MOSKVA, BRATISLAVA. Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v piatok dekrét, v ktorom vyžaduje, aby žoldnieri a dobrovoľníci prisahali vernosť Rusku a ruskej ústave, informoval americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).
Prísahu vernosti tak bude ruské vedenie vyžadovať aj od členov skupiny Wagner, ktorá sa spamätáva zo smrti svojho vodcu Jevgenija Prigožina.

Putin dekrét podpísal len dva dni po tom, ako Prigožin v stredu zahynul pri páde svojho súkromného lietadla nad ruským územím. Pozorovatelia zavedenie prísahy interpretujú ako snahu Kremľa posilniť si kontrolu nad jednotlivými ozbrojenými skupinami, ktoré bojujú na strane Ruska.
„Ruské ozbrojené zložky v poslednom čase čelili viacerým verejným prejavom neposlušnosti a ISW už predtým zhodnotil, že ruské vojenské velenie upadá,“ napísal inštitút v správe z 25. augusta.
V článku sa dočítate aj:
- čo odkazuje Putin, keď žiada prísahu vernosti,
- v čom spočíva dilema pre wagnerovcov,
- že o skúsených žoldnierov majú záujem aj na druhej strane.
Putin chce odstrániť možné riziko
Putin podpísal dekrét o prísahe vernosti s okamžitou platnosťou len dva dni po tom, ako sa na trase medzi Moskvou a Petrohradom zrútilo súkromné lietadlo šéfa skupiny Wagner Jevgenija Prigožina. Podľa zoznamu pasažierov bol na palube Prigožin a ďalší prominentní wagnerovci vrátane spoluzakladateľa skupiny Utkina.
Znalci ruskej scény aj západné spravodajské služby majú len málo pochybností o tom, že pád lietadla bol pomstou Prigožinovi za jeho pokus o ozbrojené povstanie proti ruskému vojenskému veleniu koncom júna. Kremeľ spojenie s pádom lietadla popiera, Putinov hovorca Dmitrij Peskov takéto úvahy v piatok označil za absolútnu lož.
Prigožinova neúspešná vzbura vyvolala otázky o tom, aká silná je Putinova pozícia a nakoľko by ju práve šéf wagnerovcov mohol ohroziť. Po Prigožinovej smrti je budúcnosť skupiny Wagner otázna, samotní členovia skupiny aj pozorovatelia predpokladajú, že skupina postupne zanikne. Očakáva sa, že na jej čelo by sa teraz mohol postaviť niekto z Putinových ľudí.