Svet pozorne sleduje vývoj udalostí na Blízkom východe, kde sa v uplynulých dňoch vystupňoval niekoľko dekád trvajúci konflikt.
Pokračujúce boje a očakávaná pozemná invázia Izraela do Pásma Gazy opäť rozprúdili diskusie o tom, ako by spolužitie Izraelčanov a Palestínčanov malo vyzerať, aby bolo dlhodobo udržateľné.
Najintenzívnejšie mierové rokovania medzi jednotlivými stranami prebiehali ešte medzi rokmi 1990 až 2010, ale stroskotávali na tom, že žiadna zo strán nebola ochotná robiť ústupky a následné výbuchy násilia nakoniec úplne znemožnili vytvorenie akýchkoľvek dohôd.
Existuje teda východisko, ktoré by ukončilo neustále napätie medzi krajinami?
Medzi najčastejšie riešenia patria predovšetkým dve možnosti – vytvorenie dvoch susediacich štátov alebo vytvorenie jednej spoločnej krajiny. Obe sú problematické a žiadna z nich nie je pre niektorú zo zainteresovaných skupín ideálna. Tretia možnosť, ktorá existuje, sa vo väčšine prípadov už ani neotvára.

Vo všeobecnosti bude podľa akademikov sprostredkovanie rokovaní a dohôd v každom prípade trvať minimálne niekoľko ďalších rokov. A to aj v prípade, že by boje okamžite ustali.
Leila Farsakh, odborníčka na Blízky východ, si však myslí, že sa v regióne začalo obdobie obrovskej transformácie. „Situácia je skutočne neúnosná. Treba významne prehodnotiť zvládanie konfliktu,“ povedala pre denník SME.
V článku sa dočítate:
- aké je dvojštátne riešenie,
- čo je právo na návrat,
- aké je jednoštátne riešenie,
- prečo je tretia možnosť nepravdepodobná.
Dva štáty
Plán vytvorenia dvoch štátov podporujú Izraelčania aj Palestínčania a spojenci oboch strán dlhodobo uprednostňujú práve toto východisko.
Dôvodom, prečo sa ho nepodarilo preniesť do praxe, sú viaceré nevyriešené problémy: Ako rozdeliť Jeruzalem? Čo urobiť s izraelskými osadníkmi žijúcimi na Západnom brehu Jordánu (známom aj ako Predjordánsko)? Ako vyriešiť situáciu palestínskych utečencov?