SME

Putin a Kim sa stretli na ruskom kozmodróme Vostočnyj. Diktátorov zbližujú lety do vesmíru

Kozmodróm je v Amurskej oblasti.

Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un skúmajú odpaľovaciu rampu počas stretnutia na kozmodróme Vostočnyj pri meste Ciolkovskij, asi 200 kilometrov od mesta Blagoveščensk v regióne Amur na ďalekom východe v Rusku v stredu, 13. septembera 2023.Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un skúmajú odpaľovaciu rampu počas stretnutia na kozmodróme Vostočnyj pri meste Ciolkovskij, asi 200 kilometrov od mesta Blagoveščensk v regióne Amur na ďalekom východe v Rusku v stredu, 13. septembera 2023. (Zdroj: SITA)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Severokórejský vodca Kim Čong-un precestoval ruský Ďaleký východ vo svojom špeciálne vybavenom vlaku, aby sa prvýkrát od roku 2019 stretol s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čím viac sú títo dvaja muži Západom izolovaní, tým viac rastie význam ich vzťahov. Očakáva sa, že Putinovej agende budú dominovať dohody o zbraniach, keďže sa snaží doplniť rýchlo sa znižujúce zásoby munície v Rusku. Na stretnutí by sa mohlo diskutovať o vesmírnych technológiách, ktoré sú prioritou pre Kima.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok Putin oznámil, že plánuje navštíviť kozmodróm Vostočnyj - hlavný ruský kozmodróm od roku 2016 a symbol národných ambícií Moskvy v oblasti vesmírnych letov. Práve tam sa nakoniec Putin a Kim stretli.

Čo je kozmodróm Vostočnyj?

Kozmodróm Vostočnyj, ktorý sa nachádza na ďalekom východe Ruska v Amurskej oblasti približne 1448 kilometrov severne od Vladivostoku, uviedli do prevádzky v roku 2016. Symbolizuje ambície Moskvy v oblasti priekopníckych vesmírnych technológií.

„Toto je teraz kľúčové ruské zariadenie na vypúšťanie kozmických rakiet,“ uviedol v utorkovom e-mailovom rozhovore Mark Hilborne, expert na vesmírnu bezpečnosť z King's College London. „Je relatívne nové a je úplne suverénne.“

Kozmodróm, ktorý Putin oficiálne navrhol v roku 2007, mal znížiť závislosť Ruska od iných krajín v rámci programu výskumu vesmíru. Od polovice 20. storočia bola ruská vesmírna agentúra závislá od kozmodrómu Bajkonur, odkiaľ štartovali rakety a ktorý si Rusko prenajímalo od Kazachstanu.

SkryťVypnúť reklamu
Related article Kim sa môže spokojne usmievať. Ponížené Rusko potrebuje jeho zbrane Čítajte 

V čase svojho otvorenia bol kozmodróm Vostočnyj oslavovaný ako symbol ambícií Ruska skúmať vesmír samostatne. „Znamená to, že bez ohľadu na politickú vôľu kohokoľvek môžeme nezávisle vypúšťať akékoľvek kozmické lode na akékoľvek vesmírne dráhy,“ povedala v roku 2016 vysokopostavená zákonodarkyňa Irina Jarovaja. „Kozmodróm Vostočnyj je kozmickým štartovacím zariadením 21. storočia a novou filozofiou moderného Ruska.“

Prečo sa stretli na kozmodróme?

Zázemie kozmodrómu poskytuje Putinovi silný symbol ruských ambícií v oblasti výskumu vesmíru, ktorá sa dlho spájala s projektovaním štátnej moci, a - v prípade kozmodrómu Vostočnyj - schopnosti Ruska ísť do toho na vlastnú päsť.

„Štáty čoraz viac vnímajú vesmír ako spôsob, ako zapojiť iné štáty a získať od nich podporu,“ povedal Hilborne.

SkryťVypnúť reklamu
Related article Mercedes, helikoptéra, živé homáre aj vína z Francúzska. Ako vyzerá Kimov obrnený vlak Čítajte 

Putin si ho možno vybral aj ako prejav podpory pre samotný kozmodróm, ktorý na domácej pôde občas vyvolával kontroverzie. Počas jeho oneskorenej výstavby ho sužovali obvinenia z korupcie a spájajú sa s ním viaceré neúspechy pri štartoch.

Naposledy 11. augusta z kozmodrómu Vostočnyj odštartovala kozmická loď Luna-25 bez posádky k Mesiacu, kde mala historicky pristáť na ľadovom južnom póle. O niekoľko dní neskôr ruská vesmírna agentúra oznámila, že loď narazila do povrchu Mesiaca.

Stretnutie najvyšších predstaviteľov vo vesmírnom stredisku teraz „môže byť pokusom o vyjadrenie podpory ruskému vesmírnemu programu vo svetle tejto skutočnosti“, povedal Hilborne.

Aké sú Kimove ambície na stretnutí s Putinom?

Podľa amerických a juhokórejských predstaviteľov a bezpečnostných expertov Kim pravdepodobne požiada Putina o potravinovú pomoc a zbrojnú technológiu výmenou za dodávky munície sovietskej konštrukcie, ktorá sa má použiť v ruskej vojne na Ukrajine. Existujú však aj náznaky, že na programe stretnutia by mohol byť aj výskum vesmíru.

SkryťVypnúť reklamu

Na fotografiách, ktoré v utorok zverejnili severokórejské štátne médiá, vidieť, ako Kima na ceste vlakom sprevádza Pak Thae Song, predseda severokórejského národného výboru pre vesmírnu vedu a techniku. Agentúra Associated Press ho v správe spojila s úsilím Pchjongjangu získať vojenské špionážne satelity, čo je pre Kimov režim kľúčovou prioritou.

Minulý mesiac Severná Kórea uviedla, že po dvoch neúspešných pokusoch bude pokračovať v úsilí vyslať na obežnú dráhu „kozmickú nosnú raketu“ - Pchjongjangom preferovanú prezývku. Spojené štáty, Južná Kórea a Japonsko odsúdili posledný neúspešný štart a považujú tento pokus za porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.

Napriek pravdepodobnému tlaku Pchjongjangu, aby sa Moskva podelila o citlivé technologické informácie v tejto oblasti, nemusí byť v záujme Ruska ustúpiť Severnej Kórei.

SkryťVypnúť reklamu

Jack Watling, vedúci výskumný pracovník pre pozemné vojny v think tanku Royal United Services Institute, v rozhovore pre denník Washington Post uviedol, že Rusko sa pravdepodobne bude brániť poskytnutiu informácií v oblasti vesmírnych technológií. „Rusi chcú zachovať sankcie [proti Severnej Kórei], aby mali výhovorku na neposkytnutie určitých technológií,“ najmä v oblasti satelitov, povedal.

Kedy sa Kim a Putin stretli naposledy?

Putin a Kim sa naposledy stretli v roku 2019 na summite v ďalekovýchodnom ruskom meste Vladivostok. Stretnutiu dominovala snaha ruského lídra povzbudiť Pchjongjang, aby sa vzdal svojho jadrového arzenálu - dva mesiace po neúspešných jadrových rokovaniach medzi Kimom a bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

SkryťVypnúť reklamu
Related article Rusi nedokázali pristáť na Mesiaci aj pre západné sankcie Čítajte 

Podľa ruských štátnych médií strávili Kim a Putin na stretnutí medzi štyrmi očami takmer dve hodiny, čím výrazne prekročili vyhradených 50 minút. Na bankete, ktorý nasledoval, Kim - oblečený vo svojom zvyčajnom čiernom obleku s maoistickým golierom - zdvihol prípitok Putinovi a povedal: „S pánom Putinom som si úprimne a vecne vymenil názory na rozvoj rusko-kórejských vzťahov a na zabezpečenie mieru a bezpečnosti na Kórejskom polostrove.“ Ako informovali severokórejské štátne médiá, Kim počas stretnutia obvinil Washington z konania v „zlej viere“.

Putin a Kim prisľúbili, že budú pokračovať v rozhovoroch o jadrových otázkach, ale stretnutie v roku 2019 neprinieslo žiadne podstatné výsledky.

Ako dlho trvá cesta zo Severnej Kórey do Ruska špeciálnym Kimovým vlakom?

Podobne ako jeho otec a starý otec, aj Kim uprednostňuje medzinárodné cestovanie špeciálne vyrobeným, povestne pomalým vlakom, ktorého maximálna rýchlosť je údajne 88 kilometrov za hodinu. Cesta z Pchjongjangu do Vladivostoku v roku 2019, dlhá 700 kilometrov, trvala celkovo približne 20 hodín, pričom priemerná rýchlosť bola približne 35 kilometrov za hodinu. Cesta na kozmodróm Vostočnyj je oveľa dlhšia, čo znamená, že cesta by mohla trvať aj niekoľko dní.

SkryťVypnúť reklamu

Našťastie pre Kima je vlak vybavený luxusným zariadením a modernými pomôckami, ktoré ho zamestnajú.

Fotografie, ktoré zverejnili severokórejské štátne médiá, ukazujú lesklé biele interiéry, dlhé stoly na stretnutia a vagóny obložené červenými koženými kreslami. Ruský úradník, ktorý v minulosti cestoval týmto vlakom, spomína na debny s burgundským vínom a živými homármi, zábavu mladých spevákov a jedálny lístok s ruskými, čínskymi, kórejskými, japonskými a francúzskymi jedlami.

Bezpečnosť je pravdepodobne jedným z hlavných dôvodov, prečo Kimovci v minulosti uprednostňovali cestovanie vlakom. Jeden z Kim Čong-ilových osobných strážcov povedal, že bývalý severokórejský vodca prisahal, že „nikdy“ nebude lietať, pretože sa obával zostrelenia.

Vlaky sú tiež nenápadnejšie na cestovanie ako lietadlá, ktoré možno monitorovať pomocou údajov o sledovaní letu a radarovej technológie. Mnohé z Kimových ciest boli verejne odhalené až po ich skončení.

SkryťVypnúť reklamu

Na tejto správe sa podieľali aj Catherine Belton, Min Joo Kim a Adam Taylor.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 408
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 136
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 228
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 573
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 148
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 263
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 130
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Následok izraelského útoku na libanonské prístavné mesto Sidon.

Izraelská armáda uviedla, že sa zamerala na dvoch militantov Hizballáhu.


TASR
Demonštranti v marockom meste Rabat sa zišli podporiť Palestínu.

Žiadali ukončenie obliehania Pásma Gazy a povolenie vstupu humanitárnej pomoci.


TASR
Ilustračné foto

Záznam naznačuje, že počet úmrtí na strane húsíov je vyšší ako povstalci uvádzajú.


TASR
Ilustračné foto

Koncom marca sa vyskytli v oblasti viaceré úmyselne založené lesné požiare.


TASR

Sportnet

Alexander Ovečkin so slzami v očiach oslavuje prekonanie rekordu v počte gólov v NHL.

Ruský útočník sa stal najlepším strelcom histórie NHL.


Martin Turčin
Nashville Predators - Montreal Canadiens: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Nashville Predators - Montreal Canadiens.


Český šípkar Karel Sedláček.

Celkovým víťazom sa stal Stephen Bunting.


Na snímke hlavný tréner MFK Dukla Banská Bystrica František Straka.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
SkryťZatvoriť reklamu