PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Moskva stála pri zrode súčasného severokórejského štátu, keď si počas vojny vychovala zakladateľa vládnucej dynastie Kim Ir-sena a v 50. rokoch minulého storočia ho podporovala v občianskej vojne na polostrove. No doteraz bol to vždy skôr jednostranný vzťah.
Pchjogjang mal vlastné problémy s prežitím, chvíľami aj s hladomorom, a Sovietskemu zväzu či neskôr Rusku nemal veľmi čo ponúknuť. Aj po páde železnej opony a príchode Vladimira Putina do Kremľa bol pre Moskvu oveľa atraktívnejším obchodným partnerom bohatší sused na Juhu.
Rusko Severnú Kóreu v Bezpečnostnej rade OSN neochránilo ani pred prísnymi sankciami po testoch rakiet a jadrových zbraní a až do februára 2022 sa nimi aj riadilo. No po ruskej invázii na Ukrajinu sa Rusko dostalo do izolácie a každý partner je mu dobrý.
Aj Severná Kórea.
V článku sa dočítate:
- kde sa má Kim stretnúť s Putinom,
- prečo ide o ruské poníženie,
- ako reagujú Američania,
- aké to môže mať dlhodobé následky pre región,
- prečo sa Kim spokojne usmieva.
Praktické následky kroku
Rusko minulý rok v OSN zablokovalo nové sankcie po ďalších severokórejských raketových testoch, Pchjogjang na revanš uznal ruskú nadvládu na ukrajinskom Donbase.
V júli tohto roka prišiel do Pchjongjangu za miestnym diktátorom Kim Čong-unom ruský minister obrany Sergej Šojgu, spoločne si pozerali severokórejské zbrojovky. Už čoskoro by sa mal s Kimom stretnúť aj Putin. Rusku sa totiž zjavne míňajú zbrane a vhod by mu prišli aj tie severokórejské.