Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Izrael v stredu schválil nové mimoriadne nariadenia, ktoré by mohli otvoriť cestu k cenzúre spravodajského kanála al-Džazíra, vysielateľa so sídlom v Katare. Izrael ho obviňuje zo zaujatosti a šírenia propagandy, ktorá ohrozuje jeho národnú bezpečnosť.
Predpisy, ktoré začiatkom tohto týždňa navrhol izraelský minister komunikácií Šlomo Karhi, by podľa denníka Times of Israel umožnili úradníkom „zastaviť vysielanie médií a skonfiškovať vysielacie zariadenia, ak sa zistí, že výstupy vysielania poškodzujú národnú bezpečnosť, verejný poriadok alebo slúžia ako podklad pre ,nepriateľskú propagandu‘“.
Karhi a izraelský generálny prokurátor Gali Baharav-Miara sa v stredu dohodli na prijatí týchto nariadení, ktoré by mohli ukončiť izraelské operácie al-Džazíry, jednej z mála medzinárodných mediálnych spoločností s fyzickou prítomnosťou v Pásme Gazy aj v Izraeli.
Výbor na ochranu novinárov (CPJ) reagoval výzvou izraelskej vláde, aby upustila od zákazu al-Džazíry. Podľa CPJ „pluralita hlasov médií je nevyhnutná na to, aby sa moc zodpovedala, najmä v čase vojny“.

„Sme hlboko znepokojení hrozbami izraelských predstaviteľov, že budú cenzurovať mediálne spravodajstvo o prebiehajúcom konflikte medzi Izraelom a Pásmom Gazy, pričom používajú nejasné obvinenia z poškodzovania národnej morálky,“ uviedol vo vyhlásení Sherif Mansour, koordinátor programu CPJ pre Blízky východ a severnú Afriku. „CPJ vyzýva Izrael, aby nezakázal al-Džazíru a umožnil novinárom vykonávať ich prácu.“
Šikmá plocha
Al-Džazíra, ktorá začala svoju činnosť v roku 1996 a má podporu katarskej vlády, bola aj v minulosti terčom kritiky a cenzúry zo strany izraelskej vlády.
„Izrael postupoval vždy tak, že v čase vojny nastáva vojenská cenzúra,“ povedal pre denník Washington Post Jon Alterman, viceprezident Centra pre strategické a medzinárodné štúdie. „Toto sa javí ako takmer pevná súčasť [prístupu] Izraela v konfliktoch.“
V roku 2008 Izrael obvinil al-Džazíru, že je „nástrojom Hamasu“, palestínskej militantnej skupiny, ktorá ovláda Pásmo Gazy, a začal stanicu bojkotovať. Šéf jeruzalemskej kancelárie al-Džazíry obvinenia zo zaujatosti odmietol. V roku 2017 Izrael oznámil plány na zatvorenie jeruzalemskej kancelárie al-Džazíry, spoluprácu s televíznymi spoločnosťami s cieľom vyradiť ju z vysielania a odobrať novinárom al-Džazíry akreditáciu. Výkonná tajomníčka izraelskej Asociácie zahraničných novinárov Glenys Sugarman vtedy pre agentúru Reuters uviedla, že „zmena zákona s cieľom zatvoriť mediálnu organizáciu z politických dôvodov je šikmá plocha“.

Nové mimoriadne nariadenia Izraela schválené v stredu predstavujú krok na túto šikmú plochu. Izraelská vláda má s al-Džazírou už desaťročia napäté vzťahy a niekedy ju obviňuje z podpory Hamasu.
Tento vzťah však nebol úplne antagonistický. Ako povedal Alterman v jednom rozhovore, Izrael niekedy „zo svojho vzťahu s al-Džazírou veľmi profitoval“.
„Al-Džazíra bola jednou z prvých sietí, ktorá mala pravidelne izraelských hostí vrátane Binjamina Netanjahua,“ povedal Alterman, ktorý cielene krstné meno izraelského premiéra vyslovil po hebrejsky.
Alterman tiež poznamenal, že kanál al-Džazíry v angličtine, ktorý je v Spojených štátoch dostupný na internete, sa líši od arabského produktu al-Džazíry. „Mapa Izraela na al-Džazíre má Izrael označený ako ,Izrael‘ a Západný breh ako ,Západný breh‘ a Pásmo Gazy ako ,Pásmo Gazy‘. Al-Džazíra teda skoro upustila od označovania všetkého ako Palestína.“
„No počas intifád, počas vojny, pretrváva pocit, že al-Džazíra ako stanica je naklonená nepriateľom Izraela,“ povedal Alterman.
Al-Džazíra na žiadosť o komentár nereagovala.
Autor: Laura Wagner