RABAT. Silné zemetrasenie v Maroku si podľa najnovších údajov vyžiadalo viac ako tisícku obetí. Marocká vláda podľa agentúry AP uviedla, že zomrelo najmenej 1037 ľudí. Vyše 1200 ľudí utrpelo zranenia.
Zemetrasenie prinútilo mnohých obyvateľov krajiny stráviť noc v uliciach. Kráľovské marocké ozbrojené sily totiž varovali, že ešte stále hrozia následné otrasy.
Najsilnejšie za sto rokov
Podľa Amerického geologického ústavu (USGS) išlo o najsilnejšie zemetrasenie, aké zasiahlo túto časť severnej Afriky za posledných 100 rokov.
K zemetraseniu došlo v marockom pohorí Vysoký Atlas krátko po 23 h miestneho času (22 h SEČ) v relatívne malej hĺbke 18,5 kilometra, uviedla USGS, pričom epicentrum sa nachádzalo asi 72 kilometrov juhozápadne od Marrakéša, mesta s približne 840.000 obyvateľmi a obľúbenej turistickej destinácie.
Zemetrasenie vyvolalo paniku medzi obyvateľmi v Marrakéši, Agadire a ďalších mestách a otrasy bolo cítiť aj v Rabate a Casablance, informovali miestne noviny.
Účinky zemetrasenia pocítili aj na juhu Španielska a Portugalska. Centrum pre núdzové volania v juhošpanielskom regióne Andalúzia prijalo krátko po polnoci vyše 20 telefonátov znepokojených obyvateľov v oblastiach okolo miest Huelva, Sevilla, Jaén, Malaga, Marbella a Córdoba, napísala organizácia v príspevku na sociálnych sieťach.
EÚ je pripravená pomôcť
Európska únia je pripravená podporiť Maroko v týchto ťažkých chvíľach, uviedol v sobotu predseda Európskej rady Charles Michel. Sústrasť s pozostalými vyjadrila i predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
"Vo svojich myšlienkach som so všetkými osobami postihnutými touto tragédiou i so záchranármi, ktorí sa zúčastňujú na pátracích operáciách," napísal Michel na sociálnej sieti X (predtým Twitter). Správy o zemetrasení označil za desivé.
Von der Leyenová na sociálnej sieti X vo francúzštine uviedla, že je tiež vo svojich myšlienkach s rodinami obetí a zraneným želá rýchle uzdravenie. Takisto ocenila prácu záchranárov.
Slováci medzi obeťami zrejme nie sú
Z informácii, ktoré má rezort slovenskej diplomacie k dispozícii, nateraz nevyplýva, že by medzi obeťami či zranenými po ničivom zemetrasení v Maroku mali byť aj občania Slovenskej republiky.
"Sme však naďalej v kontakte s tamojšími úradmi a situáciu preverujeme. Môžeme tiež potvrdiť, že evidujeme 15 dobrovoľne zaregistrovaných občanov Slovenskej republiky, ktorí tak urobili pred cestou do Maroka," informovalo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Občania alebo príbuzní sa môžu v prípade núdze obrátiť na mobilné číslo diplomatickej služby Veľvyslanectva SR v Madride +34 609 002 803, ktorého krajinou pôsobnosti je aj Maroko.
Prezidentka vyjadrila sústrasť rodinám a blízkym
Prezidentka Zuzana Čaputová zaslala v súvislosti so zemetrasením kondolenčný telegram marockému kráľovi Muhammadovi VI.
V mene občanov Slovenskej republiky prezidentka v telegrame vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí a zraneným zaželala skoré uzdravenie. "Vaše Veličenstvo, v tejto pohnutej chvíli som myšlienkami s vami a želám vám a všetkým obyvateľom Maroka najmä mier, pokoj a bezpečie," konštatovala Čaputová.
Sústrasť vyjadrili aj americký prezident Joe Biden i čínsky líder Si Ťin-pching.
"Som hlboko zarmútený stratou na životoch a spúšťou spôsobenou zemetrasením v Maroku," uviedol Biden vo vyhlásení. USA sú podľa jeho slov pripravené poskytnúť pomoc. "Vo svojich myšlienkach a modlitbách sme so všetkými, ktorých toto strašné utrpenie zasiahlo," dodal.
Si Ťin-pching v sobotu Maroku poslal sústrastný odkaz, píšu čínske štátne médiá. "V mene čínskej vlády a ľudu by som rád vyjadril svoj hlboký zármutok nad obeťami a úprimnú sústrasť rodinám," konštatoval Si.
Aj pápež František vyjadril zármutok a hlbokú solidaritu s Marokom.
"Pápež vyjadruje hlbokú solidaritu s tými, ktorých táto tragédia zasiahla na tele a srdci," uvádza sa v sústrastnom telegrame, ktorý v pápežovom mene Maroku zaslal vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin.
Nemecko a Británia sú pripravené poslať záchrannú misiu
Pracovníci nemeckej civilnej ochrany sa pripravujú na prípadné poskytnutie pomoci Maroku. Podobne sa vyjadrila aj Británia.
"Sledujeme situáciu a teraz sa pripravujeme na prípadný odchod a vyslanie pomoci do Maroka," povedal v sobotu dopoludnia hovorca nemeckého Spolkového úradu pre technickú pomoc.
Hovorca však dodal, že Maroko ešte neposlalo žiadosť o pomoc. Takúto žiadosť je možné adresovať Európskej únii alebo priamo Nemecku.
Hovorca tiež vysvetlil, že bude závisieť od žiadosti Maroka, aké záchranné tímy a vybavenie tam vyšlú. Okrem záchranných tímov môže úrad poslať aj zariadenia na úpravu vody.
Britský minister zahraničných vecí James Cleverly oznámil, že Británia je pripravená pomôcť Maroku. "Prišla zdrvujúca správa o silnom zemetrasení pri Marrákeši v Maroku," napísal Cleverly na sociálnej sieti X. "Sme v pohotovosti, pripravení pomôcť našim marockým priateľom so všetkým, s čím len môžeme," dodal.
Minister uviedol, že britská vláda pracuje aj na pomoci britským občanom, ktorých mohlo zemetrasenie zasiahnuť. Britský premiér Rishi Sunak neskôr napísal: "V myšlienkach som s každým, koho minulú noc zasiahlo toto strašné zemetrasenie v Maroku."
Loading
...