JOHANNESBURG. Lídri skupiny piatich rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS v stredu súhlasili s budúcim rozšírením tohto zoskupenia a prijali podmienky na prijatie nových členov.
Oznámila to ministerka zahraničných vecí Juhoafrickej republiky Naledi Pandorová.
Predstavitelia BRICS-u podľa šéfky juhoafrického rezortu diplomacie prijali dokument stanovujúci prijímacie kritériá pre štáty, ktoré sa chcú stať členmi tejto skupiny.
Na programe trojdňového summitu BRICS v juhoafrickom Johannesburgu dominovali výzvy na rozšírenie tejto aliancie, ktorú v súčasnosti tvorí Brazília, Rusko, India, Čína a JAR.
"Stojíme na hranici rozširovania rodiny BRICS," povedal juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Čína s podporou Ruska a JAR presadzuje prijatie nových členov do aliancie. India je v tejto otázke podľa AFP naopak zdržanlivá pre obavy zo zámerov svojho geopolitického rivala - Číny.
Rusko zase "zúfalo hľadá priateľov a partnerov, takže nie je prekvapujúce, že tak veľmi túži po expanzii," povedal Gustavo de Carvalho z Juhoafrického inštitútu pre medzinárodné záležitosti (SAIIA).
Do bloku pozvali aj Saudskú Arábiu
Predstavitelia Juhoafrickej republiky oznámili, že už takmer 20 krajín formálne požiadalo o vstup do BRICS.
Medzi nimi sú Alžírsko, Kuvajt, Bangladéš, Venezuela a Thajsko, píše agentúra DPA.
Členské krajiny tohto spoločenstva uvádzajú, že spoločne tvoria 42 percent svetovej populácie, 30 percent celosvetového územia a 24 percent výkonu svetovej ekonomiky.
Do bloku pozvali Saudskú Arábiu, ktorá je najväčším exportérom ropy na svete. Medzi členov organizácie blok zároveň pozval Irán, Spojené arabské emiráty, Argentínu, Egypt a Etiópiu.
Ako informuje web CNN, oznámil to juhoafrický prezident Ramaphosa. Všetci pozvaní už vyjadrili záujem o pripojenie sa k bloku. „Členstvo nadobudne účinnosť prvého januára 2024,“ povedal Ramaphosa.
BRICS neprijalo žiadnych nových členov od roku 2010, keď sa členom stala JAR. Rozhodnutia sa v tejto aliancii prijímajú na základe konsenzu, dodáva AFP.
Guterres vyhlásil, že bude obhajovať reformu
Generálny tajomník OSN António Guterres summite povedal, že "dnešné celosvetové riadiace štruktúry odzrkadľujú včerajší svet". Dodal, že ak majú byť multilaterálne inštitúcie svetové a pre všetkých, treba ich reformovať.
"Väčšinou boli (inštitúcie) založené po druhej svetovej vojne, keď mnohé africké štáty ešte stále ovládali koloniálne mocnosti a neboli prítomné ani za (rokovacím) stolom," uviedol Guterres novinárom v posledný deň summitu BRICS v Juhoafrickej republike (JAR).
"Toto platí predovšetkým pre Bezpečnostnú radu OSN a brettonwoodske inštitúcie," dodal Guterres a myslel tým Svetovú banku a Medzinárodný menový fond (MMF).
Guterres vyhlásil, že bude obhajovať reformu na základe Charty OSN a medzinárodného práva.