OTTAWA, BRATISLAVA. Kanadský premiér Justin Trudeau má za sebou osamelý týždeň, keď sa na pôde OSN nemohol spoľahnúť ani na najbližších spojencov. Pri rozhovoroch s novinármi strácal aj svoj typický úsmev.
Väčšina otázok totiž smerovala k tvrdeniu kanadskej vlády z minulého týždňa, podľa ktorého indická tajná služba zavraždila na kanadskom území Hardípa Singha Nidždžára, ktorého obviňuje z terorizmu a z napojenia na organizáciu Sila chalistanských Tigrov.
Tá presadzuje vlastný štát pre náboženskú skupinu sikhov na území dnešného indického štátu Pandžáb. Najmä v 80. a 90. rokoch minulého storočia vykonali separatisti sériu teroristických útokov s podporou susedného Pakistanu.
Podľa svojich spojencov bol Nidždžár zástancom mierovej cesty vzniku štátu pre sikhov, India ho považovala za teroristu. Podľa kanadskej vlády bol obeťou útoku indickej tajnej služby na jej území. Zomrel 18. júna, keď ho dvaja maskovaní ozbrojenci zastreili v jeho pickupe v meste Surrey v kanadskej Britskej Kolumbii.

„Nechceme provokovať alebo vyvolávať problémy, len si stojíme za svetovým poriadkom založeným na pravidlách,“ povedal Trudeau podľa BBC novinárom.
Od najbližších spojencov v takzvanej skupine Piatich očí (okrem Kanady aj Spojené štáty, Veľká Británia, Austrália a Nový Zéland) prišla len mierna reakcia a nikto Indiu priamo neodsúdil. „To, čo Kanada hovorí, berieme veľmi vážne,“ reagoval napríklad britský minister zahraničných vecí James Cleverly.
Americký prezident Joe Biden na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN o Indii hovoril uznanlivo, nielen pre Američanov totiž môže byť krajina, ktorá nedávno počtom obyvateľov predbehla Čínu, kľúčovým spojencom v ekonomickej aj bezpečnostnej oblasti.
V článku sa tiež dočítate:
- prečo silní spojenci Kanady indický krok neodsúdili,
- kto sú sikhovia a kde by chceli mať svoju vlasť,
- ako prebiehalo krvavé povstanie sikhov,
- ako vznikla indická tajná služba RAW a prečo nezasiahla ani vtedy, keď mohla,
- ktorí sikhovia tiež v tomto roku zomreli podozrivým spôsobom,
- či sa už India stala novým Izraelom.
A tak sú ochotní prehliadnuť aj vážne podozrenie, že táto najväčšia demokracia sveta vyslala agentov, aby zavraždili kanadského občana (občianstvo dostal v roku 2007) na kanadskom území. Ukazuje sa, že Kanada síce má silných spojencov, no samotná už pri kľúčových otázkach takú diplomatickú silu nemá.
„Spojené štáty, Veľká Británia a všetci ich berú Indiu ako nástroj proti Číne, to si nemôžu dovoliť len tak vyhodiť oknom,“ povedal pre BBC Xavier Delgado z Wilsonovho centra. „Skutočnosť, že sa neponáhľali postaviť na stranu Kanady, je odrazom geopolitickej skutočnosti.“
Sikhovia verzus India
Sikhov je v Indii asi 20 miliónov (celosvetovo asi 30 miliónov, ide o piate najväčšie náboženstvo sveta), čo sa môže zdať veľa, ale v rámci najľudnatejšej krajiny sveta tvoria necelé dve percentá. Ich náboženstvo vzniklo v indickom Pandžábe približne v 15. storočí, jeho prívržencov si pre nosenie turbanov často mýlia s moslimami.