SME

Prinesie synoda cirkvi liberálnu reformu? Delegáti z celého sveta sa schádzajú vo Vatikáne

Hlasovať budú aj ženy.

Pápež František.Pápež František. (Zdroj: TASR/AP)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Delegáti z celého sveta sa schádzajú vo Vatikáne na otvorenie zhromaždenia, ktoré je súčasťou najširšej konzultácie o smerovaní viery od 60. rokov minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvýkrát sa na synode, hlavnom poradnom orgáne cirkvi a fóre, ktoré bolo predtým vyhradené pre vyšších duchovných, zúčastnia aj laici s hlasovacím právom - vrátane žien. Nasledovať bude druhé zhromaždenie v októbri 2024, po ktorom sa očakáva, že súbor odporúčaní pôjde k pápežovi.

Pápež František oficiálne ohlásil „synodu o synodalite“ v roku 2021 a požiadal regionálne cirkvi, aby pripravili témy na zamyslenie. Tie prišli s celým radom otázok od pozdvihnutia úlohy žien v službe a správe cirkvi až po spôsoby, ako prijať rozvedených ľudí, komunitu LBGTQ+ a polygamistov v cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu

Synoda tiež zváži viac „konkrétnych krokov“ ohľadom prevencie sexuálneho zneužívania duchovnými aj spravodlivosti pre obete, hoci skupiny brániace práva obetí odsúdili synodu za to, že túto otázku neberie dostatočne vážne.

O tom, do akej miery je synoda iba cvičením v katolíckej teológii alebo ozajstným nástrojom liberálnej reformy, sa vedú vášnivé spory.

Vatikán bagatelizuje očakávania rýchlych zmien, v ktoré liberálni katolíci dúfali. Konzervatívci - vrátane piatich kardinálov, ktorí v predvečer synody otvorene zverejnili mimoriadnu výzvu pápežovi - však varujú, že by to mohlo vyvolať porušenie ustálenej doktríny.

Kardináli v liste vyzvali pápeža, aby potvrdil cirkevné učenie, že homosexualita je „v rozpore“ s Božím zákonom, a aby definitívne vyhlásil, že kňazstvo je sviatosť „výlučne“ pre „pokrstených mužov“.

SkryťVypnúť reklamu

Radikálne odlišné prežívanie viery

Vatikánski pozorovatelia považujú synodu za dlho odkladané pokračovanie Druhého vatikánskeho koncilu z roku 1962, ktorý otvoril dvere reformám v cirkvi.

Najviditeľnejšie reformy: katolícka omša sa začala sláviť aj v národných jazykoch, a nielen v latinčine. Katolícka cirkev tiež ustúpila z pozície, že iné vierovyznania sú kacírske, čo viedlo k novému obdobiu ekumenického dialógu.

František sa usiluje vytvoriť cirkev, ktorá by bola menej hierarchická a v podstate uznáva, že viera sa dnes v rôznych častiach sveta prežíva radikálne odlišným spôsobom.

Related article Pápež navrhuje požehnanie pre zväzky osôb rovnakého pohlavia Čítajte 

Jednou z otázok je, či sa nestala až príliš odlišnou, s liberálnym príklonom v Európe, kde sa cirkev zmenšuje, a tradičnejšími prístupmi v mnohých rozvojových krajinách, kde sa cirkev stále rozširuje. Napríklad v Nemecku väčšina biskupov podporila požehnania párom rovnakého pohlavia a katolícki kňazi ich už vykonávajú. Ugandskí biskupi naopak odmietli odsúdiť zákony krajiny, ktoré za homosexualitu ustanovujú trest smrti.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslím si, že Františkov herný plán spočíva v tom, aby sa ľudia zišli, modlili sa spolu a snažili sa počúvať ducha, keď k nám duch hovorí,“ povedal páter Thomas Reese, politológ a dlhoročný novinár zaoberajúci sa katolíckou vierou.

„Chce, aby sa zišli, aby sa modlili a počúvali jeden druhého a aby sa podelili o to, kam nás podľa nich duch vedie. Z toho môže vzísť čokoľvek.“

Obe strany spektra

Podujatie, ktoré sa uskutoční od 4. do 29. októbra v Aule Pavla VI., bude mať 464 oficiálnych účastníkov vrátane dvoch biskupov z Číny, ktorých vymenoval pápež František. Z nich 364 - vrátane 54 žien - bude môcť aj hlasovať.

Zaujímavejšie než to, koho pozvali, je, koho nezavolali. Zdá sa, že František - ktorý sám vybral približne 50 delegátov a finálne schvaľoval celý zoznam - sa zámerne vyhol niektorým najradikálnejším hlasom v cirkvi na oboch stranách spektra.

SkryťVypnúť reklamu

Chýbajú mnohí z jeho najväčších konzervatívnych kritikov vrátane piatich kardinálov, ktorí v pondelok zverejnili výzvu pápežovi. Chýbajú však aj nemeckí laickí teológovia, ktorí sú medzi najliberálnejšími hlasmi viery.

To však neznamená, že nebudú zastúpené rôzne póly cirkvi.

Jedným z delegátov je napríklad kardinál Gerhard Müller, významná postava konzervatívneho hnutia, ktorý vyjadril podozrenie voči synode a varoval pred „nepriateľským prevzatím Cirkvi Ježiša Krista“ prostredníctvom liberálnej reformy. Ďalším je americký kňaz - páter James Martin - ktorého vybral pápež a ktorý je známy svojou službou a obhajobou komunity LBGTQ+.

Delegáti budú rozdelení do malých skupín podľa jazykov, každá bude mať svojho sprievodcu.

Všetci, aj ženy

Je dôležité, že pápež dáva laikom hlasovacie právo? V kontexte katolíckej cirkvi veľmi. Pozoruhodné je podľa vatikánskych pozorovateľov najmä začlenenie žien do synodálnej štruktúry, ktorá v minulosti existovala ako absolútny patriarchát.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že pre Františka je toto rozhodnutie postavené na hlavnej téme jeho pontifikátu: inklúzii. V rozhovore pre denník La Nación z jeho rodnej Argentíny František tento rok naznačil, že si želá, aby laickí delegáti hlasovali bez ohľadu na to, či ide o muža, alebo ženu. „Všetci, všetci. To slovo každý je pre mňa kľúčové.“

Synoda sa bude zaoberať tým, ako pozdvihnúť úlohu žien v službe i riadení cirkvi. Väčšina zo siedmich synodálnych regiónov cirkvi - Severná Amerika, Južná Amerika a Karibik, Európa, Afrika, Blízky východ, Ázia a Oceánia - vyzvala veriacich, aby zvážili vysvätenie diakoniek (diakon je prvý stupeň kňazstva, pozn. red.). Toto opatrenie však vyvoláva hlboký odpor niektorých konzervatívcov.

Hovoríme o storočiach

Povedie synoda k skutočnej reforme? Možno áno, možno nie.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí liberálni katolíci dúfajú, že synodálny proces vyústi do toho, že František pretaví svoj ústretovejší a inkluzívnejší tón do zmien v oficiálnom učení. Očakávajú reformy od možnosti kňazov uzatvárať manželstvá cez diakonky až po požehnanie párov rovnakého pohlavia - takéto požehnanie by zostalo pod katolíckou sviatosťou manželstva.

V pondelok Vatikán zverejnil dokument, ktorý môže zvýšiť nádeje týchto liberálnych katolíkov. Zdá sa, že František v liste zaujal zhovievavejší postoj k požehnávaniu zväzkov osôb rovnakého pohlavia a otvoril dvere ďalšiemu štúdiu témy ženských kňazov.

Niektorí konzervatívni katolíci - najmä hlasná menšina, ktorá kritizuje Františka - sú stále proti zmenám. František už rozhodol proti niektorým reformám, napríklad proti ženatým kňazom, ale nikto nedokáže predpovedať, čo urobí po prijatí odporúčaní synody v budúcom roku.

SkryťVypnúť reklamu

Vatikán sa snaží tlmiť očakávania. Synoda je vraj východiskovým bodom, nie koncom, a jej cieľom je, aby sa katolíci naučili spolu hovoriť a pripravili pôdu pre budúce synody o konkrétnejších témach.

Na otázku denníka Washington Post, či tento proces môže trvať roky, kardinál Michael Czerny, vysoký vatikánsky predstaviteľ, odpovedal, že „nie, hovoríme o storočiach“.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 825
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 620
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 518
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 165
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 154
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 828
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 750
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 738
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Toto sú falošné správy,“ napísal Rubio.


TASR 4
Vozidlá zdravotníkov sa dostali pod paľbu.

Zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia.


TASR 3
Ilustračné foto

Izrael 18. marca po takmer dvoch mesiacoch prímeria obnovil boje v Pásme Gazy.


TASR
Kamila po omši zaželala prítomnému davu šťastnú Veľkú noc.

Pozornosť médií zaujala prítomnosť Andrewa.


TASR

Sportnet

Federico Valverde.

Villarreal si po remíze udržuje miestenku do Ligy majstrov.


TASR
Fotka zo zápasu FC Bologna - Inter Miláno.

O triumfe domácej Bologne rozhodol v nadstavenom čase Orsolini.


TASR
Milan Škriniar v drese Fenerbahce Istanbul.

Slovenský obranca Milan Škriniar odohral celý zápas.


Hokejistky USA oslavujú víťazstvo nad Kanadou vo finále MS žien 2025.

Šampionát v Českých Budějoviciach si naživo pozrelo celkovo 122.331 divákov, čo je nový rekord v návštevnosti.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu