VARŠAVA. Poľských manželov Ulmovcov a ich sedem detí, ktorých nacisti počas druhej svetovej vojny zabili za ukrývanie Židov, v nedeľu blahorečili. Je to prvýkrát, čo sa celej rodine dostalo jednej z najvyšších pôct v katolíckej cirkvi.
Blahorečenie (beatifikácia) je v cirkvi kľúčový krok na prípadnej ceste k vyhláseniu za svätých.

Rodina skrývala Židov
Pápežský vyslanec kardinál Marcello Semeraro viedol nedeľný obrad v obci Markowa na juhovýchode Poľska, kde rodina v čase masakru žila. Na ceremónii sa zúčastnili tisíce ľudí vrátane poľského prezidenta a premiéra, biskupov, kňazov, hlavného rabína v Poľsku a izraelskej delegácie.
"Nech je táto poľská rodina, ktorá prestavuje lúč svetla v temnote druhej svetovej vojny, pre nás všetkých vzorom, ktorý napodobníme v konaní dobra a službe tým, čo sú v núdzi," uviedol pápež František.
Nemecká polícia konala v Markowe 24. marca 1944 na základe udania od informátora – zastrelila Józefa Ulmu a jeho manželku Wiktoriu, ktorá bola v siedmom mesiaci tehotenstva a počas krutej popravy čiastočne porodila.
Nemci zabili aj ich deti Stanislawu, Barbaru, Wladyslava, Franciszka, Antoniho a Mariu, ktoré boli vo veku dva až osem rokov. Najprv bolo zavraždených osem Židov, ktorých rodina skrývala v podkroví.
Medzi ôsmimi zabitými Židmi bol Šaul Goldmann, jeho päť detí vrátane jeho dcéry Ley Didnerovej, jej päťročná dcéra Reszla a tiež Golda Grünfeldová. Rodinný statok potom Nemci vyrabovali a podpálili.
Polícia strieľala do podkrovia z poschodia pod ním "a zo stropu začala kvapkať krv obetí... na fotografiu dvoch Židoviek ležiacu dolu na stole", napísal spravodajský portál Vatican News. Fotografiu "zachovali ako pamiatku".

Príbeh lásky a priateľstva
Masakru prechádzal "príbeh lásky a priateľstva", uviedla talianska novinárka Manuela Tulliová, ktorá o rodine napísala knihu spolu s poľským historikom a kňazom Pawlom Rytelom-Andrianikom.
"Keď Židia požiadali o pomoc, oni im otvorili dvere. Žili spolu rok a pol, spolu varili a jedli," povedala Tulliová pre AFP.
Józef Ulma bol vášnivým fotografom a farmárom. Fotografie, ktoré urobil, zachytávajú život rodiny cez prosté každodenné chvíle. "Vidíme deti, ako behajú bosé po tráve, robia si domáce úlohy, matka vešia vypraté oblečenie," uviedla Tulliová.
Rodiny udal poľský policajt. A po ich poprave poľskí obyvatelia zavraždili v Markowe 24 svojich židovských susedov.
Vatikán urobil zriedkavé rozhodnutie a blahorečil aj nenarodené siedme dieťa Ulmovcov. Odôvodnil to pojmom "krst krvou", pretože prichádzalo na svet "v čase matkinej mučeníckej smrti", oznámil vatikánsky úrad pre prípady svätých.