Helsinki 1. augusta (TASR) - Proces, ktorý viedol k založeniu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), mal kľúčový význam v úsilí skončiť studenú vojnu a urobiť Európu bezpečnejšou a jednotnejšou. Vyhlásil to dnes slovinský minister zahraničných vecí a súčasný predseda OBSE Dimitrij Rupel.
Na konferencii zorganizovanej v Helsinkách pri príležitosti 30. výročia podpisu Helsinského záverečného aktu, ktorý položil základ pre vytvorenie OBSE, Rupel poukázal na význam tohto dokumentu a na úlohu, ktorú organizácia zohráva pri presadzovaní mieru a demokracie v Európe.
Šéf OBSE však zdôraznil, že proces budovania slobodnej a prosperujúcej Európy ešte nie je zavŕšený. Poukázal na krehkosť mieru na Balkáne a na ešte len nedávno odštartované reformné procesy v niektorých častiach Európy.
Rupel poukázal aj na hrozbu terorizmu. "Organizovaný zločin a terorizmus sú skutočne dvoma stranami tej istej mince. OBSE tu môže toho urobiť viac, a preto je taký dôležité zákon a poriadok, ako aj sformovanie náležitých vlád v Strednej Ázii a na vzdialenejších územiach," povedal.
Na podujatí vystúpila s príhovorom aj fínska prezidentka Tarja Halonenová a fínsky minister zahraničných vecí Erkki Tuomioja.
Helsinský záverečný akt, podpísaný 1. augusta 1975 vedúcimi predstaviteľmi 35 štátov, je považovaný za jeden z kľúčových úspechov v rámci politiky zmierňovania napätia vo vzťahoch medzi Východom a Západom v 70. rokoch minulého storočia.
Dokument prijali v závere Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe, ktorá bola odštartovaná v roku 1972 a napokon viedla k založeniu OBSE.