ŠTRASBURG. Európsky parlament vo štvrtok schválil vymenovanie Holanďana Wopkeho Hoekstru za nového eurokomisára pre klímu a zároveň potvrdil rozšírenie pôsobnosti slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča, ktorý nanovo bude mať na starosti tiež Zelenú dohodu.
Bývalý holandský minister a niekdajší zamestnanec ropnej spoločnosti Shell Hoekstra vo funkcii nahrádza Fransa Timmermansa, ktorý 22. augusta rezignoval a bude kandidovať v holandských parlamentných voľbách.
Časť Timmermansovho portfólia preberá Šefčovič.
Za vymenovanie Hoekstru za eurokomisára pre klímu hlasovalo 279 europoslancov, 173 bolo proti a 33 sa zdržalo. Rozšíreniu Šefčovičovho portfólia dalo zelenú 322 europoslancov, 158 bolo proti a 37 sa zdržalo. V oboch prípadoch bolo hlasovanie tajné.

Smelé plány
Kresťanský demokrat Hoekstra bol šéfom holandskej diplomacie a vicepremiérom od roku 2022, predtým bol ministrom financií. Pred vstupom do politiky pracoval pre ropnú spoločnosť a poradenskú firmu.
V pondelok počas trojhodinového zasadnutia výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie čelil otázkam o svojej pracovnej minulosti a angažovanosti v oblasti klímy.
"Fosílne palivá sa musia stať minulosťou. Čím skôr, tým lepšie," povedal Hoekstra. Poznamenal tiež, že "skutočnosť, že niektoré veľké ropné spoločnosti už dlho vedia o svojej úlohe pri zmene klímy a snažia sa ignorovať dôkazy, považuje za skutočne neetickú". Myslí si, že nebude iba "dočasným komisárom", hoci jeho mandát skončí spolu s terajšou komisiou na budúci rok.
Hoekstra okrem iného sľúbil, že sa bude snažiť zabezpečiť, aby EÚ stanovila cieľ znížiť do roku 2040 emisie skleníkových plynov aspoň o 90 percent, a že bude na novembrovom klimatickom summite OSN COP28 presadzovať postupné ukončenie využívania všetkých fosílnych palív.
Šefčovičovi pridali agendu
V utorok sa vo výbore konalo vypočutie so Šefčovičom, ktorý je podpredsedom Komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad a ktorý bol po Timmermansovej rezignácii poverený aj funkciou výkonného podpredsedu pre Zelenú dohodu pre Európu.
Kým Hoekstra bude mať na starosti politiku EÚ v oblasti zmeny klímy, Šefčovič bude zodpovedať za koordináciu európskej zelenej politiky, napísala agentúra Reuters.
Pri vypočutí bola skúmaná aj Šefčovičova profesionálna minulosť. Slovenský politik bol v rokoch 1985-1990 študentom na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov (MGIMO), ktorý produkoval za minulého režimu elitných komunistických diplomatov.
V minulosti zastával množstvo vedúcich funkcií na slovenskom ministerstve zahraničných vecí a v roku 2019 neúspešne kandidoval v priamych prezidentských voľbách na Slovensku s podporou strany Smer Roberta Fica. Smer vyhral na konci tohto septembra slovenské parlamentné voľby a sám Fico je množsstvom svetových médií označovaný za proruského.
Hoekstru a Šefčoviča výbor pre životné prostredie podporil až po tom, čo odpovedali na dodatočné otázky po vypočutí.
Leyenová zablahoželala Šefčovičovi
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zablahoželala Šefčovičovi k rozšíreniu jeho povinností.
Von der Leyenová, ktorá sa zúčastňuje na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v španielskej Granade, na sociálnej sieti X (predtým Twitter) ocenila, že Šefčovič v europarlamente prešiel procesom vypočúvania a schvaľovania.
"Gratulujem Marošovi Šefčovičovi za potvrdenie od Európskeho parlamentu do funkcie výkonného podpredsedu pre Európsku zelenú dohodu. Spolieham sa na jeho skúsenosti a odhodlanie v tejto kľúčovej fáze implementácie a na to, že našu legislatívu, udávajúcu tón pre celý svet, posunie do finálnej fázy," uviedla Von der Leyenová.
Loading
...
Zelená dohoda musí rozkvitnúť
Šefčovič naznačil ochotu dotiahnuť do konca agendu zelenej dohody aj po utorňajšom vypočutí vo Výbore EP pre životné prostredie, keď vyhlásil, že "zelená transformácia Európy už zapustila korene a nastal čas, aby sme jej dovolili rozkvitnúť".
"Musíme splniť túto transformačnú výzvu, musí to byť férový a spravodlivý prechod, ktorý na nikoho nezabudne," uviedol.
Počas svojho vypočúvania Šefčovič europoslancom pripomenul, že Európska zelená dohoda je inšpirovaná požiadavkami európskych občanov, najmä mladších generácií.
Spresnil, že za posledné štyri roky sa v EÚ vynaložilo veľa práce na to, aby sa zelená dohoda stala skutočnosťou a podarilo sa zaviesť veľkú časť legislatívneho základu a splniť až 90 percent politických usmernení Von der Leyenovej.
"Ale naša práca nie je ani zďaleka hotová. Teraz musíme zaistiť kontinuitu a posunúť zelenú dohodu na ďalšiu úroveň, s ambíciami potrebnými na urýchlenie jej konkrétneho zavedenia do praxe," vyhlásil Šefčovič počas svojho vypočúvania a zdôraznil, že zelená transformácia je "viacgeneračná úloha", ktorá si vyžaduje úsilie nielen teraz, ale aj v nasledujúcich desaťročiach.
Vzhľadom na zmenu klímy a stratu biodiverzity neexistuje žiaden plán B, čo podľa jeho slov veľká väčšina Európanov dobre chápe.
Šefčovič mal doteraz v eurokomisii na starosti agendu medziinštitucionálnych vzťahov a strategického výhľadu, od januára toho roku zodpovedá za platformu pre spoločné nákupy plynu a v politickej rovine vedie rokovania s Londýnom o pobrexitových vzťahoch s EÚ, rokuje so Švajčiarskom o novej dohode s Bruselom a vedie aj rokovania o pridružení s malými západoeurópskymi štátmi, ktoré nie sú členmi EÚ.