Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Masívny útok militantov z Pásma Gazy na Izrael v sobotu ohromil Izraelčanov, ktorí s hrôzou sledovali, ako teroristi ľahko prekonali jeden z najmodernejších bezpečnostných systémov na svete.
V Izraeli zahynulo najmenej 900 ľudí a viac ako 2600 utrpelo zranenia. Vyše sto ľudí bolo zajatých. Podľa palestínskych úradov Izrael v odvete bombardoval Pásmo Gazy leteckými útokmi, pri ktorých zahynulo najmenej 680 ľudí.

„Inteligentný plot“, ktorý oddeľuje Izrael od Gazy, je vybavený najmodernejšou technológiou, ktorá je navrhnutá tak, aby odhalila akékoľvek narušenie bezpečnosti. Ako sa teda militantom podarilo cezeň dostať?
Stavba železného múru
V roku 2021 Izrael oznámil dokončenie svojho inteligentného plota, asi 65 kilometrov dlhej barikády pozdĺž Pásma Gazy, ktorej súčasťou je podzemná betónová bariéra.
Projekt bol verejne ohlásený v roku 2016 po tom, ako Hamas použil podzemné tunely na útok na izraelské sily vo vojne v roku 2014.
Podľa agentúry Reuters si vyžiadal viac ako 140-tisíc ton železa a ocele a inštaláciu stoviek kamier, radarov a senzorov. Prístup do blízkosti plota na strane Gazy bol obmedzený na peší pohyb farmárov. Na izraelskej strane boli umiestnené pozorovacie veže a pieskové duny na monitorovanie hrozieb a spomalenie narušiteľov.
V roku 2021 vtedajší minister obrany Benny Gantz povedal, že bariéra vytvorila „železný múr“ medzi Hamasom a Izraelom.
Kľúčové presunutie vybavenia
V sobotu sa však Hamas prekvapivou sériou koordinovaných snáh dostal cez múr. Podľa Izraelských obranných síl plot prerazili na 29 miestach. Hoci na niektorých miestach boli každých 150 metrov po obvode múru rozmiestnené izraelské strážne veže, bojovníci zrejme narazili len na malý odpor.
Čoskoro sa ukázalo, že hranica bola obsadená minimálne, keďže veľká časť izraelskej armády sa skoncentrovala na nepokoje na Západnom brehu Jordánu.
„Najpresvedčivejšie zložky systému boli tie, ktoré poskytovali indikátory a varovania,“ povedal Matthew Levitt, riaditeľ protiteroristického programu vo washingtonskom Inštitúte pre blízkovýchodnú politiku. „Ale keď vopred nezbadáte, že sa niekto hromadne zdržiava pri plote, je to stále len plot. Veľký plot, ale len plot.“
1. Drony zhadzovali výbušniny
Hamas pomocou komerčných dronov bombardoval izraelské pozorovacie veže, komunikačnú infraštruktúru a zbraňové systémy pozdĺž hranice.
2. Koordinovaná raketová paľba
Izrael uviedol, že Hamas vypálil na krajinu viac ako tritisíc rakiet, pričom niektoré z nich zasiahli Tel Aviv a Jeruzalem. Militanti na rogalách preleteli cez hranice.
3. Výbušniny pozdĺž plota
Militanti používali aj výbušniny na vyhodenie častí bariéry do vzduchu. Muži na motorkách prechádzali cez diery, ktoré takto v plote vznikli.
4. Rozširovanie medzier
O zvyšok sa postarali buldozéry, ktoré vytvorili dostatočný priestor na prejazd väčších vozidiel.
Podľa odborníkov si útok vyžadoval týždne, ak nie mesiace príprav.
„Kľúčom by bolo presunúť vybavenie na pozície v priebehu niekoľkých týždňov vopred a potom ho umiestniť do budov alebo pod plachty,“ povedal Michael E. O'Hanlon, vedúci pracovník Brookings Institution. Poznamenal, že mnohé vozidlá mohli byť ukryté na viditeľných miestach na parkoviskách alebo v stavebných zónach.
Napriek tomu „predstava, že by sa buldozér vôbec dostal tak blízko k plotu, je jednoducho ohromujúca,“ povedal Levitt.
Mapové údaje pochádzajú z Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.
Autor: Samuel Granados, Lauren Tierney, Artur Galocha, Cate Brown, Aaron Steckelberg