SME

Čínski skrachovaní duchovia spia v reštauráciách a jedia záhadné jedlá

Mladí zistili, že budúcnosť je neistá.

Čang Jü-feng (vľavo) a Siao Tchung podnikli jednodňový výlet do Šanghaja. V noci sa vrátia do Su-čou, aby ušetrili peniae. Dvojica je súčasťou generácie mladých ľudí, ktorí sa snažia šetriť počas spomalenia čínskej ekonomiky. Čang Jü-feng (vľavo) a Siao Tchung podnikli jednodňový výlet do Šanghaja. V noci sa vrátia do Su-čou, aby ušetrili peniae. Dvojica je súčasťou generácie mladých ľudí, ktorí sa snažia šetriť počas spomalenia čínskej ekonomiky. (Zdroj: Gilles Sabrié — For The Washington Post)

ŠANGHAJ. Čašníčka postavila hrniec s vriacim vývarom do stredu stola a naaranžovala drobné tanieriky s občerstvením, ktoré je zadarmo ku každému jedlu tu v Haidialo, najznámejšej čínskej sieti chuo-kuo reštaurácií (po anglicky hot pot, ide o metódu, keď sa polievka varí priamo na stole pred zákazníkmi, pozn. red.)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Môžem vám priniesť prikrývku a vankúš,“ povedala. „Ale budete musieť odísť pred siedmou ráno.“

Túto ponuku - dopriať si nočný odpočinok za cenu večere v centre Šanghaja - v poslednom období využíva množstvo mladých ľudí, povedala čašníčka.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevníci rôznych večierkov a neskorí jedáci sa v noci zhromažďovali nad oblakmi pary obohatenej o čili. Reštaurácia bola centrom diania v inak zatvorenom obchodnom dome.

Mnohí z nich sa v Haidialo vyspia pod zamastenými stolmi a použijú bezplatnú ústnu vodu a sprej na vlasy v dobre zásobenej kúpeľni. Nie je to úplne bežné miesto na prípravu na ďalší deň v čínskom hlavnom meste kultúry a módy. Ale zložiť sa v reštaurácii umožňuje ľuďom, či už z predmestia, alebo mimo mesta, prespať v meste za lacné peniaze.

Sami seba nazývajú „skrachovaní duchovia“ a „nemilosrdne šetriaci diabli.“ Sú súčasťou generácie mladých ľudí v Číne, ktorí sa snažia svoje peniaze využiť čo najlepšie - a popritom sa zabaviť - uprostred spomalenej čínskej ekonomiky.

Ustáli drsný čínsky vzdelávací systém s prísľubom, že ich budúce mzdy im zabezpečia lepší životný štýl, než mali ich rodičia a starí rodičia. Doštudovali a zistili, že ako sa ekonomické strasti Číny hromadia, ich budúcnosť je oveľa menej istá.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí mladí reagujú ľahostajnosťou a odmietaním spoločenských tlakov na prepracovanosť (hnutie sa v Číne nazýva Tang ping, pozn. red.), iní sa držia pocitu ašpirácie, ktorý poháňal ekonomický rast Číny. Robia to skrz fotografie na Siao-chung-šu, čínskej verzii Instagramu.

Online si „duchovia“ a „diabli“ vymieňajú tipy, čím odveké umenie zabávať sa s obmedzeným rozpočtom zdokonaľujú vo veku sociálnych sietí, kde je dôležitý imidž: Ako usporiadať večierok so zľavnenými potravinami, vyrobiť umelecké kúsky z domácich predmetov a nájsť ingrediencie pre víkend v Šanghaji - šálka kávy zadarmo, miesto na prenocovanie a, samozrejme, nabitie telefónov, aby zdokumentovali všetku zábavu a pritom čo najmenej minuli.

Súvisiaci článok Čínski úradníci upozorňujú na problémy s iPhonmi, ale popierajú zákaz ich používania Čítajte 

Čínska ekonomika sa snažila zotaviť z troch rokov pandemických obmedzení. Hrozí, že sa zrúti trh s nehnuteľnosťami, v ktorom má stredná trieda uložený majetok. Spotreba je pomalá a hrozí deflácia. Nezamestnanosť 16- až 24-ročných dosiahla také rekordné výšky, že vláda jednoducho prestala zverejňovať čísla.

SkryťVypnúť reklamu

Po rokoch v čínskom konkurenčnom vzdelávacom systéme je pre mladých ľudí ťažké zbaviť sa pocitu porovnávania, ktorý len umocňujú sociálne siete, povedala Madeline, 30-ročná pracovníčka na voľnej nohe zo Šanghaja. Predtým pracovala vo vzdelávaní a prehovorila pod podmienkou, že bude použité iba jej anglické meno.

Uprostred hospodárskej krízy stále existuje tlak na to, aby sa zdalo, že žijeme dobrý život, aj keď sa pod dokonalými príspevkami na sociálnych sieťach skrývajú úzkosti z budúcnosti.

„Pracovný trh je momentálne skutočne náročný,“ hovorí Madeline. „Ale ľudia chcú stále viac.“

Najmä v nablýskanom Šanghaji si chcú mladí ľudia stále udržať imidž a sú kreatívni v tom, ako využiť svoje peniaze čo najefektívnejšie, ako sa dá.

Mačky vo vreci na večeru

V srdci Šanghaja, hlboko v podzemí pod People's Park, známemu vďaka manželskému trhu, kde sa rodičia snažia nájsť dokonalých partnerov pre svoje slobodné deti, zažívajú nakupujúci iný druh šťastia: adrenalín pri hľadaní absolútne najnižšej zľavy.

SkryťVypnúť reklamu

Niet na to lepšie miesto ako HotMaxx, reťazec, ktorý ponúka občerstvenie, nápoje a výrobky pre domácnosť za ešte nižšie ceny ako na Pinduoduo, v čínskom e-shope, ktorý je známy neuveriteľnými zľavami (a donedávna aj nerentabilitou).

Tajomstvo HotMaxxu? Dolárové škatule sušienok Oreo s príchuťou fíg a neznačkové španielske víno, ktoré sa tlačia na regáloch, sa blížia k dátumu spotreby.

Nelsonovi, 19-ročnému vysokoškolákovi z regiónu Vnútorného Mongolska, to neprekáža. Je v HotMaxxe a hľadá zmrzlinu, o ktorú sa podelí s priateľkou počas trojtýždňového výletu s kapelou v Šanghaji. Zmrzlina je tam za zlomok ceny, za ktorú sa predáva v luxusných kaviarňach okolo parku.

Prechádzka v parku patrí k najlepším spôsobom, ako si užiť pamiatky veľkého mesta s nízkym rozpočtom.

SkryťVypnúť reklamu

„Výhľady sú zadarmo,“ hovorí Nelson.

Reštaurácie po celom meste začali cieliť na stravníkov, ktorí dbajú na rozpočet, ďalším virálnym trendom: mačkou vo vreci, kde sa kupujúci zaregistrujú, aby dostali donášku jedla, ktoré je pre nich záhadou, kým ho nerozbalia.

V reštaurácii Ťin Jüan v rohu food courtu v nákupnom centre na ulici Nan-ťing obsahuje mačka vo vreci dve hlavné jedlá, dve prílohy a ryžu za zhruba dve eurá.

V piatok bolo v balíčku dusené bravčové, dusená kapusta a tofu s čerstvým koriandrom. Reštaurácia predáva denne fixný počet balíčkov iba ľuďom, ktorí nakupujú vopred online. Znamená to, že škatuľky nakupujú prevažne mladí ľudia, ktorí majú skúsenosti s internetom, povedal kuchár za pultom.

Šanghajskí gurmáni, ktorí si dávajú pozor na rozpočet, si tiež pochvaľujú osvedčený zdroj lacného jedla: obchod s potravinami tesne pred záverečnou. Jedna 27-ročná blogerka, ktorá vystupuje pod prezývkou „Zlý, peniaze šetriaci diabol“, povedala, že nákupom zvyškov zeleniny môže minúť iba asi sedem eur mesačne na jedlo a stále môže pohostiť priateľov. Najčastejšie na párty podáva: nakladanú a na slnku sušenú kôru z červeného melóna.

SkryťVypnúť reklamu

Na bývanie si šetrí z toho, čo zarobí reklamami pri jej „šetrnom inšpiratívnom“ obsahu. Ak bude takto žiť ďalšie tri roky, povedala pre čínske médiá, mohla by si kúpiť byt v južnom megameste Šen-čen.

Komentáre pod jej videami ju vyzdvihujú za to, že je taká „bezohľadná.“

Šetrenie ako prejav nespokojnosti

Nákupné stredisko Pacific Department Store v posledný deň prevádzky zaplavili nakupujúci, ktorí sa tlačili s predajcami skladujúcimi zásoby. Niektorí prišli pre prísľub likvidačných zliav. Iní tam boli pre nostalgiu a znovu prežívali roky rozkvetu putovaním po chodbách najobľúbenejšieho obchodu v oblasti z prelomu milénií.

Výhodné ponuky neboli až také dobré, ako očakávali, takže veľa ľudí nenakupovalo. Namiesto toho mnohí naživo blogovali a fotografovali, dokumentovali koniec jednej éry.

SkryťVypnúť reklamu

„Každý chce ušetriť najviac, ako sa dá, a zároveň sa zabaviť,“ povedala osemnásťročná vysokoškoláčka Chuang, ktorá v centre pracovala na čiastočný úväzok v obchode s dámskou obuvou.

Chuang po zatvorení centra nestratila prácu, presunuli ju do inej predajne populárnej značky obuvi. Niektorí ľudia v obchodoch na poschodí také šťastie mať nebudú, povedala pod podmienkou, že celé jej meno zostane utajené, aby sa nedostala do problémov so šéfmi.

Obďaleč predavačka pri pulte luxusnej kórejskej značky starostlivosti o pleť povedala, že rovnako ako rastúci počet Číňanov vo veku dvadsať až tridsať rokov, aj ona sa o seba stará, pokiaľ ide o budúcnosť. Ťin, ktorá tiež prehovorila pod podmienkou, že jej meno zostane utajené, nevlastní dom, nie je vydatá a nechce mať deti napriek snahe vlády bojovať proti poklesu populácie.

SkryťVypnúť reklamu

Pre niektorých nie je šetrnosť len spôsob, ako ušetriť peniaze. Rovnako ako pre Ťin je to spôsob, ako sa vzdať požiadaviek a očakávaní čínskej konkurenčnej kultúry v práci a v školstve.

„Niektorí mladí ľudia na sociálnych sieťach predvádzajú svoju šetrnosť,“ povedal Wang Ning, profesor sociológie na Sunjatsenovej univerzite v Kantone. „Ale to, čo predvádzajú, nie je šetrnosť. Skôr vyjadrujú svoju nespokojnosť so spoločnosťou,“ povedal Wang v rozhovore pre miestny časopis Southern Views.

Väčšina ľudí, ktorí práve nakupujú pri Ťininom pulte s kozmetikou, sú starší, stáli zákazníci. Mladí ľudia miesto toho, aby vyhadzovali peniaze za drahé značky, sa obracajú skôr na lacnejšie produkty.

„Budúcnosť je neistá,“ povedala Ťin. „Robíme, čo môžeme, aby sme sa na ňu pripravili.“

SkryťVypnúť reklamu

Vic Čch'-ang z Tchaj-pej na Taiwane a Theodora Jü prispeli do tohto textu.

Autor: Meaghan Tobin

Čínska ekonomika

Obyvatelia Pekingu.

Do roku 2035 bude v Číne viac ako 400 miliónov ľudí nad 60 rokov.


SITA 2
Ilustračná snímka.

Vládnuca strana chce vytvoriť vysokoštandardné hospodárstvo.


SITA
Súvisiace témy: Sociálne siete, Čína
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 917
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 009
  3. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 5 633
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 882
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 804
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 2 585
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 569
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 485
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na stretnutí bol aj minister zahraničných vecí Rubio.


TASR

Museli upraviť rozpisy služieb či pozastaviť školenia.


TASR
Víťaz rumunských prezidentských volieb Nicušor Dan.

Dan získal v druhom kole prezidentských volieb 53,6 percenta hlasov.


TASR 1
Najvyššiu účasť zaznamenali medzi voličmi vo veku 50 až 59 rokov.

Volebná účasť dosiahla podľa exit pollu 66,8 percenta.


TASR

Sportnet

slovenskí a lotyšskí hokejisti počas roztržky

Pozrite si výsledky hlasovania po zápase Slovensko - Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025.


Juraj Kucka (Slovan) sa rozlúčil s kariérou.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
Matěj Stránský sa teší po strelenom góle v zápase Česko - Kazachstan v skupine B na MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie pondelok, 19. máj?


Radosť hráčov Slávie TU Košice po druhom góle v zápase s Rimavskou Sobotou.

Slávia TU Košice chce vyhrať všetky domáce zápasy.


SkryťZatvoriť reklamu