WASHINGTON. Jim Jordan, konzervatívny republikán z amerického štátu Ohio a spojenec exprezidenta Donalda Trumpa, v piatok neuspel ani v treťom hlasovaní o obsadení postu predsedu Snemovne reprezentantov.
Podľa agentúry AP jeho kandidatúru odmietlo ešte viac republikánov z konzervatívneho mainstreamu.
Jordan strácal ďalšie hlasy, už nebude kandidovať
Išlo o tretí pokus o Jordanovo zvolenie za štyri dni. Agentúra AP poznamenala, že každým hlasovaním opozícia proti Jimovi Jordanovi rástla: kým v utorok proti nemu hlasovalo 20 republikánov, v stredu ich bolo už 22 a v piatok mu svoj hlas odmietlo dať 25 členov jeho strany.
"Sme vo veľmi zlej situácii," priznal bývalý predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy po poslednom hlasovaní.
Republikáni napokon stiahli kandidatúru Jordana. Rozhodnutie o tom padlo počas stretnutia republikánskych poslancov, ktoré sa konalo za zatvorenými dverami.
Viacerí republikánski poslanci ho už vo štvrtok na straníckej schôdzke žiadali, aby sa kandidatúry vzdal. Iní republikáni avizovali, že ak bude Jordan kandidovať znova, nebudú ho voliť.
"Je jasné, že Jordan nemá a ani nezíska hlasy potrebné na to, aby mohol byť predsedom," uviedol vo vyhlásení Tom Kean, republikán zo štátu New Jersey.
Líder republikánskej väčšiny Steve Scalise uviedol, že Snemovňa reprezentantov sa k hlasovaniu vráti v pondelok.
Republikáni nemajú realistický plán
AP vo svojej správe konštatuje, že bezvýchodisková situácia v Snemovni reprezentantov sa prehlbuje a republikáni nemajú žiadny realistický ani uskutočniteľný plán na zjednotenie svojho roztriešteného klubu, zvolenie nového predsedu snemovne a pre návrat Kongresu USA k práci.
Táto situácia trvá, odkedy zástancovia tvrdej línie medzi republikánskymi poslancami začiatkom októbra zosadili Kevina McCarthyho z postu predsedu Snemovne reprezentantov.
V situácii, keď je Snemovňa reprezentantov zablokovaná a na politickej scéne vládne chaos, prezident USA Joe Biden v piatok požiadal o navýšenie rozpočtu o 105 miliárd dolárov, najmä na podporu Ukrajiny a Izraela, ale aj riešenie výziev, akou je napríklad prisťahovalectvo na južnej hranici USA.