Článok pôvodne vyšiel na webe hn.cz
Boľavý palec a žiadne rande. Jediná pozitívna vec, ktorú si muži z Tinderu odnesú, je často lekcia zo štatistiky a teórie hier.
Frustrácia z online zoznamiek pritiahla pozornosť vedcov a všeobecne milovníkov čísel, ktorí na nich testujú rôzne hypotézy. Skúmajú, aká je dynamika v zoznamovaní, aký je štandard príťažlivosti, prípadne zisťujú, akú stratégiu zvoliť pri zoznamovaní alebo nakoľko sú pravdivé stereotypy o mužoch a ženách.
Najväčšiu pozornosť si získal Tinder, a to vďaka najväčšej používateľskej základni zo všetkých podobných aplikácií. Každý mesiac ju aktívne používa približne 80 miliónov ľudí na celom svete.
Funguje na princípe hodnotenia, pri ktorom používateľ udeľuje potenciálnym partnerom lajky (potiahnutím zobrazeného profilu palcom doprava). Aplikácia spojí dvoch ľudí, ak si navzájom dali lajk.
Pre ekonómov sa tak zoznamky stali zaujímavým ihriskom na demonštráciu teórie hier, ktorá sa zaoberá rozhodovacími situáciami, v ktorých dochádza ku konfliktu záujmov medzi hráčmi.

Konkrétne na Tinderi by pre ženy aj mužov bolo najlepšou stratégiou to, aby sa obe pohlavia správali selektívne - teda aby dobre zvážili, kto sa im páči. Takýto stav však môže byť ťažko dosiahnuteľný. Ženy lajkujú výnimočne a muži naopak štedro.
Muži spamujú
Spomínaný ideálny stav pre všetkých prevládal v začiatkoch Tinderu, keďže počet používateľov mužského a ženského pohlavia bol relatívne vyrovnaný.