SME

Čoraz viac žien si dáva zamraziť vajíčka. Je ťažké nájsť rovnocenného partnera, tvrdia

Mnoho mužov zároveň prestáva mať o rodičovstvo záujem.

Megan sa pripravuje do postele večer pred odberom vajíčok. Po neuspokojivom monitorovacom skene sa obáva, koľko vajíčok sa podarí získať.Megan sa pripravuje do postele večer pred odberom vajíčok. Po neuspokojivom monitorovacom skene sa obáva, koľko vajíčok sa podarí získať. (Zdroj: Matilda Hay — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Megan B., 36-ročná terapeutka a koučka z New Yorku, sa po rozchode rozhodla dať si zmraziť vajíčka. Nebolo to však ľahké rozhodovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je to posilňujúce, ale moje prvotné pocity nie sú pozitívne. Cítim smútok, úzkosť, strach a hanbu... Naozaj ťažké pocity,“ hovorí večer pred začiatkom procedúry.

Na stene jej obývačky visí obraz Sizyfa, ktorému je súdené večne tlačiť balvan do kopca. Považuje ho za metaforu nekonečných očakávaní kladených na ženy - najnovšie je to zmrazenie vajíčok.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý rok ju šokovalo, keď sa jej niekoľko mužov na prvých schôdzkach pýtalo, či si už dala zmraziť vajíčka. „Ďalšia vec, ktorú musíte urobiť, aby ste zostali relevantní.“

Od roku 2012 už zmrazovanie vajíčok nemá nálepku „experimentálnej“ technológie a záujem oň prudko stúpol.

V roku 2015 Spoločnosť pre asistovanú reprodukciu (SART) zaznamenala približne 7600 cyklov zmrazenia vajíčok na klinikách pridružených k SART v Spojených štátoch; v roku 2019 to bolo takmer 16-tisíc cyklov. Dopyt počas pandémie opäť vyskočil. Kliniky pridružené k SART zaznamenali v rokoch 2020 až 2021 nárast počtu zmrazovacích cyklov o 31 percent.

Zákrok je na vzostupe aj v Spojenom kráľovstve, Austrálii a na Novom Zélande. Nedávno schválil voliteľné zmrazovanie vajíčok aj Singapur.

SkryťVypnúť reklamu

Nerovnomerná zoznamka

Marcia Inhorn, profesorka antropológie na Yalovej univerzite, sa pustila do desaťročnej štúdie, aby pochopila, čo vedie zdravé ženy k zmrazeniu vajíčok. Očakávala odpovede, že ide o prispôsobenie ich plodnosti ambíciám a kariére, ale výsledky boli podľa nej „ohromujúce“.

„V drvivej väčšine išlo o vzťahové problémy,“ vysvetľuje Inhornová. „Úžasná žena za úžasnou ženou, všetky bez partnera.“

Zároveň identifikovala tri hlavné kategórie žien, ktoré si dali odobrať a zmraziť vajíčka: ženy tesne po rozchode alebo rozvode; ženy, ktoré boli napriek rokom randenia stále slobodné; a ženy s partnermi, ktorí neboli pripravení na deti.

Mnohé z nich sa za svoju situáciu obviňovali, podľa Inhornovej by to nemali robiť. Ako faktor uvádza základné demografické rozdiely, napríklad meniace sa pomery medzi mužmi a ženami vo vyššom vzdelávaní. V roku 2012 pripadali v Spojených štátoch na každé štyri absolventky univerzity len traja absolventi, napísal Jon Birger v roku 2015 v denníku Washington Post. Vzdelané ženy, ktoré hľadajú rovnocenného partnera, sú tak v nevýhode.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším faktorom môže byť meniaci sa postoj k otcovstvu. Inhornová vo svojej nedávnej knihe „Motherhood on Ice“ uvádza, že sú to často muži, nie ženy, kto chce odložiť výchovu detí. „Musíme pochopiť, prečo mnohí muži teraz rodičovstvo odkladajú alebo sa úplne rozhodnú pre bezdetnosť.“

Samozrejme, existujú alternatívne spôsoby, ako si vytvoriť rodinu, ale mnohí ľudia, ktorí si zmrazia vajíčka, si aj naďalej uchovávajú nádej na tradičné partnerstvo. Inhornová sa domnieva, že zmrazenie vajíčok je zároveň „technológiou nádeje“, teda získavania času aj „technológiou zúfalstva“, teda poslednou možnosťou.

Proces bez záruky

Megan tento konflikt prežíva veľmi intenzívne. Hovorí, že pociťuje smútok za životom, ktorý si predtým predstavovala, a zlyhanie, že ho nemá. „Dúfala som, že o takomto čase budem vydatá a budem mať deti.“

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň však pociťuje vďačnosť za to, že zmrazenie vajíčok existuje. Keďže priemerná cena zmrazovacieho cyklu je 10- až 12-tisíc dolárov, je to luxus, ktorý si nemôže dovoliť každý.

Samotný proces však podľa nej vzbudzuje úzkosť. Po príchode menštruácie si Megan musí každý večer približne dva týždne pichať hormóny, ktoré stimulujú jej vaječníky k produkcii viacerých vajíčok. V druhom týždni sa pridávajú ďalšie lieky, aby sa zabránilo predčasnej ovulácii. Veľkosť jej folikulov sa musí sledovať na klinike každých niekoľko dní a posledná „spúšťacia injekcia“ sa podáva presne 36 hodín pred odberom - krátkym chirurgickým zákrokom vykonávaným pod sedatívami.

Podľa jej slov je v tomto procese mnoho momentov, keď môže prísť k omylu a môže dokonca nastať aj oveľa horšia situácia. „Čo ak sa mi nepodarí získať žiadne vajíčka?“

SkryťVypnúť reklamu

Navyše zmrazenie vajíčok nezaručuje, že žena v budúcnosti bude mať dieťa.

Výskum Grossmanovej lekárskej fakulty Newyorskej univerzity a Centra pre plodnosť NYU Langone ukázal, že 70 percent žien, ktoré si zmrazili vajíčka pred 38. rokom života a neskôr rozmrazili 20 vajíčok, malo dieťa. Zatiaľ čo niektoré ženy získajú tento počet vajíčok v jednom cykle, iné môžu potrebovať až štyri cykly v závislosti od ich veku, rezervy vaječníkov a od toho, ako ich telo reaguje na hormóny.

V čase zmrazovania sa tiež nedá určiť, či sú vajíčka kvalitné - schopné oplodnenia a vytvorenia embryí.

Ďalšie možnosti

Ženy sú často bombardované neoverenými radami, ako zlepšiť kvalitu svojich vajíčok. Radia im užívať prenatálne vitamíny, obmedziť rafinovaný cukor, absolvovať akupunktúru, nejesť potraviny z plastových nádob, nepiť alkohol a nedotýkať sa účteniek.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je jasné, ktoré z týchto rád a ako môžu pomôcť, a podľa Megan sú „veľmi stresujúce“.

Stres pritom môže znížiť plodnosť. Je však ťažké nebáť sa vedľajších účinkov, medzi ktoré patrí priberanie na váhe, nespavosť a zmeny nálad. Existuje aj malé riziko ovariálneho hyperstimulačného syndrómu, vážneho stavu, ktorý si môže vyžadovať hospitalizáciu a urgentnú liečbu.

Okrem toho sa u Megan vyskytol ďalší zvrat - vrátila sa k svojmu predchádzajúcemu partnerovi. Ak všetko vyjde, ako dúfa, nebude musieť použiť svoje zmrazené vajíčka. Zatiaľ však nemôže veriť, že tento vzťah vydrží.

Je zvláštne míňať tisíce dolárov na zálohu, ktorú dúfate, že nepoužijete, a ktorá nemusí fungovať, ak ju použijete, ale kompromisom je to, čo Inhornová opisuje ako „psychologický optimizmus“. Zo 150 žien, s ktorými robila rozhovory, bolo viac ako 90 percent z nich spokojných, že si dali zmraziť vajíčka.

SkryťVypnúť reklamu

„Niektoré boli bláznivo šťastné. Cítili sa posilnené a mali pocit, že majú viac času,“ spomína.

Pre Megan je to život bez výčitiek.

„Nech už bude výsledok akýkoľvek, vzhľadom na informácie, ktoré som v tom čase mala, je to správne rozhodnutie,“ dodáva Megan. Nakoniec bola so svojím výsledkom nadmieru spokojná: 21 zmrazených vajíčok.

Nech už budúcnosť prinesie čokoľvek, teraz má viac možností.

Autor: Matilda Hay

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 663
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 381
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 886
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 353
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 116
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 069
  7. Ísť do kúpeľov je IN 4 797
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 579
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hnutie Hamas.

Izrael pracuje na pláne, ktorý navrhol Trump, na presídlenie obyvateľov Pásma Gazy do iných krajín.


TASR
Ilustračné foto

Pokles nastal aj pri násilí páchanom strelnými zbraňami.


TASR 2
Friedrich Merz.

V návrhu dohody nemeckých koaličných strán nebolo menovite spomenuté Maďarsko, návrh naň ale jasne odkazoval.


TASR 4
Ľudia prechádzajú okolo kamiónov s humanitárnou pomocou na parkovisku v egyptskej Káhire, keď čakajú na cestu cez hraničný priechod Rafah medzi Egyptom a Pásmom Gazy.

Armáda rozšírila svoju pozemnú operáciu proti Hamasu do ďalšej štvrte Rafahu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu