KODAŇ. Britániu, severné Nemecko a južnú Škandináviu v sobotu opäť bičovala búrka sprevádzaná silným vetrom, prívalovým dažďom a vysokými vlnami.
Daždivé počasie podľa agentúry AP spôsobilo záplavy či výpadky elektriny, vyžiadalo si evakuácie a narušilo leteckú, trajektovú aj železničnú dopravu. Od štvrtka zomreli pri búrke, ktorú britský meteorologický úrad pomenoval Babet, najmenej štyria ľudia.
Poslednou obeťou sa stala 33-ročná žena, ktorá zahynula, keď na jej auto na ostrove Fehmarn v Baltskom mori spadol v piatok popoludní strom, informovala nemecká tlačová agentúra DPA. V Anglicku a Škótsku boli vo štvrtok a v piatok hlásené tri úmrtia súvisiace s búrkou.
Búrka vyhnala ľudí z domov
Na juhu Nórska zostávalo v sobotu popoludní stále 11-tisíc odberateľov bez dodávok elektrického prúdu, napísal nórsky list Verdens Gang. Silný vietor na niektorých domoch strhal strechy a na horách v južnom Nórsku sa objavil sneh.
Na juhu Baltského mora vietor o sile víchrice vyvolal vlny a prelomil protipovodňovú ochranu v pobrežných oblastiach v Dánsku a severnom Nemecku, čo spôsobilo záplavy.
V dánskych mestách Haderslev, Sönderborg, Hesnaes či Fynshav, a tiež v nemeckom Flensburgu pri hraniciach s Dánskom stúpla hladina vody o viac ako dva metre na najvyššiu zaznamenanú úroveň za posledných sto rokov, uviedla DPA. V zaplavených častiach miest boli z bezpečnostných dôvodov prerušené dodávky elektriny.
Záchranné služby v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko oznámili evakuáciu asi dvetisíc ľudí. V silne zasiahnutých oblastiach Dánska boli evakuovaní ľudia z domov a kempov a desiatky ľudí boli bez prúdu. Obec Haderslev na juhu Dánska rozhodla o evakuácii celého úseku pobrežia.
"Situácia na pobreží je teraz taká vážna, že je príliš nebezpečné tam zostávať. Všetky postihnuté oblasti sú evakuované a záchranná služba sťahuje svoje posádky, "uviedla obec v piatok neskoro večer v príspevku na facebooku.
Dánsky meteorologický ústav varoval pred silným vetrom a zvýšenou hladinou vody počas celého víkendu.
V postihnutých oblastiach v Nemecku, Dánsku, Nórsku a južnom Švédsku bola dočasne prerušená trajektová a železničná doprava. Kodanské letisko v piatok kvôli búrke zrušilo 142 letov, ale v sobotu ráno obnovilo prevádzku.
Očakávajú ešte silnejšie lejaky
V Škótsku v sobotu naďalej platil najvyšší stupeň pohotovosti, ktorý znamená ohrozenie života.
Meteorológ z agentúry Met Office Jonathan Vautrey uviedol, že v niektorých častiach východného a severného Škótska už počas búrky napršalo rovnaké množstvo dažďa, ako zvyčajne naprší za mesiac a pol. Prídu podľa neho ďalšie lejaky, ktoré by mohli "tieto oblasti v priebehu troch dní priblížiť k dvom mesiacom zrážok".
V najhoršie postihnutom meste Brechin boli obyvatelia viac ako tristo domov vyzvaní na opustenie domova pred tým, ako rieka South Esk v piatok vystúpila takmer o štyri metre nad svoju obvyklú hladinu a vyliala sa do ulíc.
Škótska agentúra pre ochranu životného prostredia varovala, že záplavy by mohla spôsobiť aj druhá veľká rieka Don.
Búrka priniesla problémy po celom Spojenom kráľovstve, niekoľko hlavných ciest a železničných tratí bolo uzavretých kvôli záplavám. Uzavreté muselo byť popoludní na niekoľko hodín aj londýnska vlaková stanica King 's Cross, ktoré zaplnili davy ľudí po zrušení či meškaní početných spojov, napísala agentúra AFP.