TEL AVIV, BRATISLAVA. Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v uplynulých mesiacoch zamestnávala najmä vnútorná politická kríza. Protesty proti súdnej reforme, v ktorej opozícia a aktivisti vidia snahy jeho vlády s účasťou krajnej pravice ovládnuť justíciu v krajine, neutíchli.
Po víkendových udalostiach však opozícia demonštrácie odkladá a aj protestujúci rezervisti sa hlásia do služby.
Po tom, čo hnutie Hamas zaútočilo na Izrael v rozsahu, ktorý experti aj miestne obyvateľstvo označujú za bezprecedentný, sa Netanjahu bude musieť rozhodnúť, či sa podujme na krok, ktorému sa on aj jeho predchodcovia roky snažia vyhnúť. Je ním úplná izraelská invázia do Pásma Gazy.
"Premiér Netanjahu bude pod veľkým tlakom, aby jeho pravicová vláda urobila to, čomu sa izraelskí lídri v minulosti vyhýbali - veľká pozemná ofenzíva do Gazy by znamenala opätovnú okupáciu územia, z ktorého Izrael stiahol svoje vojská v roku 2005," píše hlavná zahraničná korešpondentka BBC Lyse Doucet.
Táto kríza je podľa nej iná a nebezpečnejšia než v minulosti. Je to najmä preto, že do zajatia sa dostalo mnoho izraelských občanov, ale aj pre vysoký počet obetí medzi obyvateľstvom.
Hodnotenie, že "tentoraz je to iné", zaznieva aj od miestneho obyvateľstva, ktoré je na raketové útoky zvyknuté. Aj Slováci žijúci v Izraeli, s ktorými hovoril denník SME, potvrdili, že takúto intenzitu útokov nikdy predtým nezažili.

V článku sa dočítate:
- prečo Hamas zaútočil teraz,
- čoho sa v súvislosti s ďalšou eskaláciou boja izraelskí predstavitelia a obyvateľstvo najviac,
- v čom zlyhal Izrael.
Nečakaný útok
Útok Hamasu sa začal v sobotu približne o 6.30 ráno raketovou barážou. Podľa izraelských zdrojov agentúry AP palestínski militanti vyslali v priebehu dňa na izraelské územie okolo 3500 rakiet.
Krátko po tom, ako sa začal raketový útok, sa teroristi infiltrovali na izraelské územie a obsadili asi dvadsať lokalít v oblasti Gazy.
Podľa výpovedí miestnych obyvateľov a videí, ktoré palestínski militanti zverejňovali na sociálnych sieťach, strieľali do ľudí a do zajatia brali desiatky civilistov aj vojakov.