„Na téme vojna na Ukrajine bolo možné zjednotiť EÚ a NATO, zato jednotný postoj ku konfliktu v Izraeli bude takmer nesplniteľná úloha,"“hovorí diplomat a exminister zahraničných vecí Českej republiky CYRIL SVOBODA.
V rozhovore hovorí o geopolitických kontextoch vojny v Izraeli, Rusku, Spojených štátoch aj Libanone. Aj o tom, aké jediné riešenie táto vojna má.
V rozhovore sa dočítate:
- či presunú Spojené štáty svoju pozornosť z Ukrajiny na Izrael,
- ako vojna na Blízkom východe vyhovuje Rusku,
- či sa do vojny zapojí aj Libanon,
- prečo sa končí éra Benjamina Netanjahua.
Čím vás najviac prekvapil sobotný útok Hamasu na Izrael?
To, že bol náhly a dodatočne sa ukázalo, že bol prekvapivý aj pre štát Izrael. Je vážne, že to nevedeli alebo tomu neprikladali dôležitosť. Vždy som si cenil Izrael a jeho spravodajské služby za to, že boli schopné toho, čo voláme preventívna akcia. Keď Izrael vedel, že niečo hrozí, zasiahol skôr, než k útoku došlo.
Čo teraz zlyhalo?
To povie história.
Izrael bol silný vďaka svojej vôli brániť sa, vo vojne za oslobodenie, v šesťdňovej vojne v roku 1967 či v jomkipurskej vojne v roku 1973. Možno bol, v úvodzovkách, príliš dlho mier, Izrael mal pocit absolútnej prevahy a oslabila sa jeho ostražitosť.

Čo nový konflikt na Blízkom východe znamená pre vojnu, ktorá je v Európe. Presunú USA pozornosť z Ukrajiny na Izrael?
Prepokladám, že to bude mať vplyv.
Za podporou Hamasu je Irán. Priame dôkazy nemáme, ale nepriame tam smerujú zreteľne. Irán využíva situáciu, že Západ nemôže tlačiť na arabský svet. Pretože v dôsledku vojny na Ukrajine západné demokracie kupujú ropu a plyn od množstva arabských štátov, ktoré podporujú Palestínčanov. Ťažko môžeme od nich chcieť, aby zmenili svoju pozíciu, keď od nich potrebujeme energie.
Takúto hru rozohráva Irán.
Ďalej som hlboko presvedčený, že toto by bez tichého súhlasu Moskvy nebolo možné. Aj preto, že Moskva hrá dôležitú úlohu v Bezpečnostnej rade OSN a Hamas chce určite mať istotu, že sa tam nič radikálne proti nemu neprijme. Rusko má právo veta.
Rusko je tiež rado, že sa otvára nový front a smeruje tam teraz mediálna a politická pozornosť Západu.
Cyril Svoboda
- V roku 1998 bol ministrom vnútra a v rokoch 2002 až 2006 ministrom zahraničných vecí Českej republiky.
V rokoch 2007 až 2009 bol predsedom legislatívnej rady vlády a v roku 2009 ministrom pre miestny rozvoj.
Je bývalým predsedom Kresťanskej a demokratickej únie - Československej strany ľudovej.
Bol tiež poslancom českého parlamentu.
Dnes je riaditeľom Diplomatickej akadémie v Prahe.
A z dlhodobého hľadiska?
Všetko, čo oslabuje Západ, je v prospech ruskej stratégie.
Na téme vojna na Ukrajine bolo možné zjednotiť EÚ a NATO, zato jednotný postoj ku konfliktu v Izraeli bude takmer nesplniteľná úloha.
Uzatvorenie Abrahámových dohôd [ ktoré v roku 2020 uzavrel Izrael so štyrmi arabskými štátmi: Spojenými arabskými emirátmi, Bahrajnom, Sudánom a Marokom - pozn.red. ] je vnímané ako zásadná zmena v regióne. Vyrokoval ich Trump, aby oslabil podporu Palestíny. No v skutočnosti nič nové nepriniesli. Boli uzatvorené so štátmi, ktoré aj tak fakticky s Izraelom už spolupracovali.
Teraz ide o to, aby tento konflikt na Blízkom východe zase nerozdelil svet na Židov a Arabov a tých, ktorí ich podporujú. A, samozrejme, aj toto nahráva Rusku, lebo je to destabilizujúci faktor.
Prestane teda USA pomáhať Ukrajine a presunie všetku pozornosť na Izrael?