GAZA, BRATISLAVA. Palestínske Pásmo Gazy má pre viac ako dva milióny svojich obyvateľov trinásť zdravotníckych zariadení a len jednu elektráreň, má však metro.
Aspoň tak nazýva izraelská armáda spletitú sieť podzemných tunelov, ktorú Hamas roky buduje.
Tunely pod hraničným priechodom s Egyptom Hamas využíval na pašovanie tovarov vrátane zbraní. Tie pod hranicou s Izraelom zas používa na útoky na izraelské územie.

Po teroristickom útoku zo 7. októbra sa však pozornosť obracia na tunely pod mestami. Tie totiž môžu zohrať kľúčovú úlohu v očakávanej pozemnej invázii Izraela do Pásma Gazy.
Hamasu poskytujú jednu z mála výhod proti početnejšej a vybavenejšej izraelskej armáde. Vojenskí experti však upozorňujú, že boj v tuneloch si môže vyžiadať životy vojakov aj civilistov.
V článku sa dočítate aj:
- odkedy a ako Hamas tunely buduje,
- ako sa líšia tunely pod hranicami a pod mestami,
- prečo budú v pravdepodobnej pozemnej invázii Izraela dôležité.
Začalo sa to pašovaním
S výstavbou tunelov v Pásme Gazy začali v roku 2005 - ešte predtým, ako Izrael odtiaľ stiahol svojich vojakov a osadníkov. Keď sa potom Hamas o dva roky na to dostal k moci, budovanie tunelov sa podstatne zrýchlilo.
Izrael v roku 2007 uvalil na Pásmo Gazy leteckú, námornú a pozemnú blokádu. Pohyb tovaru a ľudí do Pásma Gazy a z neho zablokoval aj Egypt, ktorý s ním má spoločnú hranicu.