Článok pôvodne vyšiel na webe hn.cz
TEL AVIV. Po víkendovom brutálnom útoku členov palestínskeho hnutia Hamas sa zranený Izrael netají svojou túžbou zničiť teroristickú organizáciu.
Vzhľadom na to, že mnohí jeho radikáli žijú v zahraničí, to však nie je veľmi reálne. Vedúci predstavitelia židovského štátu však môžu dosiahnuť, že Hamas prestane pomerne skoro ovládať Pásmo Gazy.
A tak sa vynára otázka: Kto bude kontrolovať pobrežnú enklávu, ak ju izraelská armáda skutočne dobyje?
"Gaza sa nikdy nevráti do stavu, v akom bola," povedal izraelský minister obrany Yoav Galant svojim vojakom po tom, ako nariadil úplnú blokádu pásma.
Židovský štát podľa neho bojuje proti "beštiám" a bude podľa toho konať. Odkaz je jasný: Izrael už nechce mať za suseda chudobné pásmo, ktorému vládnu extrémisti.

Vojaci a spravodajské služby tak majú za úlohu zneškodniť čo najviac extrémistov z Hamasu a príbuzných organizácií.
Tieto operácie budú pravdepodobne trvať skôr mesiace ako týždne a veľký pozemný útok môžu sprevádzať a nasledovať prekvapivé údery na konkrétne osoby. Veď aj zakladateľa hnutia Ahmada Jásína zabil pred takmer 20 rokmi izraelský vojenský vrtuľník pri cielenom útoku.
Samotné Pásmo Gazy doviedol Hamas za svojej vlády k ekonomickému marazmu, ale oficiálny aparát si napriek tomu plnil svoje domáce úlohy a, hoci amatérsky, vyberal aj dane, snažil sa odstraňovať odpad a presadzoval zákony.
Ak Izrael vojensky obsadí územie veľké približne ako tri štvrtiny Prahy, bude sa musieť postarať o takmer 2,4 milióna Arabov, ktorí sa teraz tlačia v biednych podmienkach.
A v hre je niekoľko scenárov.