Na raketové útoky sú zvyknutí a spoliehajú sa na protiraketový systém známy pod názvom Železná kupola. Keď sa však v sobotu skoro ráno zobudili na zvuky výbuchov, tušili, že tentoraz to je iné.
Sobotný útok Hamasu miestnych ľudí vrátane Slovákov žijúcich v Tel Avive znepokojil - pre počet rakiet, ktoré na Izrael namierili, ale aj pre to, že útočníkom Hamasu sa podarilo preniknúť na izraelské územie v okolí pásma Gazy, kde zabíjali ľudí a brali rukojemníkov.
Denník SME hovoril s viacerými Slovákmi, ktorí žijú v izraelskom Tel Avive.
Diana Atzmon Weinberg, ktorá sa do Tel Avivu presťahovala pred trinástimi rokmi, hovorí, že nič podobné v takejto miere doposiaľ nezažila.
"Teraz je rozdiel v tom, že sa im podarilo prejsť aj cez hranice a už po tridsiatich minútach od dopadu prvých rakiet začali médiami kolovať záznamy o tom, ako sa teroristi prevážajú na autách so zbraňami a strieľajú na všetko, čo sa okolo nich hýbe."
Izrael v odpovedi na útok vyhlásil vojnový stav a začal mobilizovať záložníkov. Atzmon Weinberg počas rozhovoru so SME videla skupinu záložníkov oblečených vo vojenských uniformách, ako sa presúvajú ulicami mesta.
Izraelské médiá hlásia po útoku Hamasu štyridsať mŕtvych a okolo 700 zranených, v Palestíne je podľa miestnych médií po odvetnej akcii 160 mŕtvych a viac ako tisíc zranených.

Za bezprecedentné sobotňajšie udalosti označil aj David Polák, ktorý sa zo Slovenska presídlil do Izraela v roku 2015 a dnes žije s priateľkou a troma mačkami na predmestí Tel Avivu, v meste Petach Tikva.
"Priateľka od rána plače, lebo jej povolali brata, čo sa nestalo posledných pätnásť rokov. Takže je to o dosť vážnejšie než tie prechádzajúce konflikty," hovorí Polák pre SME.
Núdzové tašky majú zbalené
"Nie sme v bezprostrednom ohrození. Počujeme výbuchy zo všetkých strán, možno päť kilometrov odtiaľto, ale v tejto oblasti je zatiaľ ticho a žiadne rakety sem zatiaľ, chvalabohu, nedopadli," dodáva Polák.