PRAHA. Tohtoročný september bol na meteostanici v pražskom Klementine najteplejším za celú históriu meraní, teda od roku 1775.
Informoval Český hydrometeorologický ústav.
"September 2023 s priemernou mesačnou teplotou 19,6 stupňa Celzia sa v Prahe-Klementine stal najteplejším septembrom od roku 1775. O dve desatiny stupňa prekonal september 1798 a o pol stupňa september 1947," spresnili meteorológovia.
Priemerná mesačná teplota sa v tohtoročnom septembri odchyľovala od normálu z rokov 1991-2020 o 3,6 stupňa Celzia. "S touto odchýlkou bol september teplotne mimoriadne nadnormálny," zdôraznil ČHMÚ.
Druhý najteplejší deviaty mesiac v roku stanica zaznamenala v roku 1798 s priemernou mesačnou teplotou 19,4 stupňa.
Naopak najchladnejší september bol v roku 1912, priemerná mesačná teplota dosiahla 10,1 stupňa Celzia.
Praha-Klementinum je najdlhšie súvisle merajúcou meteorologickou stanicou na území ČR a podľa niektorých zdrojov aj v strednej Európe.
Hoci jej umiestnenie na budove v centre mesta nespĺňa aktuálne predpisy, podľa ČHMÚ predstavuje pre modernú vedu ojedinelý a cenný zdroj informácií o stave počasia a podnebia v novodobej histórii.
Súčasné počasie v Česku podľa meteorológov ukončí studený front, ktorý bude prechádzať večer a v noci na stredu.
Vydali preto výstrahu pred silným vetrom s nárazmi okolo 70 km/h, v niektorých lokalitách ich očakávajú aj vyššie.
Rekord aj Japonsku
Aj Japonsko zaznamenalo najhorúcejší september od začiatku meraní pred 125 rokmi, informoval v pondelok Japonský meteorologický úrad. Očakáva sa, že celý tento rok bude najhorúcejší v dejinách ľudstva.
Priemerná teplota počas horúceho septembra bola v Japonsku o 2,66 stupňa Celzia vyššia než obvykle, spresnil meteorologický úrad v oznámení. Ide podľa neho o "najvyšší údaj od začiatku štatistík v roku 1898".
Najhorúcejší v dejinách
Tento rok bude podľa očakávania najhorúcejší v dejinách ľudstva, keďže zmena klímy sa zrýchľuje, pričom aj krajiny ako Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko a Švajčiarsko hlásili svoj najhorúcejší zaznamenaný september vôbec.
Francúzsky meteorologický úrad Météo-France informoval, že septembrový teplotný priemer v krajine bude okolo 21,5 stupňa Celzia, čo je 3,5 až 3,6 stupňa Celzia nad referenčným obdobím rokov 1991 – 2020.
Spojené kráľovstvo tiež zaznamenalo rekord pre najhorúcejší september, a to od začiatku meraní v roku 1884.
Klimatická kríza "otvorila brány do pekla"
Priemerná celosvetová teplota v júni, júli a auguste bola 16,77 stupňa Celzia, takže prekonala rekord z roku 2019, uviedla v správe Služba pre monitorovanie zmeny klímy programu Copernicus (C3S) Európskej únie.
Generálny tajomník OSN António Guterres v septembri svetovým lídrom povedal, že klimatická kríza "otvorila brány do pekla".
Gutteres v úvodnom prejave na Summite klimatických ambícií pripomenul tohtoročné "strašné horúčavy", ale zdôraznil, že budúcnosť zatiaľ nie je daná, takže je možné ju zmeniť.
Povedal: "Ešte stále môžeme obmedziť nárast globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia." To je cieľ stanovený parížskou klimatickou dohodou z roku 2015 a vníma sa ako nutnosť, ak sa má ľudstvo vyhnúť dlhodobej klimatickej katastrofe.