TEL AVIV, BRATISLAVA. Naše vlastné inštitúcie zlyhali, naša vláda nás opustila, napísala pre magazín Time novinárka Eetta Prince-Gibson, ktorá žije v Jeruzaleme.
Reagovala tak na sobotňajší útok, keď na izraelské územie vtrhli palestínski militanti z hnutia Hamas a v pohraničných dedinách zabíjali a unášali civilistov. Obyvateľov neochránil ani bezpečnostný plot, ktorý Pásmo Gazy od Izraela oddeľuje, ani izraelskí vojaci. Celé hodiny sa pred teroristami museli brániť a skrývať sami.

Mnohí Izraelčania sú rovnako frustrovaní ako Prince-Gibson a hovoria, že izraelské spravodajské služby hrozbu útoku podcenili. Nateraz sa síce občania snažia držať spolu, ozývajú sa však aj hlasy volajúce po zmene politického vedenia.
“Deň po tom, čo vojna skončí, budú Izraelčania chcieť odpovede. Budú chcieť vedieť, čo sa stalo, ale hlavne, aby za to niekto vyvodil zodpovednosť,” hovorí pre SME odborníčka na Izrael Irena Kalhousová z Karlovej univerzity s tým, že vyvodenie zodpovednosti bude musieť prísť od premiéra Benjamina Netanjahua.
V článku sa dočítate aj:
- prečo útok Hamasu môže znamenať koniec premiéra Netanjahua,
- čo by Netanjahuovi zabránilo, aby odstúpil sám,
- kto ho môže nahradiť.
Tlak aj od voličov
Denník The Jerusalem Post zverejnil vo štvrtok prieskum, v ktorom 56 percent respondentov súhlasí s odchodom Netanjahua po vojne s Hamasom. Až 86 percent respondentov uviedlo, že prekvapivý útok militantov je zlyhaním vedenia krajiny. Medzi stúpencami Netajahuovej koalície s týmto tvrdením súhlasí 79 percent opýtaných.