SME

Kolumbijský kokaínový paradox: Kartely rekordne vyvážajú, farmári hladujú

Kokaínu vyváža Kolumbia viac ako ropy.

Policajná hliadka vo štvrti, ktorú obyvatelia opustili zo strachu pred zločineckými gangmi v Buenaventure v Kolumbii. Kolumbijská vláda bola oslavovaná za to, že v roku 2016 podpísala mierovú dohodu s najsilnejšou partizánskou silou v krajine, FARC, ale úrady nedokázali dohodu naplniť a prevziať kontrolu nad územiami partizánov a na ich miesto nastúpili vojnové mafie.Policajná hliadka vo štvrti, ktorú obyvatelia opustili zo strachu pred zločineckými gangmi v Buenaventure v Kolumbii. Kolumbijská vláda bola oslavovaná za to, že v roku 2016 podpísala mierovú dohodu s najsilnejšou partizánskou silou v krajine, FARC, ale úrady nedokázali dohodu naplniť a prevziať kontrolu nad územiami partizánov a na ich miesto nastúpili vojnové mafie. (Zdroj: TASR/AP)

BOGOTA, BRATISLAVA. Jacobo sa podobne ako mnohí v jeho dedine na severozápade Kolumbie živil zbieraním koky ako námezdný robotník. Keď bola ceny koky vysoká, mal sa pomerne dobre.

Dnes zarába 40-tisíc pesos (asi 8,4 eura) za deň, no prácu má raz alebo dvakrát týždenne. Doma má polročné dieťa a nemá peniaze na potraviny, zdôveril sa v máji kolumbijskému investigatívnemu webu Voragine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S plačom priznal, že už niekoľkokrát zvažoval samovraždu. „Neurobil som to, lebo som veriaci človek. V Biblii sa totiž píše, že človek, ktorý si zoberie život, bude prekliaty,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Novinári, ktorí prišli do dediny Tibú pri hranici s Venezuelou, počuli podobné príbehy od viacerých miestnych. Situácia sa od mája veľmi nezmenila, no kým pomerne nízke ceny koky pre miestnych znamenajú ohrozenie hladom, kartely zarábajú ako nikdy.

Kokaín sa v tomto roku stane najväčším kolumbijským vývozným artiklom a prekoná aj ropu, prognózoval v polovici septembra ekonóm Bloombergu Felipe Hernandez. Vývoz ropy klesol v tomto roku o tretinu, kým vývoz kokaínu neustále rastie.

„Odhadujeme, že príjmy z vývozu kokaínu stúpli v minulom roku na 18,2 miliardy dolárov, čo nebolo ďaleko za sumou 19,1 miliardy z príjmov z ropy,“ povedal Hernandez. „Vláda síce ničí laboratóriá, v ktorých sa listy koky menia na kokaín, ale to nezabránilo zvýšenému vývozu.“

SkryťVypnúť reklamu

Z Kolumbie v poslednom roku vyviezli rekordných 1738 ton kokaínu. Veľkosť územia, kde sa pestuje koka, stúpla v roku 2022 medziročne o 13 percent na rovnako rekordných 230-tisíc hektárov, píše sa v správe Úradu OSN pre drogy a kriminalitu. Z Kolumbie pochádza asi 60 percent svetového kokaínu.

Kríza ako šanca

Ako k tomuto paradoxu, keď veľké kartely zarábajú, no miestni sa dostávajú do ohrozenia a žiadajú o dávky centrálnu vládu? Dôvodov je niekoľko, zrejme ide o kombináciu viacerých faktorov, píše Adam Isacson z think-tanku Washingtonská kancelária pre Latinskú Ameriku s tým, že tento jav bude len dočasný.

Ceny sa začali prepadávať pred rokom. Ako dôvody sa spomínajú prílišná produkcia v posledných rokoch, ktorá spôsobila, že na trhu je ešte dosť nepredaného kokaínu. Podľa odhadov Spojených štátov stúpla úroda koky v Kolumbii medzi rokmi 2013 až 2020 trojnásobne.

SkryťVypnúť reklamu

Nižšie ceny môžu byť tiež výsledkom sporov medzi kolumbijskými a mexickými kartelmi, ktoré drogu pašujú do Spojených štátov, presýtenie amerického trhu lacnejšími syntetickými drogami ako fentanyl alebo pervitín či konkurencia zo susedných štátov Kolumbie, kde takisto rastie pestovanie koky.

Related article Je silnejší ako heroín a môže byť témou prezidentských volieb. Amerika má problém s fentanylom Čítajte 

Isacson zdôrazňuje, že práve tento prepad cien by mohol vláde pomôcť, keďže nabúrava predstavy pestovateľov, že koka bude pre nich stabilným zdrojom príjmov. „Štát dostáva výnimočnú šancu vstúpiť do týchto zón a zaviesť nové vzťahy s opustenými komunitami. Vláda to musí využiť a vrátiť pestovateľov do legálnej ekonomiky,“ radí.

„Určite sa vyrába priveľa, ale tým sa nedá vysvetliť všetko,“ hovorí pre Economist Ana Maria Ruedová z kolumbijského think-tanku Myšlienky pre mier. Kľúčové je podľa nej aj to, ako sa zmenili skupiny, ktoré obchod s drogami riadia.

SkryťVypnúť reklamu

V 80. rokoch minulého storočia mal pri obchode prevahu Escobarov medellínsky kartel a jeho konkurencia v Cali. Potom sa počas vojny s drogami tieto skupiny rozpadli, ich lídrov zabili (ako napríklad Escobara) alebo zatvorili do väzenia.

Aktivity prevzali povstalecké organizácie, ktoré „regulovali“ obchod s drogami a kontrolovali celú dodávateľskú sieť – od pestovateľov cez laboratóriá až po vývoz.

V roku 2016 však uzavrela kolumbijská vláda dohodu s ľavicovou gerilou FARC, najsilnejšou z takýchto skupín, a ukončila takmer polstoročie trvajúcu občiansku vojnu. Povstalci tak stratili aj monopol na obchod s drogami, do ktorého vstúpilo viac ako 500 zločineckých skupín, vysvetľuje Ruedová.

Pestovatelia sa osamostatnili a skupiny si vyberajú, od koho suroviny na výrobu drogy nakúpia. Priamo do krajiny si navyše po tovar prichádzajú gangy z Mexika alebo z Európy, čo sa v minulosti nedialo. To všetko znižuje výkupnú cenu koky a dolieha na ľudí v chudobných oblastiach Kolumbie.

SkryťVypnúť reklamu

Rozpadla sa ekonomika založená na tom, že majitelia fariem si najímali robotníkov z okolia. Tí po zbere čistili koku, drvili jej listy a získavali z nej kokaín, ktorý potom predávali vo forme pasty. Dnes predávajú so stratou alebo vôbec.

Podobná situácia je aj v kolumbijskej džungli v oblasti Putumayo pri hranici s Ekvádorom. Mnohí miestni nechali svoje pôvodné práce a zamerali sa len na pestovanie koky. Už niekoľko mesiacov však za nimi neprišiel nikto, kto by surovinu na výrobu drogy vykupoval.

O Clane sa nehovorí

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom GAE97 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Drogy
Odoberať tému

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 348
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 988
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 262
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 660
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 176
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 961
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 626
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ján Chovan v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Pozrite si program a štvrťfinálové dvojice na MS v hokeji do 18 rokov 2025. Kedy a proti komu hrá Slovensko?


Dalibor Dvorský v drese St. Louis Blues.

Informáciu potvrdil aj Miroslav Šatan.


Martin Turčin
Radosť slovenských hokejistov z prvého gólu v zápase proti Lotyšsku na MS 18.

Slovensko obsadilo v skupine A druhú priečku.


a 1 ďalší
Oleksander Peresunko v drese Prešova.

Do elitnej kategórie postúpia prvé dva tímy.


SkryťZatvoriť reklamu