratom vykonala bezpilotný útok na skupinu, ktorá raketu odpálila. Samostatne bola z Libanonu odpálená ďalšia raketa, pokračovala armáda s tým, že vojaci odpovedali delostreleckou paľbou.
Izraelská armáda, ktorá počas dňa zasiahla ešte jednu skupinu osôb odpaľujúcich rakety z Libanonu, bezprostredne neposkytuje informácie o prípadných obetiach raketových útokov.
Izrael už skôr oznámil, že v noci pokračoval v útokoch na Pásmo Gazy a pozície ozbrojencov z Hizballáhu na juhu Libanonu. Nálety na pozície Hizballáhu boli podľa izraelskej armády reakciou na protitankovú paľbu z Libanonu. Izraelský útok sa zameral okrem iného na vojenské stanovište Hizballáhu a na zariadenie na odpaľovanie protitankových striel.
Izraelská armáda informovala, že pri hraniciach s Libanonom kvôli útoku protitankovou raketou zomrel jeden vojak a ďalší traja boli zranení.