RABAT. Silné zemetrasenie, ktoré v piatok neskoro večer zasiahlo Maroko a pripravilo o život vyše dvetisíc ľudí, premenilo malú horskú dedinu na trosky. V nedeľu o tom informovali marocké médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA.
Zemetrasenie, ktoré postihlo niekoľko celých oblastí severoafrickej krajiny, úplne zničilo dedinu nachádzajúcu sa v provincii Šíšáwa neďaleko turistami vyhľadávaného historického mesta Marrákeš, uviedla marocká štátna televízia.
Záchranári pracujúci v dedine vytiahli z trosiek 65 tiel a pátrajú po ďalších štyroch. Na ich pochovanie pripravili masový hrob.
Terén je tam členitý a skalnatý, preto úrady použili pri hľadaní tiel pod troskami drony a vrtuľníkom dopravili humanitárnu pomoc preživším, napísal marocký spravodajský portál Hespress.
Nie je jasné, koľko ľudí žilo v dedine. Podľa Hespressu tam bolo 100 domov postavených z tehál z nepálenej hliny a cementu.
Žiaľ za obeťami
Maročania v nedeľu žialili za obeťami ničivého zemetrasenia. Záchranári pod tlakom času stále hľadali preživších, uviaznutých pod troskami dedín zrovnaných so zemou. V reportáži to napísala tlačová agentúra AFP.
"Stratil som všetko," povedal Lahsin, obyvateľ horskej dediny Múláj Bráhím, ktorého manželka a štyri deti sú medzi mŕtvymi obeťami. Záchranári vytiahli z trosiek domu telá Lahsinových troch dcér, ale ešte nenašli pozostatky jeho manželky a syna.
"Teraz už nemôžem nič urobiť, chcem len uniknúť od sveta a žialiť," dodal. Vojaci a záchranné služby prešli ťažkým terénom, aby sa dostali do odľahlých horských dedín, kde sú zrejme obete stále uviaznuté pod troskami domov postavených z tehál z nepálenej hliny.
Provincia al-Hawz, miesto epicentra zemetrasenia, zaznamenala najviac mŕtvych, a to 1293. Po nej nasleduje provincia Tárúdánt, kde prišlo o život 452 ľudí, hlásili marocké úrady. Občania sa v nedeľu ponáhľali do nemocníc v Marrákeši, aby darovali krv, ktorú potrebuje mnoho zranených. Ďalšia obyvateľky dediny Múláj Bráhím si utierala šatkou slzy, keď sledovala, ako sa muži oháňajú motykami a kopú hroby pre obete.
"Vnúčatá mojej sesternice sú mŕtve," povedala Bušrá. "Na vlastnej koži som zažila zemetrasenie a stále sa trasiem. Bolo to ako ohnivá guľa, ktorá pohltí všetko, čo jej stojí v ceste," opísala situáciu. "Každý stratil rodinu, či už v našej dedine alebo inde v tejto oblasti," dodala. Mnoho obyvateľov obvykle rušného mesta Marrákeš, plného turistov, spalo už druhú noc na uliciach.
Túlili sa k sebe pod prikrývkami a medzi vakmi naplnenými svojimi osobnými vecami.
Ničivé zemetrasenie
Mohutné zemetrasenie s magnitúdom 6,8, ktoré zasiahlo Maroko v piatok približne hodinu pred polnocou, usmrtilo najmenej 2012 ľudí a zranenia pri ňom utrpelo ďalších 2059 osôb, ako uvádzajú posledné oficiálne údaje.
Maroko vyhlásilo trojdňový štátny smútok za obeťami a podľa oznámenia kráľovského dvora musia byť štátne vlajky na všetkých verejných budovách spustené na pol žrde.
Marocký Národný ústav geofyziky informoval, že zemetrasenie malo magnitúdu 7,0 a bolo najsilnejšie za posledných 100 rokov.
Išlo zároveň o najsmrtiacejšie zemetrasenie v Maroku od roku 1960, keď otrasy postihli pobrežné mesto Agadir a pripravili o život najmenej 12.000 ľudí, píšu médiá.
Posledné veľké zemetrasenie, ktoré zasiahlo Maroko, sa vyskytlo v roku 2004 - malo magnitúdo 6,4 a zahynulo pri ňom vyše 600 ľudí.