Houston/Moskva 1. augusta (TASR) - Dvaja astronauti raketoplánu Discovery vystúpili dnes opäť do otvoreného vesmíru, aby uskutočnili ďalšie opravy na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Jednou z hlavných úloh je vymeniť nefunkčný 300-kilogramový gyroskop, ktorý pomáha udržiavať ISS v stabilnej polohe na obežnej dráhe.
Japonský astronaut Soiči Noguči a jeho americký kolega Stephen Robinson po krátkom zdržaní kvôli dodatočnej kontrole vybavenia opustili raketoplán o 10.42 SELČ. Od štvrtkového spojenia raketoplánu s ISS ide už o druhý výstup do otvoreného kozmu. Prvý absolvovali obaja v nedeľu.
Očakáva sa, že druhý výstup potrvá podobne ako prvý asi 6,5 hodiny. Astronauti vyšli na slnečnú stranu raketoplánu, zatiaľ čo vesmírna loď sa nachádzala nad Áziou.
Navijak gyroskopu, ktorý majú počas pobytu vonku vymeniť, je pokazený od roku 2002. V nedeľu obnovili energiu na ďalšom gyroskope, ktorý prestal rotovať v marci. Okrem toho vykonali sériu experimentov a opráv na ISS a skontrolovali rozsah poškodenia vonkajšieho plášťa raketoplánu.
Discovery so sedemčlennou medzinárodnou posádkou na palube sa spojil s ISS vo štvrtok a priviezol 15 ton nákladu. Cez víkend astronauti naložili nové zásoby a materiál do ISS a naložiť 13 ton odpadu, ktorý vesmírna stanica vyprodukovala od roku 2003, keď ju naposledy navštívil raketoplán Columbia. Pri návrate na Zem sa Columbia roztrhla v zemskej atmosfére a pri tragédii zahynula celá jej posádka. Havária Columbie bola dôsledkom poškodenej izolácie na ľavom krídle, ku ktorému došlo pri štarte.
Discovery utrpel pri štarte tiež menšie poškodenia, no podľa NASA nejde o žiadny vážny problém a raketoplán by mal byť pripravený na bezpečný návrat domov. Napriek tomu NASA ešte nerozhodla, či pred návratom na Zem treba na Discovery vykonať opravy poškodených častí. Rozhodnutie sa očakáva v priebehu dnešného dňa.
Návrat Discovery na Zem je po jednodňovom predĺžení misie naplánovaný na 8. augusta.