LIBREVILLE. Vojaci v západoafrickom Gabone oznámili anulovanie volieb a rozpustenie inštitúcií. Vysokopostavení dôstojníci sa objavili v televízii a vyhlásili, že prevzali moc, píše agentúra Reuters.
V hlavnom meste Libreville je počuť streľbu z automatických zbraní.
Po pozorovaní "nezodpovedného, nepredvídateľného vládnutia, ktoré má za následok pokračujúce zhoršovanie spoločenskej súdržnosti, čo môže krajinu priviesť do chaosu... sme sa rozhodli brániť mier tým, že ukončíme súčasný režim," uviedol jeden z 12 vojakov, ktorí vystúpili v televíznej stanici Gabon24, pričom hovoril v mene samozvaného "Výboru pre prechod a obnovu inštitúcií" v krajine.

Na obrazovke boli príslušníci prezidentskej gardy rozpoznateľní podľa svojich zelených baretov, ďalší vojaci a policajti. Vyhlásenie odvysielala verejnoprávna televízia Gabon 1. Podľa BBC bola armáda vždy verná Bongovej rodine.
Väčšinu armády tvorí práve prezidentská garda, ktorej členovia pochádzajú z prezidentovho rodného kraja.
Vláda zablokovala internet
V sobotu sa v Gabone konali prezidentské, parlamentné a miestne voľby. Vláda kvôli voľbám nariadila nočný zákaz vychádzania a zablokovala internet. Prístup na internet vláda zakázala až do odvolania.
Podľa úradov išlo o potrebné opatrenia kvôli prevencii nepokojov a pre bezpečnosť obyvateľov. Hlasovanie poznačili zdržania a rady vo volebných miestnostiach.
Za prezidenta bol zvolený Ali Bongo, ktorý získal 64,27 percenta hlasov, uviedla agentúra AFP. Bongo, ktorý v kresle hlavy štátu v roku 2009 nahradil svojho otca Omara, sa usiloval o tretí mandát za sebou.
Jeho opozičný oponent Albert Ordo získal len 30,77 percenta hlasov a zvyšných 12 prezidentských kandidátov len po niekoľkých percentách, uviedol predseda volebného centra krajiny Michel Stéphane Bonda v štátnej televízii.
Bongo je s rodinou v domácom väzení
Bongo je so svojou rodinou a lekármi v domácom väzení. Jeho syna Noureddina Bonga Valentina zadržali za vlastizradu. Pučisti podľa vlastných slov zadržali i šéfa prezidentskej kancelárie, ako aj jeho zástupcu, dvoch poradcov a dvoch vysokých predstaviteľov vládnucej Demokratickej strany Gabonu.
Na situáciu v Gabone reagovali aj viaceré krajiny. Čína vyzvala zainteresované strany, aby prezidentovi Bongovi zaručili bezpečnosť. "Vyzývame všetky strany v Gabone, aby sa riadili základnými záujmami krajiny a ľudu, vyriešili nezhody prostredníctvom dialógu a čo najskôr obnovili poriadok," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin.
Rusko vyjadrilo zo súčasnej situácie v Gabone znepokojenie. "Pozorne sledujeme, čo sa tam deje," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Francúzsko podľa hovorcu vlády Oliviera Vérana prebiehajúci puč v Gabone odsudzuje. Paríž vyzval na rešpektovanie výsledkov volieb, hneď ako budú známe.
Francúzska premiérka Élisabeth Borneová vyhlásila, že Paríž s veľmi pozorne sleduje aktuálny vývoj v Gabone, ktorý vyhlásil nezávislosť od Francúzska v roku 1960. V tejto krajine má však Francúzsko stále približne 370 svojich vojakov.
Francúzska ťažobná spoločnosť Eramet, zamestnávajúca v Gabone približne osemtisíc ľudí, v súvislosti s prevratom pozastavila svoju činnosť "z dôvodu bezpečnosti zamestnancov a zabezpečenia prevádzky".
Jeden pokus o prevrat už zmarili
Po voľbách panovalo v Gabone napätie. Kým 64-ročný Bongo sa snažil predĺžiť svoj mandát, opozícia presadzovala zmeny v dvojmiliónovej krajine bohatej na ropu a kakao, ale sužovanej chudobou.
Nedostatok medzinárodných pozorovateľov, pozastavenie niektorých zahraničných vysielaní a rozhodnutie úradov zablokovať internet a zaviesť celoštátny zákaz nočného vychádzania vyvolali obavy o transparentnosť volebného procesu.
Oficiálne výsledky uprostred noci odvysielala štátna televízia bez toho, aby táto udalosť bola vopred oznámená. Ondo, bol najsilnejším vyzývateľom súčasnej hlavy štátu, pochybnosti o regulérnosti hlasovania vzniesol už cez víkend.
V roku 2018 Bongo prekonal mŕtvicu, ktorá ho takmer na rok vyradila z funkcie a viedla k výzvam, aby odstúpil. V nasledujúcom roku bol zmarený pokus o prevrat.Lídrov puču, ktorí ohlásili, že preberajú kontrolu nad vládou a že Bongo už nie je prezidentom, chytili a uväznili.
Každé hlasovanie, ktoré sa v Gabone konalo od návratu krajiny k systému viacerých politických strán v roku 1990, sa podľa agentúry AP skončilo násilím.
Pri stretoch medzi vládnymi silami a demonštrantmi po voľbách v roku 2016 boli podľa oficiálnych údajov zabití štyria ľudia. Opozícia vtedy tvrdila, že počet obetí je oveľa vyšší.
Autor: ČTK a TASR