VARŠAVA, BRATISLAVA. Vyhralo Poľsko, vyhrala demokracia, povedal v nedeľu v noci líder poľskej opozičnej strany Občianska platforma Donald Tusk. Hoci hlasy odovzdané v parlamentných voľbách v Poľsku ešte neboli sčítané ani v pondelok večer, všetko naznačuje, že Tuskova strana skončila druhá a spolu s dvoma menšími stranami s najväčšou pravdepodobnosťou zloží novú poľskú vládu.
Po ôsmich rokoch tak končí vláda konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), kritizovaná za porušovanie princípov právneho štátu, ovládnutie súdnictva aj štátnych médií či obmedzovanie práv žien. „Poľsko sa rozhodlo ukončiť ilibelárny experitment,“ napísal na twitter editor magazínu Visegrad Insight Wojciech Przybylski.

Východné krídlo Európskej únie tiež čaká zmena spojenectiev – kým politicky bude mať teraz bližšie Slovensko k Maďarsku, Poľsko sa môže prikloniť k Česku.
Donalda Tuska a jeho partnerov zo stredovej Tretej cesty či menšej Ľavice však čaká ťažké vládnutie, konsolidácia verejných financií aj konflikty s prezidentom, ktorý je nominantom súčasnej vlády.
Čo znamená výsledok volieb, prečo Poľsko zaznamenalo rekordnú účasť a čo to znamená pre strednú Európu?
1. Krehký zlepenec a upratovanie
Kým vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyńského s približne 36 percentami vo voľbách zvíťazila, ani pri spojenectve s krajne pravicovou Konfederáciou nemá dosť mandátov na zisk parlamentnej väčšiny.
Najväčšiu šancu zložiť vládu tak má Občianska koalícia na čele s expremiérom a bývalým šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom, spolu s Treťou cestou populárneho moderátora Szymona Holowniu a Ľavicou.
Všetky tri strany už dopredu hovorili, že sú ochotné spolupracovať. Dve z troch strán sú pritom koalíciami menších strán. „Môže sa stať, že časom môžu problémy v krajine narastať a s nimi bude rásť aj napätie v takejto širokej koalícii,“ vraví pre SME Filip Pazderski z poľského Inštitútu pre verejné otázky. Politici majú totiž často rozdielne názory na ekonomické otázky, dane či hodnotové otázky.
Strany sa podľa neho budú musieť zaoberať nielen upratovaním po svojich predchodcoch, ale aj reagovať na hospodárske a sociálne problémy. „Navyše, ani nevieme, v akom stave je štátny rozpočet, pretože PiS veľa údajov zatajuje,“ vraví analytik.
2. Volilo sa do rána, sčítavalo sa ešte dlhšie
O tom, že tieto voľby budú zásadné, sa v Poľsku aj za jeho hranicami hovorilo už niekoľko týždňov. Kampane opozície aj vládnej strany napokon dokázali zmobilizovať rekordný počet voličov. V nedeľu hlasovalo takmer 74 percent oprávnených voličov.