Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post
Pri záplavách, ktoré postihli východnú Líbyu po tom, ako sa touto severoafrickou krajinou prehnala búrka Daniel, zahynuli tisíce ľudí.
Zúriace prúdy vody pretrhli dve priehrady v meste Derna, ktoré bolo najviac postihnuté, a zmietli celé budovy do mora. Othman Abdul Jalil, minister zdravotníctva a hovorca vlády uznanej OSN v západnej Líbyi, povedal v utorok ráno miestnej televízii al-Masar, že situácia sa naďalej zhoršovala. Dovtedy našli viac ako 5300 mŕtvych.
„Očakávam, že počet mŕtvych stúpne na desaťtisíc,“ povedal.
Konečný počet obetí zatiaľ nie je známy preto, že mnohé časti mesta sú stále neprístupné. Derna mala približne 90-tisíc obyvateľov. „Počet obetí zostane neurčitý až do ukončenia pátracích a záchranných prác,“ uviedla Jessica Moussan, hovorkyňa Medzinárodného výboru Červeného kríža.
Ahmed Madroud, zástupca starostu Derny, v utorok pre Al-Džazíru povedal, že „najmenej 20 percent mesta je zničených“.
„Vyzývame spriatelené krajiny, aby nám pomohli zachrániť to, čo z Derny zostalo,“ povedal Abdul Džalíl. „Poľná nemocnica je plná mŕtvol.“
V článku sa dočítate:
- aká je situácia v Derne,
- prečo v Líbyi vládnu dve frakcie,
- prečo je v Líbyi dôležité urýchlene obnoviť priehrady,
- kto zaplavenej krajine poskytol pomoc.
Zóna katastrofy
Líbyjská infraštruktúra utrpela opakované zásahy počas občianskej vojny, ktorá vypukla po páde Muammara al-Kaddáfího v roku 2011. Krajina je naďalej rozdelená medzi súperiace vlády na východe a západe, čo spôsobilo zmätok v počtoch obetí a v koordinácii humanitárnej pomoci.
Záznamy, ktoré na internete zverejnili miestni obyvatelia a neskôr líbyjské a medzinárodné médiá, prinášajú roztrúsené náznaky rozsahu devastácie: rady mŕtvych tiel zahalených v rubášoch, celé bloky poškodených alebo zničených budov, prevrátené autá rozhádzané po cestách pokrytých blatom. Zábery na sociálnych sieťach a v médiách ukazujú celé štvrte rozryté prívalovou povodňou.
Tamer Ramadán, vedúci líbyjskej delegácie Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca, uviedol, že v piatich najviac postihnutých mestách je stále nezvestných až desaťtisíc ľudí.
„Podľa toho, čo vidíme, a podľa správ, ktoré k nám prichádzajú, je počet obetí obrovský,“ povedal Ramadán novinárom v Ženeve prostredníctvom videozáznamu z Tuniska. Podľa jeho slov sa očakáva, že počet mŕtvych sa bude pohybovať v tisícoch.
Prezident Biden vo vyhlásení, ktoré v utorok zverejnil na sociálnej sieti X, vyjadril „hlbokú sústrasť všetkým rodinám, ktoré prišli o svojich blízkych pri ničivých záplavách v Líbyi“. „Spojené štáty posielajú núdzové finančné prostriedky organizáciám poskytujúcim pomoc a koordinujú svoju činnosť s líbyjskými orgánmi a OSN s cieľom poskytnúť ďalšiu podporu.“
Úrady na východe aj na západe krajiny vyhlásili v pondelok Dernu za zónu katastrofy po tom, ako sa ňou prehnala voda, ktorá zaplavila časti mesta oranžovou tekutinou.
„Najprv sme si mysleli, že je to len silný dážď, ale o polnoci sme počuli obrovský výbuch, keď praskla priehrada,“ povedal 39-ročný Raja Sassi agentúre Reuters. Ušiel spolu s manželkou a malým dieťaťom. Ostatní členovia jeho rodiny však podľa neho zahynuli. Mesto bolo plné mŕtvol.
Ďalší obyvatelia Derny pre agentúru Reuters uviedli, že prežili tak, že celé hodiny viseli na plávajúcom nábytku alebo utekali po strechách budov.
Čaká na príležitosť
Doteraz bola potvrdená smrť troch členov Líbyjského Červeného polmesiaca, povedal Ramadán. Štvrtý je nezvestný. Humanitárny pracovník tímu Dánskej rady pre utečencov v Líbyi zahynul „pri nezištných záchranných prácach“ v Derne, uviedla humanitárna skupina vo vyhlásení.
Vláda v západnej Líbyi sa po pozretí apokalyptických záberov ponáhľala na pomoc východnej časti krajiny. V pondelok a začiatkom utorka boli telekomunikačné siete nefunkčné. Abdul Jalil uviedol, že úrady stratili kontakt so záchrannými službami v Derne o 3.30. Televízna stanica al-Masar uviedla, že sa tiež nemohla spojiť so svojimi korešpondentmi na mieste.
Generál Chalífa Haftar, veliteľ koalície frakcií a neregulárnych bojovníkov na východe krajiny známej ako Líbyjská národná armáda (LNA), vo svojom vyhlásení v utorok skoro ráno vyzval ostatné časti krajiny, aby pomohli mestám a obciam v oblasti Zelenej hory, ktorá zahŕňa Dernu a ďalšie postihnuté oblasti.
Táto pomoc môže prísť len pomaly. Mary Fitzgerald, odborníčka na Líbyu z washingtonského think tanku Middle East Institute, uviedla, že politické elity na východe aj západe krajiny „neuprednostnili obrovské infraštruktúrne problémy, ktorým Líbya čelí“ po rokoch vojny a vládneho zanedbávania.
„Mnohí Líbyjčania by povedali, že táto katastrofa dlho čakala na svoju príležitosť a že je to veľmi šokujúca pripomienka toho, aká zlá bola infraštruktúra," povedala.
Vláda uznaná OSN so sídlom v Tripolise „má len malý alebo žiadny vplyv na dianie vo východnej Líbyi“, kde je Haftar de facto autoritou a obmedzuje prístup, čo je ďalšia komplikácia pri snahách o pomoc. „Vláda v Tripolise však drží v rukách peňaženku a rozdeľuje finančné prostriedky.“
Budúce nebezpečenstvo
Spojené arabské emiráty, Egypt a Jordánsko, podporovatelia LNA, vyslali na pomoc pátracie a záchranné tímy a zdravotnícky personál. Turecko, ktoré tradične podporuje nepriateľa LNA v Tripolise, vládu národného porozumenia, uviedlo, že vyslalo tri lietadlá s pátracími a záchrannými tímami a humanitárnymi zásobami.

Agentúra OSN pre utečencov v utorok uviedla, že priviezla „naliehavé humanitárne veci, ako sú prikrývky, hygienické súpravy a solárne lampy, na pokrytie okamžitých potrieb päťtisíc postihnutých ľudí“.
Osobitný vyslanec USA pre Líbyu, veľvyslanec Richard Norland, uviedol, že sa ozvali aj líbyjskí Američania, ktorí „chcú súkromne prispieť na pomoc“.
Asmahan Belaoun, členka parlamentu s rodinnými väzbami na Dernu, v pondelok pre denník Washington Post povedala, že najvyššími prioritami sú zabezpečenie telekomunikačnej siete a vrtuľníkov na hľadanie preživších. Dodala, že s blížiacou sa zimou treba urýchlene obnoviť priehrady, aby sa zabránilo záplavám v budúcnosti.
Keďže cesty sú prerušené a komunikačné siete nefungujú, je ťažké hovoriť s ľuďmi v oblasti, posúdiť rozsah škôd a zistiť počet nezvestných, uviedla Moussanová z Medzinárodného výboru Červeného kríža.
V súčasnosti sa organizácia zameriava na poskytovanie prístrešia a potravinovej pomoci. Čoskoro však bude jednou z jej najdôležitejších funkcií správa mŕtvych v nádeji, že telá budú uložené tak, aby ich blízki mohli jedného dňa identifikovať, povedala.
Autor: Sarah Dadouch, Miriam Berger, Louisa Loveluck