MONTGOMERY, BRATISLAVA. Kenneth Smith je jedným z iba dvoch Američanov, ktorí dnes môžu opísať, aké je to prežiť vlastnú popravu.
Keď mu vlani v novembri vo väzení v štáte Alabama išli vnútrožilovo podať smrtiace látky, injekciu sa im nedarilo správne pichnúť. Štyri hodiny ležal priviazaný na nemocničnom vozíku, kým sa mu neúspešne pokúšali nájsť žilu.
"Pri každom vpichu cítil, ako ihla vchádza, vychádza a pohybuje sa mu pod kožou. Bol vystavený neznesiteľnej bolesti podobnej mučeniu,” hovoria jeho právnici.
Popravu museli nakoniec úplne odvolať, alabamské orgány sa však nevzdávajú. Hlavný prokurátor štátu Steve Marshall žiada súd o stanovenie nového termínu. Tentoraz má ísť o usmrtenie dusíkom - spôsob popravy, ktorý ešte nikdy nebol odskúšaný.
Okrem iného aj preto, lebo jeho použitie je sporné. Aktivisti a veterinári totiž upozorňujú, že nie je prijateľný ani na usmrtenie zvierat, nieto ešte ľudí.
V článku sa dočítate aj:
- za čo Smitha odsúdili na trest smrti,
- prečo je nová metóda usmrtenia sporná,
- ktoré krajiny stále majú trest smrti.
Nepodarené popravy
V súčasnosti 58-ročného Smitha odsúdili ešte v roku 1988 za vraždu Elizabeth Sennett. Objednal si ju jej manžel Charles, zadlžený pastor, pretože chcel dostať peniaze z jej životnej poistky. Smithovi za ňu zaplatil tisíc dolárov. Keď ho týždeň po vražde vyšetrovatelia označili za podozrivého, pastor spáchal samovraždu.
Porota sa na konci súdneho procesu zhodla na doživotnom treste, sudca však nakoniec Smithovi udelil trest smrti.