K dnešnému dňu sa spoločnosť Worldcoin na svojej webovej stránke pýši číslom viac ako 2,27 milióna. Toto číslo, ktoré neustále rastie, symbolizuje počet párov naskenovaných dúhoviek v databáze korporácie.
Podľa zakladateľov, medzi ktorých patrí aj tvorca ChatGPT, do systému pribúdajú nové skeny ľudských očí každých osem sekúnd, a skutočne, dokazuje to aj každú chvíľu meniace sa číslo na webe.
Biometrický kryptomenový projekt spustila firma Tools for Humanity len v júli tohto roku, ale databázu budovali dlhodobo. Údaje zbierali medzi obyvateľstvom rozvojových krajín, kde zákony ich súkromie nechránia tak, ako napríklad v Európskej únii či Spojených štátoch. Časom sa objavili podozrenia, že spoločnosť pri skenovaní dúhoviek využívala absenciu ochrany vo svoj prospech.
Práve pre kontroverzný spôsob zberu údajov projekt sledujú viaceré krajiny EÚ. Niektoré vrátane Francúzska a Nemecka ho tiež vyšetrujú. Vyšetrovanie prebieha aj v Keni a v Argentíne, kde sa zbierali biometrické údaje.
Expertov na vzťah technologického sektora s globálnym juhom správanie spoločnosti Worldcoin znepokojilo, ale neprekvapilo. „Sú to preteky o to, kto získa najviac údajov v tejto ekonomike založenej na umelej inteligencii,“ zhodnotila digitálna antropologička Payal Arora pre MIT Technology Review.
V článku sa dočítate:
- ako funguje orb, ktorý skenuje dúhovky,
- kde spoločnosť vybudovala svoju databázu,
- o policajnej razii v Keni,
- prečo si Mexičan nechal oskenovať oči,
- čo je kryptokolonializmus.
Žetón zadarmo
Worldcoin vyvinula firma Tools for Humanity, ktorú založili Sam Altman, známy najmä vďaka programu umelej inteligencie ChatGPT od spoločnosti OpenAI, kde je generálnym riaditeľom, Max Novendstern, ktorý z korporácie medzičasom odišiel, a generálny riaditeľ Worldcoinu Alex Blania.
„Veríme, že Worldcoin môže drasticky zvýšiť ekonomické príležitosti, priniesť spoľahlivé riešenie na odlíšenie ľudí od AI, ale aj zachovať súkromie, umožniť globálne demokratické procesy a ukázať cestu k univerzálnemu základnému príjmu financovanému umelou inteligenciou,“ uvádzajú zakladatelia na webovej stránke spoločnosti.
Víziou korporácie je naskenovať miliardy očných buliev a s pomocou biometrických údajov vytvoriť prostriedok špecifickej formy rozpoznávania používateľov služby. Identita užívateľa sa tak podľa zakladateľov nebude dať ukradnúť.
Ľudí v rámci projektu skenujú pomocou prístroja pripomínajúceho futuristickú guľu. Takzvaný orb cez kameru zaznamená dúhovky osoby a následne sken konvertuje na unikátny číselný kód, ktorý slúži ako nový typ digitálneho identifikačného preukazu, teda World ID. Ten potom používateľ využíva napríklad namiesto prihlasovacích údajov.
Každý majiteľ World ID môže zároveň do svojej kryptopeňaženky získať digitálnu menu, WLD. Zakladatelia tvrdia, že orb neuchováva biometrické údaje, uloží si len spomínaný číselný kód, ktorý síce označuje jedinečného používateľa, ale človeka podľa neho nemožno spätne identifikovať.
Worldcoin je, podobne ako iné kryptomeny, decentralizovaný. Znamená to, že rozhodnutia robia používatelia a nie centralizovaný zdroj, ako napríklad banka. Spoločnosť zabezpečuje takzvaný blockchain, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v kryptomenových systémoch na udržiavanie bezpečného a decentralizovaného záznamu transakcií.
Od iných populárnych kryptomien sa Worldcoin líši tým, že ľuďom ponúka kryptomenový žetón bez toho, aby vopred vyžadoval akékoľvek transakcie. Na získanie žetónu, respektíve WLD, stačí registrácia. Ide o marketingový ťah, ktorý má prilákať ľudí do systému.
Bez konkrétneho povolenia
Worldcoin narazil na kritiku takmer hneď. Ešte pred júlovým spustením vyslala firma Tools for Humanity svojich operátorov orbov do rozvojových krajín, ako je Indonézia, Keňa a Čile, aby skenovali dúhovky obyvateľov.