PRIŠTINA. Štyroch mŕtvych si vyžiadali nedeľňajšie strety medzi policajtmi a ozbrojeným komandom na severe Kosova, ktoré sa po zastrelení policajta na niekoľko hodín zabarikádovalo v pravoslávnom kláštore v obci Banjska.
Kosovské ministerstvo vnútra v nedeľu večer podľa agentúry AFP a BBC oznámilo, že oblasť je "po niekoľkých vlnách bojov" opäť pod kontrolou úradov.
Strety s ozbrojencami sa začali v nedeľu skoro ráno, keď policajná hliadka narazila na dve nákladné autá bez evidenčných čísel blokujúce most v dedine Banjska (albánsky Bajskë).
Podľa kosovskej polície bol pri následnej prestrelke jeden policajt zabitý a ďalší utrpel zranenia. Kosovské úrady v súvislosti s jeho úmrtím vyhlásili na pondelok deň smútku, píše kosovský server Koha.

Profesionálne vybavení ozbrojenci, ktorých bolo približne 30, následne vtrhli do areálu kláštora pravoslávnej cirkvi, kde ich kosovská polícia obliehala niekoľko hodín. V prestrelkách zahynuli traja ozbrojenci.
Zhabali veľké množstvo zbraní
Polícia zhabala niekoľko vozidiel naložených zbraňami a výbušninami. Polícia zadržala dvoch ozbrojencov a štyroch civilistov, ktorí boli s komandom v kontakte prostredníctvom rádiokomunikačných zariadení.
Polícia prešetrovala aj veriacich, ktorí sa v priebehu nedele nachádzali v kláštore Banjska. Podľa srbských médií ide o skupinu pútnikov z Nového Sadu.
Čelia podozreniu z viacerých trestných činov vrátane terorizmu, oznámila kosovská špeciálna prokuratúra.
"Ide o útok na ústavný poriadok Kosova, prípravu teroristických aktov alebo trestných činov proti ústavnému poriadku a bezpečnosti Kosova, kontrolu alebo neoprávnenú držbu zbraní," uvádza sa v nedeľňajšom vyhlásení prokuratúry.
Zadržaným osobám bola nariadená 48-hodinová väzba
Agentúra AP uvádza, že totožnosť ozbrojencov doposiaľ nebola bezprostredne jasná a zvyšok skupiny pravdepodobne zostáva na úteku. Predstavitelia kláštora Banjska ešte v nedeľu uviedli, že sa ozbrojenci z areálu stiahli.
Kosovský premiér Albin Kurti na svojom facebookovom profile uviedol, že za udalosťami je "organizovaná zločinecká skupina, podporovaná politicky, finančne a logisticky z Belehradu".
Blokáda pokračuje naďalej
Policajná blokáda dediny Banjska v okrese Leposavič na severe Kosova naďalej trvá, uviedli v pondelok srbské i kosovské médiá, ktoré situáciu v oblasti po ozbrojených potýčkach označili za pokojnú, ale napätú.
Kurti v noci na pondelok vyhlásil, že policajná operácia na severe Kosova pokračuje a tamojšia polícia pri tom úzko spolupracuje s misiou NATO (KFOR) i EÚ (EULEX).
Osobitný vyslanec EÚ pre kosovsko-srbský dialóg slovenský diplomat Miroslav Lajčák v súvislosti s potýčkami vyzval na okamžitý návrat všetkých zúčastnených k rokovaciemu stolu. Zároveň odsúdil útok na kosovskú políciu s tým, že voči jeho páchateľom musí byť vyvodená zodpovednosť.
Napätie rastie niekoľko mesiacov
Srbský prezident Aleksandar Vučič vystúpil v nedeľu večer v televízii s prejavom, v ktorom odsúdil zabitie kosovského policajta a uviedol, že takéto činy nemožno ospravedlniť.
Nedeľňajším udalostiam podľa neho predchádzali mesiace provokácií voči etnickým Srbom v severnom Kosove. Za zodpovedného za incident označil Kurtiho "a tú časť medzinárodného spoločenstva, ktorá mu pomáha. On jediný má rád konflikty a vojny, jeho cieľom je zatiahnuť nás do vojny s NATO."

Kosovo, kde žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, ktoré však ho stále považuje za svoju provinciu. Z približne 1,8 milióna obyvateľov Kosova je okolo 120-tisíc Srbov, ktorí žijú najmä na severe.
Napätie na severe Kosova rastie niekoľko mesiacov. Situácia sa vyhrotila v máji, keď vláda v Prištine rozhodla o vymenovaní starostov z radov kosovských Albáncov v štyroch obciach so srbskou väčšinou. Pri následných nepokojoch bolo zranených viac ako 30 vojakov mierových síl NATO.