Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Americkej vláde približne o mesiac opäť dôjdu peniaze a Snemovňa reprezentantov sa namiesto toho zaoberala v utorok tým, že prvýkrát vo svojej histórii odstavila svojho predsedu - bez toho, aby zaňho mali náhradu.
Kevin McCarthy prišiel v utorok o funkciu predsedu Snemovne reprezentantov, čím sa kľúčový federálny orgán dostal do chaosu, zostal bez jasného lídra na prijímanie zákonov.
Situácia vyvoláva vážne otázky o tom, či je snemovňa a Republikánska strana schopná vládnuť.
Ako prebiehala snaha o zosadenie McCarthyho?
Kalifornský kongresman McCarthy prišiel o svoj post napriek tomu, že má podporu drvivej väčšiny republikánskych zákonodarcov.
Súčasná Snemovňa reprezentantov je totiž nastavená tak, aby v nej vládla veľká väčšina jednej strany. Republikáni však majú v snemovni len tesnú väčšinu, takže ak chcú schváliť zákony, ktoré demokrati nepodporujú, alebo udržať predsedu parlamentu, ktorým demokrati opovrhujú, musia byť v podstate jednotní.

Pri kľúčových hlasovaniach sa zaobídu najviac bez piatich poslancov, no McCarthy stratil dôveru ôsmich. Zároveň ho nepodporili žiadni z poslancov Demokratickej strany.
„Snemovňa nevládne ako čisto väčšinový orgán,“ vysvetlil Matthew Green, profesor politiky na Katolíckej univerzite. „Nie je to vôľa väčšiny, ale vôľa vedenia väčšinovej strany, a ak na rokovanie predkladáte len veci, ktoré chce väčšinová strana, a vaša väčšina je malá, dáva to páky malej časti tejto strany.“
Akú úlohu zohrali demokrati pri odvolaní McCarthyho?
Demokrati zvažovali, že budú hlasovať s republikánskou väčšinou, aby pomohli McCarthyho udržať vo funkcii, ale nakoniec sa rozhodli, že to neurobia; všetci prítomní demokrati hlasovali proti McCarthymu.
Existuje veľa dôvodov, prečo im McCarthy prekáža: práve začal vyšetrovanie impeachmentu prezidenta Joea Bidena pre „obvinenia“ a zmaril vyšetrovanie udalostí zo 6. januára. Poslednou kvapkou však pre nich bolo, keď cez víkend videli McCarthyho v televízii, ako sa snaží obviniť demokratov z blokovania práce snemovne, uvádza Washington Post.
„Sám si vykopal hrob,“ povedal pre Post jeden zo zdrojov z prostredia Demokratickej strany.
Kto hlasoval proti McCarthymu?
Bola to zvláštna koalícia ôsmich krajne pravicových republikánov a všetkých prítomných demokratov v Snemovni reprezentantov.
Kto sa môže stať predsedom snemovne?
Dočasného predsedu vybrali z tajného zoznamu, ktorý McCarthy vytvoril, keď zasadol na predsednícku stoličku pre prípad, že by sa jeho miesto uvoľnilo. Je ním kongresman zo Severnej Karolíny Patrick T. McHenry. Funkciu však môže zastávať len niekoľko dní, kým republikáni nepredstavia svojho kandidáta na predsedu parlamentu.
Touto osobou pravdepodobne nebude McCarthy. Ten v utorok večer povedal, že sa už nebude o funkciu znovu uchádzať.

Republikánsky kongresman z Floridy Matt Gaetz tiež nie je pravdepodobným kandidátom. Napriek tomu, že Gaetz viedol kampaň za zosadenie McCarthyho, podľa NBC News sa očakáva, že bude kandidovať na floridského guvernéra.
„Všetko to bolo o získaní [mediálnej] pozornosti,“ povedal McCarthy novinárom o tom, prečo si myslí, že Gaetz inicioval jeho odvolanie. „Chcem povedať, že od neho dostávame e-mailové výzvy na zbieranie finančných prostriedkov.“
Čo bude nasledovať?
Nezdá sa, že by bol niekto ochotný alebo schopný prevziať predsednícky post. McCarthy potreboval v januári na zvolenie štyri hlasovacie dni, a je šiestym republikánskym predsedom snemovne, ktorého v podstate hodila cez palubu jeho vlastná strana.
Kým si republikáni premyslia ďalšie kroky, nie je jasné, aké právomoci má dočasný predseda McHenry pri riadení snemovne. Je to preto, že predseda nebol nikdy predtým odvolaný, takže všetko, čo sa teraz deje, je bezprecedentné.
Niektorí odborníci si myslia, že snemovňa by mohla prijať legislatívu, ktorú ústava považuje za „potrebnú a vhodnú“, ale väčšina ostatných záležitostí bude musieť počkať.
Bude ďalší predseda parlamentu demokrat?
Z tejto šlamastiky existuje ešte jedno východisko: spolupracovať s demokratmi a vytvoriť stredovú koalíciu. No na zvolenie demokratického zástupcu za predsedu Snemovne reprezentantov by sa republikáni museli spojiť s demokratmi, a na to, zdá sa, jednoducho nie je politická vôľa.
„Voliči očakávajú, že ľudia zostanú verní svojim stranám a nebudú prekračovať stranícke hranice,“ povedal Green. „Je to dôsledok toho postoja, že strana je prvoradá.“
Môžu republikáni vyhodiť Matta Gaetza z Kongresu?
„Vyhoďte Matta Gaetza,“ apeloval na snemovňu Newt Gingrich, bývalý republikánsky predseda Snemovne reprezentantov v 90. rokoch.
A zdá sa, že vzniká hnutie, ktoré sa o to pokúsi, píše Jacob Bogage z denníka Washington Post. Opovrhovanie republikánov Gaetzom sa dostalo na povrch. V januári počas boja o miesto predsedu, ktorý vyhral McCarthy, sa jeden republikánsky zákonodarca na Gaetza na pôde snemovne skutočne vrhol, kým ho zadržali. V utorok mu väčšina republikánov nedovolila vystúpiť z republikánskej strany snemovne. Musel sa svojim kolegom prihovoriť z demokratickej strany.

Zosadiť riadne zvoleného člena Kongresu je tvrdý oriešok. Vyžadovalo by si to dve tretiny hlasov v snemovni, a nie iba jednoduchú väčšinu.
Doteraz snemovňa takto vylúčila len päť reprezentantov. „Ak ma chcú odvolať, nech mi dajú vedieť, keď budú mať hlasy,“ povedal Gaetz.
Autor: Amber Phillips