Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Vlani v marci urobila redakcia Aktuálně.cz dlhý rozhovor s vojenským historikom a analytikom Jagilom Henkinom o ruskej agresii na Ukrajine. Teraz, po koordinovanom a dobre pripravenom útoku palestínskych teroristov z Hamasu, ho zastihla mobilizovaného v radoch izraelskej armády.
"Nie som pri Gaze, ale na severnom fronte pri libanonských hraniciach. Musíme byť pripravení aj na útok z tejto strany. Mám veľa práce, ale zatiaľ ide všetko dobre," vysvetľuje Henkin, ktorý tam slúži ako veliteľ jednotky.
"Situácia je veľmi vážna, najvážnejšia od vypuknutia Jomkipurskej vojny v roku 1973. Na každom je to vidieť, každý si uvedomuje, že toto nie je len obyčajný útok z množstva tých, ktoré podnikol Hamas," zdôrazňuje.
Vojenský historik ale nechce špekulovať o tom, ako dlho bude vojna trvať.
Teroristi Hamasu prenikli do Izraela po sobotňajšom ostreľovaní z Pásma Gazy, kde povraždili stovky civilistov a ďalších zajali.
"Ľudia sú nahnevaní a chcú vidieť rozhodnú akciu armády. V minulosti vojny netrvali dlho, ale tentoraz musíme metodicky zničiť celú vojenskú infraštruktúru Hamasu. Tentoraz to bude veľká operácia," usudzuje Henkin.
Prekvapivý útok
Denník Aktuálně.cz oslovil aj Tommiho Švedu, profesora na dôchodku z Ben Gurionovej univerzity v Tel Avive, ktorý žije v strednom Izraeli. "Môj syn je práve v Prahe a volal mi, že mám šťastie, že žijem na dobrom mieste. To znamená ďaleko od Gazy, kam teroristi nevstúpili a nevraždili," hovorí.
Pred päťdesiatimi rokmi Šved bojoval v radoch izraelskej armády, keď Egypt a Sýria v roku 1973 napadli židovský štát. Okamžite sa prihlásil do armády ako mobilizovaný a bojoval na severnom fronte ako tankista.

"Paradoxne som na tom bol lepšie ako dnes, pretože som aspoň niečo aktívne robil. Teraz len sledujem hrozné správy a nemôžem nič robiť. Je to hrozný pocit. Ale tak ako nás prekvapili vtedy, pred päťdesiatimi rokmi, prekvapili nás aj teraz. Toto sa nám nesmie stať, je to obrovské víťazstvo Hamasu. Veď sa im dokonca podarilo zmocniť sa policajných áut a jazdili v nich, prepadávali policajné stanice," čuduje sa Izraelčan.
Je šokovaný, že ozbrojenci Hamasu dokázali bez problémov vstúpiť do Izraela.
"Verili sme, že bezpečnostné opatrenia na hraniciach fungujú. Že nemôžu prejsť. To, čo sa stalo, je obrovské prekvapenie a sklamanie. V Izraeli si nemôžeme dovoliť takéto prekvapenie, pretože sme obklopení nepriateľmi. A teroristami, ktorých cieľom je zničiť Izrael. Toto nie je prázdne heslo alebo len slogan. Teraz nie je čas na žiadne diskusie alebo obvinenia, ale po vojne sa to určite bude vyšetrovať a ľudia budú chcieť poznať vinníkov," hovorí Tommi Šved.
Pre zväčšenie kliknite sem
Obrovská tragédia
Pre Izraelčanov je veľmi citlivé zavlečenie civilistov - najmä žien a detí - do Pásma Gazy. "Je to katastrofa, že máme toľko nezvestných. Nikto nevie, koľko a kde títo ľudia sú. Sú medzi nimi aj matky s malými deťmi. Ani armáda zatiaľ nemá presné čísla a mená. Niektorých ľudí uniesli teroristi cez rôzne tunely a priechody, ktoré si sami urobili. Je to veľmi ťažká situácia," hovorí Šved.
S tým súhlasí aj tretí Izraelčan, profesor Ely Karmon, expert Medzinárodného centra pre boj proti terorizmu v Herzliji.

"Je to obrovská tragédia a obrovský problém. Vždy, keď sme v konflikte s Hamasom alebo Hizballáhom stratili jedného, dvoch alebo troch vojakov držaných ako rukojemníkov, prepustili sme stovky alebo tisíce teroristov. Teraz držia ako rukojemníkov viac ako sto Izraelčanov, vrátane malých detí a starších ľudí. Hamas si za ich prepustenie vypýta vysokú cenu. Mali by sme Gaze vypnúť vodu a elektrinu a zabrániť akémukoľvek pohybu tovaru cez hranice, kým neprepustia rukojemníkov," vraví Karmon.
Izraelská armáda pokračovala v evakuáciách obyvateľov dedín a kibucov v blízkosti Pásma Gazy. Niektorí ľudia z napadnutých oblastí lokalizovali mobilné telefóny svojich príbuzných v Gaze. Iní stále nevedia, či sa ich blízki ešte niekde skrývajú, alebo sú mŕtvi.
Zahynuli stovky ľudí. Ide o najväčšiu stratu izraelských životov za jeden deň v histórii židovského štátu.