SME

Ďalší prevrat v Afrike. Gabonská armáda zvrhla dynastiu, ktorá vládla viac ako polstoročie

Gabončania oslavujú, Európa je znepokojená.

Video zachytáva vojakov, ktorí držia vo vzduchu generála Brice Clothaire Oligui Nguemu v Libreville, Gabon, v stredu 30. augusta 2023.Video zachytáva vojakov, ktorí držia vo vzduchu generála Brice Clothaire Oligui Nguemu v Libreville, Gabon, v stredu 30. augusta 2023. (Zdroj: AP)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Skupina vysokých vojenských dôstojníkov v Gabone v stredu vyhlásila, že preberá moc v krajine. Aktom zvrátila výsledky sporných prezidentských volieb krátko po tom, ako volebná komisia oznámila, že prezident tejto stredoafrickej krajiny Ali Bongo získal ďalšie funkčné obdobie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rodina Bongovcov stojí na čele Gabonu, krajiny na západnom pobreží kontinentu bohatej na ropu s približne dvoma miliónmi obyvateľov, už 56 rokov a kritici ju obviňujú zo zneužívania svojho postavenia na hromadenie obrovského majetku. Bongo vo videu zo svojho sídla uviedol, že je zatknutý, a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby „urobilo hluk“.

SkryťVypnúť reklamu

Vo videu v štátnej televízii vojenskí dôstojníci vyhlásili, že hranice sú uzavreté a že štátne inštitúcie vrátane Senátu, Národného zhromaždenia a ústavného súdu boli rozpustené.

„Rozhodli sme sa brániť mier tak, že skoncujeme so súčasným režimom,“ povedal jeden z dôstojníkov a prečítal spoločné vyhlásenie, obklopený asi desiatkou ďalších vo vojenských uniformách. „Vyzývame obyvateľstvo na pokoj a mier.“

Búrlivý región

Za Bongovho režimu krajine žila v hlbokej frustrácii a voľby, v ktorých Ali Bongo vyhral, aby Gabon viedol tretie funkčné obdobie, boli poznačené násilím a obvineniami z manipulácie. Na videách na sociálnych sieťach vidno davy Gabončanov v uliciach, ako na úsvite oslavujú prevrat, mávajú gabonskou vlajkou, objímajú sa, tancujú a spievajú národnú hymnu.

SkryťVypnúť reklamu

„Je priskoro povedať, či je to dobré, alebo nie, ale môže to byť dobré,“ povedala Paulette Oyane-Ondo, gabonská expertka na ľudské práva. „Ak to znamená, že sa niečo zmení, bude to dobré.“

Na videu od spoločnosti BTP Advisers, ktorá Bongovi počas volieb radila, sa prezident objavil, sediac vo svojej rezidencii. „Môj syn je niekde, moja žena je na inom mieste a ja som v [oficiálnej] rezidencii,“ povedal. „Neviem, čo sa deje.“

Prevrat v Gabone je posledným z pozoruhodnej série vzbúr v západnej a strednej Afrike vrátane posledného vojenského prevratu v Nigeri, ktorý sa stal červenou čiarou pre demokraticky zvolených západoafrických lídrov. Od roku 2021 došlo k prevratom aj v Mali, Burkine Faso, Guinei, Čade a Sudáne, z ktorých väčšina leží v regióne známom ako Sahel.

SkryťVypnúť reklamu

Inšpirovali ich susedia

Dôstojníci oznámili, že na čele novej junty v Gabone stojí generál Brice Oligui Nguema, ktorý bol šéfom Republikánskej gardy poverenej ochranou prezidenta Bonga - podobne ako v Nigeri, kde sa minulý mesiac chopil moci šéf prezidentskej gardy. Na videách na sociálnych sieťach vojaci oslavovali generála, keď dvíhali päste do vzduchu a skandovali: „Prezident!“

V porovnaní s Nigerom, Mali a Burkinou Faso, kde prevraty podnietili obavy z prudko rastúceho násilia spojeného s islamským extrémizmom, je Gabon pokojný a bol považovaný za relatívne stabilný.

Posledné voľby však boli vnímané ako nedôveryhodné, uviedla Oyaneová-Ondová a ďalší analytici. Poukázali na to, že vláda vypla internet a že v krajine bolo málo nezávislých pozorovateľov. Bonga vyhlásili za víťaza v stredu skoro ráno, pričom volebné úrady uviedli, že získal 65 percent hlasov, zatiaľ čo jeho hlavný vyzývateľ Albert Ondo Ossa mal 31 percent. Krátko po tomto oznámení vyhlásili vojenskí dôstojníci prevrat.

SkryťVypnúť reklamu

Mucahid Durmaz, hlavný analytik spoločnosti Verisk Maplecroft, uviedol, že armáda „čerpá legitimitu z nedávneho volebného procesu, ktorý prakticky prebiehal za zatvorenými dverami“, a že prevrat bol motivovaný nespokojnosťou medzi ľuďmi.

„Gabončania nemali prospech z obrovského ropného a nerastného bohatstva štátu, zatiaľ čo rodina Bongovcov mala absolútnu moc nad ekonomickými aktivitami krajiny a štátnou byrokraciou,“ povedal.

Dodal, že určitá inšpirácia na prevrat mohla pochádzať aj „zo Sahelu, kde zlyhanie politických elít a zahraničných mocností pri obmedzovaní neistoty a zlepšovaní správy vecí verejných vyvolalo v posledných rokoch vlnu prevratov“.

Znepokojené Francúzsko

Ali Bongo, ktorý bol zvolený v roku 2009, a jeho otec Omar Bongo, ktorý vládol 41 rokov predtým, boli kľúčovými spojencami Francúzska, bývalej koloniálnej mocnosti Gabonu, v regióne, v ktorom sú protifrancúzske nálady čoraz častejšie. Ešte v júni sa Bongo stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsko má v hlavnom meste Libreville vojenskú základňu a francúzske spoločnosti ovládajú gabonský ropný priemysel. Jedna z týchto spoločností Eramet v stredu oznámila, že pozastavuje svoje prevádzky v krajine, ktoré zamestnávajú približne osemtisíc ľudí.

Hovorca francúzskej vlády Olivier Véran v stredu uviedol, že Francúzsko „odsudzuje vojenský prevrat prebiehajúci v Gabone“ a „s veľkou pozornosťou sleduje vývoj situácie“.

Francúzsko tiež vyhlásilo, že nesúhlasí s prevratom v Nigeri, kde je demokraticky zvolený prezident Mohamed Bazoum naďalej v domácom väzení. ECOWAS, hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov, pätnásťčlenný blok, ktorého členom je aj Niger, pohrozilo vojenským zásahom s cieľom obnoviť demokraciu.

Related article Západoafrické krajiny chcú vojensky zasiahnuť v Nigeri Čítajte 

Analytici a regionálni lídri uviedli, že v prípade Gabonu, ktorý nie je súčasťou tejto skupiny, je takáto reakcia nepravdepodobná.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivista za ľudské práva a bývalý nigérijský senátor Shehu Sani povedal, že je načase prestať hľadať odpoveď na otázku „prečo došlo k ďalšiemu prevratu v Afrike“ a sústrediť sa na otázku „prečo demokracia zlyháva“.

„Prevraty sa v Afrike stali nákazou a nikto okrem politickej triedy za to nemôže,“ povedal. „Systematicky ničia demokraciu tým, že odmietajú hrať podľa pravidiel.“

Dodal, že aj susedia Gabonu vo veľkej miere zlyhali, pokiaľ ide o demokraciu, a poznamenal, že prezidenti susednej Rovníkovej Guiney, Konžskej republiky a Kamerunu sú pri moci už desaťročia.

Gabonskí vojenskí dôstojníci, ktorí oznámili prevrat, sami seba nazvali výborom pre prechod a obnovu inštitúcií a uviedli, že „nezodpovedné, nepredvídateľné vládnutie“ viedlo k zhoršeniu sociálnej súdržnosti. Dôstojníci vo videu povedali, že rešpektujú „záväzky Gabonu voči medzinárodnému spoločenstvu“.

SkryťVypnúť reklamu

Problém aj pre Európu

V roku 2019 gabonská vláda zmarila pokus o štátny prevrat proti prezidentovi, ktorý začiatkom toho roka utrpel mozgovú príhodu a opustil krajinu na dlhší čas, aby sa liečil. Napriek kritike na domácej pôde získal Bongo v zahraničí pochvalu za to, že Gabon chráni svoje dažďové pralesy, ktoré pokrývajú väčšinu územia krajiny.

Oyaneová-Ondová poznamenala, že tento prevrat sa zdal podstatne organizovanejší ako pokus z roku 2019, ktorý úrady rýchlo zastavili. Na uliciach v Libreville podľa nej vládlo prekvapenie a nadšenie.

Victoire Lasseni Duboze, ktorá v posledných voľbách neúspešne kandidovala na prezidentku, povedala: „Táto vojenská akcia je pre Gabon tou najlepšou vecou, pretože Ali Bongo nebol Gabonom zvolený.“

„Naša krajina je veľmi bohatá. Máme mangán, benzín a všetko, čo potrebujeme, aby bol každý Gabončan šťastný,“ povedala. „Ale keď prídete do našej krajiny a vidíte život Gabončana, je to veľmi zlé.“

SkryťVypnúť reklamu

John Kirby, hovorca Rady pre národnú bezpečnosť USA, označil situáciu za hlboko znepokojujúcu a povedal, že Spojené štáty „budú naďalej podporovať ľudí v regióne, obyvateľov Gabonu a ich požiadavky na demokratickú vládu“.

Related article Voľná cesta terorizmu, utečencom aj Rusom. Ako sa nigerský prevrat prejaví v Európe Čítajte 

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí podľa agentúry Reuters uviedla, že jej krajina situáciu pozorne sleduje a dúfa v rýchlu stabilizáciu, zatiaľ čo hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí vyzval „príslušné strany v Gabone, aby sa zamerali na základné záujmy krajiny“.

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell zase uviedol, že vývoj v Gabone je súčasťou veľmi zložitej situácie v regióne. „Ministri sa musia hlboko zamyslieť nad tým, čo sa [v Afrike] deje a ako môžeme zlepšiť našu politiku vo vzťahu k týmto krajinám. Je to pre Európu veľký problém,“ povedal na stretnutí ministrov obrany členských štátov EÚ v španielskom Tolede.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Rachel Chason, Rael Ombuor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 960
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 349
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 682
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 082
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 118
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 949
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 965
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu