ATLANTA, BRATISLAVA. Kariéra Fani Willisovej ako prokurátorky najľudnatejšieho okresu Fulton v americkom štáte Georgia sa spája s exprezidentom Donaldom Trumpom od samého začiatku.
Vo funkcii bola len pár dní, keď sa v januári 2021 dostal na verejnosť telefonát, v ktorom Trump presviedča štátneho tajomníka zodpovedného za volebný proces v štáte Georgia, Brada Raffenspergera, aby v jeho prospech našiel takmer 12-tisíc hlasov.

Zverejnenie nahrávky spôsobilo v Spojených štátoch škandál, vyplývalo z neho, že Trump sa naozaj mohol pokúšať zvrátiť výsledky prezidentských volieb z roku 2020 vo svoj prospech. Zjavne si to myslela aj Willisová, ktorej úrad začal podozrenia z pokusu o ovplyvnenie volebných výsledkov oficiálne vyšetrovať.
Po zhruba dva a pol roku jej vyšetrovanie vyústilo do obžaloby nielen Trumpa, ale aj jeho osemnástich spolupracovníkov 14. augusta. Medzi obžalovanými sú aj Trumpovi najbližší právnici. Obžaloba o nich hovorí ako o kriminálnej organizácii na čele s exprezidentom.
Prokurátorka určila, že sa úradom musia dobrovoľne prihlásiť do poludnia 25. augusta. Viacerí tak urobili už skôr, sám Trump prišiel do stanoveného väzenia až pár hodín pred uplynutím deadlinu, vo štvrtok večer tamojšieho času.
V článku sa dočítate aj:
- kto je prokurátorka Willisová,
- kedy sa proces v Georgii môže začať,
- v čom je prípad v Georgii iný ako predchádzajúce obžaloby.
Kto je Fani Willis?
Otec prokurátorky, ktorá v procese v štáte Georgia stojí proti Trumpovi, bol členom a zároveň právnym zástupcom skupiny Čierni panteri, ktorá v rokoch 1966 až 1982 bojovala za práva a zveľaďovanie černošských komunít v USA.
Už ako dieťa s ním malá Fani chodievala na súd, neskôr mu tam aj pomáhala s administratívou. Willisová preto hovorí, že o jej budúcej právnickej kariére nebolo pochýb.