WASHINGTON. Srbsko začalo sťahovať vojakov z hranice s Kosovom po tom, čo Spojené štáty varovali Belehrad pred bezprecedentným zhromažďovaním síl v oblasti.
"Videli sme, že tieto ozbrojené sily sa odtiaľ začali sťahovať, a to je dobré," povedal na brífingu hovorca rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.
Posilnenie misie KFOR
Rumunsko ešte predtým v utorok informovalo, že posiela asi 100 vojakov na posilnenie mierovej misie KFOR pod vedením NATO, ktorá je zodpovedná za udržiavanie mieru v Kosove.
Rumunský veľvyslanec pri NATO Dan Necalescu na sociálnej sieti vysvetlil, že po rozhodnutí posilniť jednotky nasadené v Kosove dodá Bukurešť mierovým silám KFOR "kontingent na úrovni roty".
Británia minulý týždeň oznámila, že vyšle do Kosova okolo 600 vojakov pre posilnenie misie KFOR.
Ozbrojený incident s obeťami
Tieto kroky vyvolal ozbrojený útok, pri ktorom bol 24. septembra na severe Kosova zabitý kosovský policajt a niekoľko ozbrojencov. Kosovská vláda obvinila Belehrad, že k útoku došlo s jeho podporou.
KFOR posilnila svoje sily v Kosove na 4500 vojakov už po májových násilných potýčkach, pri ktorých utrpelo zranenia vyše 90 príslušníkov mierovej misie.
Srbsko odmieta uznať nezávislosť Kosova z roku 2008 a aj vyše dve desaťročia po krvavej vojne stále pokladá za svoju súčasť s väčšinovým albánskym obyvateľstvom.
Vojna medzi albánskymi povstalcami za kosovskú nezávislosť a srbskou armádou sa skončila až po bombardovaní silami NATO v roku 1999.