BAMAKO. V meste Gao na severe Mali sa v sobotu pri pristávaní zrútilo vojenské lietadlo.
Panujú obavy z vysokého počtu obetí, ale zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne bližšie informácie od úradov, uviedla v nedeľu agentúra AFP.
Lietadlo minulo dráhu
"Príčiny (leteckej katastrofy) ešte nie sú známe," uviedol nemenovaný zdroj z miestneho letiska. Lietadlo podľa neho bolo "preťažené" malijskými vojakmi a ich spojencami, žoldniermi z ruskej Wagnerovej skupiny.
"Počet obetí je vysoký," uviedol diplomatický zdroj, ktorý rovnako povedal, že lietadlo prepravoval vojakov a ich ruských spojencov, ako aj vojenské vybavenie.
Ešte nebolo vydané žiadne oficiálne oznámenie.
"Nepripadá do úvahy, aby som sa vyjadril k vojenským záležitostiam," zareagoval na otázku jeden z predstaviteľov malijskej armády.
"Zasahovali sme, ale veľmi sme toho nezmohli. Je to naozaj vážne. Viac povedať nemôžem, " uviedol nemenovaný hasič.
Hovorca nemeckej armády, ktorej vojaci sú v Gao v rámci misie OSN v Mali (MINUSMA) potvrdil AFP zrútenie lietadla.
"Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, lietadlo minulo pristávaciu dráhu," uviedol s tým, že nešlo o nemecké lietadlo, ale o stroj ruskej výroby Il-76.
Vojenské letisko v Gao používa malijská armáda, ako aj jej ruskí partneri a misie OSN.
Loading
...
Islamisti sa rozťahujú v krajine
Mali sa dlhodobo potýka s povstalcami napojenými na teroristickú sieť Al-Káida a organizáciu Islamský štát, ktorí si v poslednom desaťročí vytvorili zázemie na severe krajiny.
Svoje aktivity rozšírili islamisti aj do ďalších regiónov západoafrickej krajiny a tiež do ďalších štátov v oblasti Sahelu južne od Sahary. Tu ovládli rozsiahle územia, zabili tisícky ľudí a milióny ich vyhnali z domovov.
Frustrácia z rastúcej neistoty podnietila v Mali od augusta 2020 dva vojenské prevraty. Junta následne spálila mosty s tradičnými západnými spojencami a požiadala o pomoc ruských žoldnierov. Jej nečakaná júnová požiadavka na odchod mierových síl OSN vyvolala obavy, že by krajina mohla skĺznuť do ešte väčšieho chaosu.
Letecká katastrofa sa stala v kontexte rastúceho napätia medzi rôznymi ozbrojenými aktérmi v oblasti a malijskou armádou.
Od augusta sú regióny Timbuktu a Gao dejiskom mnohých útokov proti armádnym pozíciám a proti civilistom. Sťahovanie síl OSN sprevádza súperenie armády a ozbrojených skupín o kontrolu nad územím.