BAKU. Azerbajdžan v utorok vyzval Arménskom podporovaných separatistov v odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach, aby zložili zbrane a vzdali sa.
Za miesto konania rozhovorov, ktoré by sa mohli konať za takýchto podmienok, navrhlo Baku azerbajdžanské mesto Jevlach.
"Aby sa zastavili protiteroristické opatrenia, nezákonné arménske ozbrojené sily musia vztýčiť bielu vlajku, odovzdať všetky zbrane a nezákonný režim sa musí rozpustiť. V opačnom prípade budú protiteroristické opatrenia pokračovať až do konca," uviedol azerbajdžanský prezidentský úrad.

Arménskom podporovaní separatisti predtým vyzvali Azerbajdžan, aby ukončil nepriateľské akcie a začal rokovať.
Azerbajdžan uviedol, že po spustení vojenskej operácie v Náhornom Karabachu bude chrániť tamojších etnických Arménov. Zároveň však vyzvalo separatistické jednotky, aby sa z regiónu stiahli.
Azerbajdžan medzičasom informoval aj o prvom úmrtí civilistu v dôsledku vojenskej operácie, ktorú Baku spustilo v utorok v Náhornom Karabachu.
Následkom útoku arménskych separatistov podľa neho zahynul stavebný robotník v meste Šuša, ktorého zasiahla črepina.
Hlásia desiatky zranených
Arménski separatisti uviedli, že v dôsledku zásahu zo strany Baku zahynulo najmenej päť ľudí a 80 utrpelo zraneni.
Separatisti ďalej uviedli, že Azerbajdžan v Karabachu nasadil delostrelectvo, rakety, bojové lietadlá i útočné drony. Boje podľa nich prebiehajú pozdĺž "celej" kontaktnej línie.
"Máme 80 zranených... medzi ktorými je podľa prvých údajov 15 civilistov. Žiaľ, zaznamenaných je aj päť úmrtí," uvádza sa na spravodajskom portáli separatistov s tým, že v tomto údaji sú zahrnuté aj ženy, starší ľudia a deti.
Obviňujú sa navzájom
Deklarovaným cieľom operácie je "obnovenie ústavného poriadku". Baku predtým obvinilo Arménsko a Karabach zo zosnovania teroristických útokov.
Arméni, ktorí v tomto odštiepeneckom regióne Azerbajdžanu žijú, obviňujú Baku z etnických čistiek a početných zločinov voči civilistom.
Obvinili aj medzinárodné spoločenstvo z nečinnosti a neschopnosti zabrániť ďalšej eskalácii.
"Ignorovaním varovaní v súvislosti so zločineckými úmyslami Azerbajdžanu a odmietaním adekvátne konať zlyhali všetky medzinárodné faktory v tom, aby zabránili ďalšiemu azerbajdžanskému aktu agresie proti Arcachu," uvádza sa vo vyhlásení separatistov, ktorí použili arménsky názov pre Náhorný Karabach.
Azerbajdžan podľa AFP v utorok zároveň bez uvedenia podrobností oznámil, že na svojom území dočasne zablokoval prístup k platforme TikTok.
Žiadajú odstúpenie Pašinjana
V blízkosti ruského veľvyslanectva v arménskom hlavnom meste Jerevan sa v utorok konala demonštrácia, ktorej účastníci vyzývali na odstúpenie arménskeho premiéra Nikolu Pašinjana. Ten predtým odsúdil výzvy na "prevrat" v krajine.
Na jerevanskom Námestí republiky pred úradom premiéra sa zhromaždili stovky protestujúcich, ktorí odsúdili spôsob, akým Pašinjan rieši krízu v Karabachu, uviedol reportér agentúry AFP.
Demonštranti skandovali heslá ako "Nikol zradca" či "Nikol, odstúp".
"To všetko je dôsledok politiky Ruska. Ak nechcú brániť (Karabach), tak musia vedieť, že tu pre nich nie je miesto," uviedol jeden z protestujúcich pre AFP.

Rusko vyzýva na prímerie
Ruské mierové jednotky rozmiestnené v regióne vyzvali na prímerie.
"Velenie ruského mierového kontingentu vyzýva strany konfliktu na okamžité zastavenie paľby a prijatie opatrení na deeskaláciu situácie, ako aj na pokračovanie rokovacieho procesu," uviedlo ministerstvo obrany v Moskve.
Ruské mierové jednotky podľa ministerstva zorganizovali evakuáciu civilného obyvateľstva v Náhornom Karabachu z najnebezpečnejších oblastí a deviatim zraneným civilistom poskytli zdravotnú pomoc. Konkrétne išlo o evakuáciu 469 ľudí vrátane 185 detí.
Turecko obhajuje Azerbajdžan
"V dôsledku legitímnych a oprávnených obáv, ktoré Azerbajdžan opakovane vyjadril, prijal také opatrenia, ktoré považuje za nevyhnutné na svojom zvrchovanom území," uviedlo turecké ministerstvo zahraničných vecí s tým, že Ankara zároveň podporuje rokovania medzi Azerbajdžanom a Arménskom.
Vojenskú operáciu podľa Turecka podnietili dlhodobé ozbrojené útoky a provokácie voči azerbajdžanským jednotkám v regióne Náhorného Karabachu zo strany arménskych separatistov.
Ankara vyjadrila presvedčenie, že jediný spôsob, akým sa dá zabezpečiť mier, stabilita a prosperita v tomto regióne, je zaistiť pokračovanie komplexných rokovaní medzi Baku a Jerevanom.
Erdogan o situácii rozprával pred OSN
Medzičasom sa na okraj všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN vyjadril k aktuálnej situácií v Náhornom Karabachu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Očakáva, že Azerbajdžan a Arménsko podpíšu mierovú dohodu čo najskôr.
"Náhorný Karabach je územie Azerbajdžanu. Akýkoľvek iný štatút nebude nikdy akceptovaný," zdôraznil Erdogan a dodal, že Ankara "podporuje kroky podniknuté Azerbajdžanom".
Ako píše agentúra AFP, Turecko je tradičným spojencom prevažne moslimského Azerbajdžanu, pričom väčšinovo kresťanské Arménsko vníma ako jedného z hlavných regionálnych konkurentov.