SME

Na objednávky zabudnú, ale nikomu to neprekáža. V japonskej kaviarni obsluhujú ľudia s demenciou

Integrácia pacientov do spoločnosti im predlžuje aktívny život.

Tošio Morita prijíma objednávku od príbuzných v takzvanej Kaviarni chybných objednávok, ktorá najíma seniorov s demenciou, aby tam raz za mesiac pracovali.Tošio Morita prijíma objednávku od príbuzných v takzvanej Kaviarni chybných objednávok, ktorá najíma seniorov s demenciou, aby tam raz za mesiac pracovali. (Zdroj: Irwin Wong — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Tošio Morita má 85 rokov a pracuje ako čašník. Nevie sa dočkať začiatku svojej zmeny a srdečným pozdravom víta zákazníkov v reštaurácii: „Irasshaimase!“ alebo „Vitajte!“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď prišiel čas prijať ich objednávky, veci sa trochu skomplikovali. Pristúpil k jednému stolu, ale zabudol si vziať zápisník na objednávky. Opatrne doniesol kus koláča k nesprávnemu stolu. Jeden zákazník čakal po usadení na pohár vody 16 minút.

Nikto sa však nesťažoval ani nerobil rozruch. Zákazníci zakaždým prijali zmätky a nad situáciou sa pousmiali spolu s Tošiom Moritom. Takto to chodí v reštaurácii Orange Day Sengawa, známej aj ako Kaviareň chybných objednávok.

SkryťVypnúť reklamu

Najstaršia spoločnosť na svete

Táto kaviareň s dvanástimi miestami na sedenie v Sengawe, ktoré jedným z predmestí na západnej strane Tokia, zamestnáva ako obsluhu ľudí s demenciou - každého raz za mesiac. Bývalý majiteľ kaviarne má rodiča s demenciou a nový majiteľ súhlasil, že im raz do mesiaca poskytne priestor.

Organizátori „kaviarne ľudí s demenciou“ sa teraz v spolupráci s miestnou samosprávou snažia spájať s pacientmi s demenciou v tejto oblasti.

Kaviareň je bezpečným priestorom, kde môžu komunikovať s novými ľuďmi a cítiť sa potrebnými, čo je jedným z kľúčov k spomaleniu rozvoja demencie. Toto neurodegeneratívne ochorenie sa nedá liečiť.

„Je tu veľa zábavy. Mám pocit, akoby som omladol už len vďaka tomu, že som tu,“ povedal Morita, u ktorého sa príznaky demencie začali prejavovať pred dvoma rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Demenciu často sprevádza poníženie a finančná záťaž. Je pritom celosvetovým fenoménom, s ktorým sa stretáva každá spoločnosť. A v Japonsku, ktoré je najstaršou spoločnosťou na svete, je naliehavým zdravotným problémom na celoštátnej úrovni.

Približne 30 percent z 125,7 milióna obyvateľov Japonska má viac ako 65 rokov. Odhaduje sa, že viac ako šesť miliónov Japoncov trpí demenciou a podľa ministerstva zdravotníctva sa očakáva, že do roku 2025 ich počet vzrastie až na 7,3 milióna. To bude každý piaty človek nad 65 rokov v Japonsku.

Chronický nedostatok opatrovateľov a prudko rastúce náklady na starostlivosť o seniorov znamenajú, že Japonsko musí nájsť nové spôsoby, ako posilniť postavenie pacientov s demenciou, aby mohli byť čo najdlhšie psychicky a fyzicky aktívni - a nie izolovaní doma alebo v nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu

„Kaviarne ľudí s demenciou“ sú spôsobom, ako túto medzeru vyplniť. V Japonsku sa tento nápad objavil v roku 2017 ako jednorazové podujatia, v súčasnosti sa po celej krajine objavujú trvalejšie snahy o takéto podniky.

V júni Japonsko schválilo zákony, ktoré majú otvoriť množstvo nových programov a služieb na pomoc ľuďom s demenciou. Premiér Fumio Kišida označil boj s demenciou za naliehavý národný projekt.

Japonské ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že len na nové poradenstvo a výskum v oblasti demencie bude v roku 2024 potrebných približne 96 miliónov dolárov (89,5 mil. eur).

Výnimočný pocit

Kazuhiko má 65 rokov a demenciu mu diagnostikovali pred piatimi rokmi. V kaviarni v Sengawe pracuje každý mesiac. Jeho manželka mu chcela nájsť miesto, kde by mohol komunikovať aj s inými ľuďmi - nielen s tými, s ktorými sa stretáva v dennom stacionári.

SkryťVypnúť reklamu

Kazuhikova rodina požiadala, aby sme v záujme ochrany súkromia rodiny uviedli len jeho krstné meno.

V jednej chvíli Kazuhiko smeroval k stolu s objednávkou, ale vyrušili ho stavbári, ktorí robili hluk pred kaviarňou. Kazuhiko odišiel z kaviarne a vydal sa za zvukom, ale personál ho rýchlo priviedol späť.

„Ako dlho tu pracujete?“ spýtal sa jeden z návštevníkov. „Dnes ste tu prvýkrát?“

„Áno,“ odpovedal Kazuhiko. Lenže nebolo to prvýkrát. Kazuhiko už len zriedkakedy rozpráva alebo prejavuje emócie. Zvyčajne nenadväzuje očný kontakt so zákazníkmi, kým ich nevidí viackrát. V ten deň sa však usmial.

Úsmev venoval 48-ročnej Tomomi Arikawo a jej 16-ročnej dcére Sayake, ktoré kaviareň navštívili okolo poludnia a dali si kúsok koláča a citrusovej želé torty. Sayaka robila na letnom školskom výskumnom projekte a za tému si zvolila demenciu - na pamiatku svojho starého otca, ktorý touto chorobou trpel štyri roky, kým na jar tohto roka zomrel.

SkryťVypnúť reklamu

Kazuhiko im priniesol objednávky. Sayaka sa mu poďakovala a usmiala sa. A on jej úsmev opätoval. „Cítila som sa naozaj výnimočne,“ povedala.

„Pre obe strany (pacientov a ich rodiny, pozn. red.) je to ťažké, ale v podobných chvíľach viete, že sa vytvorilo skutočné spojenie,“ povedala Arikawa.

„Keď sme ho predtým videli usmievať sa po našom ‚ďakujem‘, pripomenulo nám to tie chvíle, ktoré sme zažili s mojím otcom, čo ma takmer dohnalo k slzám,“ dodala.

Každých desať minút

Od apríla je Kaviareň chybných objednávok otvorená raz mesačne okolo obeda. Jeden pacient s demenciou na hodinu pracuje ako obsluha, pričom má na sebe zásteru žiarivo oranžovej farby, ktorá sa spája so starostlivosťou o ľudí s demenciou.

V blízkosti kuchyne je pre ľudí s demenciou vyhradená stolička, aby si mohli medzi objednávkami oddýchnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Mladší dobrovoľníci pomáhajú starším čašníkom pri označovaní objednávok na jednoduchých a farebne odlíšených objednávkových formulároch. Pre seniorov bolo ťažké zapamätať si čísla stolov, a preto ich zamestnanci vymenili za centrálny prvok s jedným kvetom - pre každý stôl má inú farbu.

Správcovia kaviarne chceli pomôcť komunite pochopiť, že pacienti s demenciou si môžu predĺžiť aktívny život pri troche pochopenia a trpezlivosti zo strany tých, ktorí s nimi prichádzajú do kontaktu.

„Veľa starších ľudí je buď v domovoch dôchodcov, alebo sú len tak zavretí vo svojich domovoch, takže dúfam, že naša iniciatíva dá ľuďom s demenciou niečo, na čo sa môžu tešiť,“ povedala Yui Iwata, ktorá pomáha viesť kaviareň. „Ak ľudia dôjdu k hlbšiemu pochopeniu, bude pre ľudí s demenciou jednoduchšie chodiť aj von.“

SkryťVypnúť reklamu

Tošio Morita sa nevie prestať rozprávať so zákazníkmi. Nikoho neprekvapí, že kedysi bol poisťovacím agentom a dlhé roky aj predsedom susedského združenia.

Pred dvoma rokmi si však zrazu nedokázal spomenúť na mená svojich susedov. Chcel ďalej pracovať, ale nevedel kde.

Ráno, v deň svojej zmeny, sa Tošio Morita každých desať minút pýtal, kedy majú odísť, pretože sa obával, že by mohli meškať, povedala jeho 80-ročná manželka Masako. Stále zabúdal na čas odchodu, ale jeho nadšenie mu nič nepokazilo.

Nepamätá si cestu do kaviarne, a tak ho tam vodieva jeho manželka a počas jeho práce si dáva kúsok koláča.

Hneď ako prišiel, pozdravil Tošio Morita mladý personál a roztiahol ruky. Obliekli mu oranžovú zásteru a upevnili šatku. „Vždy sa veľmi teší, keď sem príde, a hovorí, že raz za mesiac mu to nestačí,“ dodala Masako Morita.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Michelle Ye Hee Lee, Julia Mio Inuma

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 553
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 161
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 862
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 187
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 954
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 924
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 468
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Donald Trump.

Steel v minulosti viedol ruské oddelenie britskej MI6.


TASR
Čína v posledných mesiacoch zažíva extrémne výkyvy počasia.

O politike zákazu zbližovania sa nehovorilo od čias studenej vojny.


TASR 2
Následky po ruskom dronovom útoku.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 6
Americký prezident Donald Trump

Ide už o štvrtú žalobu proti nariadeniu.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský v šarvátke v zápase s Bostonom

Montreal pokračuje vo víťaznej sérii.


Sportnet, TASR
Adrián Chovan.

Neuveriteľné, aký zákrok vytiahol. Poliakom sa bude snívať.


Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Fotka zo zápasu DOXXbet Vlci Žilina - HK Nitra.

Kormidelník obhajcu titulu si uvedomuje silné stránky súpera, ktorý si v základnej časti získal rešpekt.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu