JEREVAN. Arménsko v utorok oznámilo, že na jeho územie zatiaľ prišlo 19-tisíc utečencov z Náhorného Karabachu, separatistického regiónu s väčšinovým arménskym obyvateľstvom v rámci Azerbajdžanu, ktorý pri bleskovej 24-hodinovej ofenzíve minulý týždeň túto enklávu porazil.
Je to o takmer sedemtisíc ľudí viac ako hlásili úrady ráno.
"Doposiaľ prišlo z Náhorného Karabachu do Arménska 19-tisíc nútene vysídlených ľudí," povedal v televíznom príhovore v Jerevane podpredseda arménskej vlády Tigran Chačatrjan.
Azerbajdžanskí pohraničníci v zástupoch ľudí, ktorí utekajú z Náhorného Karabachu do Arménska, hľadajú osoby podozrivé z "vojnových zločinov". Podľa agentúry AFP to v utorok uviedli nemenované azerbajdžanské vládne zdroje.

"Arménsko má zámer udeliť amnestiu arménskym bojovníkom, ktorí v Karabachu zložili zbrane. Avšak tí, ktorí sa dopustili vojnových zločinov počas karabašských vojen, nám musia byť vydaní," uviedol jeden z azerbajdžanských zdrojov.
To je podľa neho dôvod, prečo sa muži - utečenci v bojaschopnom veku - musia pri prechode hraníc pozrieť do kamery.
Oblasť Náhorného Karabachu je predmetom dlhodobých sporov medzi Arménskom a Azerbajdžanom. Medzinárodné spoločenstvo považuje oblasť za súčasť Azerbajdžanu. Väčšinu obyvateľstva však tvorili Arméni.
Nedávna vojenská operácia, po ktorej Azerbajdžan získal nad Náhorným Karabachom kontrolu, však vyvolala medzi tamojšími obyvateľmi obavy, mnohí z nich sa preto rozhodli vydať do susedného Arménska.
Podľa medializovaných správ v Stepanakerte, hlavnom meste Náhorného Karabachu, zaznamenávajú prílev utečencov z ostatných oblastí regiónu a hrozí tam vypuknutie humanitárnej krízy.
Niekoľkomesačná blokáda Karabachu zo strany Azerbajdžanu tam spôsobila nedostatok jedla a liekov.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken azerbajdžanskému prezidentovi Ilhamovi Alijevovi povedal, že musí chrániť civilistov v separatistickom regióne Náhorný Karabach.
Blinken zároveň upozornil, že Alijev musí aj umožniť, aby sa k týmto arménskym obyvateľom v Karabachu dostala humanitárna pomoc.
Šéf americkej diplomacie v telefonáte s azerbajdžanským prezidentom "zdôraznil nutnosť, aby už nedochádzalo k ďalším nepriateľským akciám, aby boli bezpodmienečne chránení civilisti a sloboda ich pohybu, aby sa humanitárna pomoc plynulo dostávala do Náhorného Karabachu", uviedol pre novinárov hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Matthew Miller.