TOKIO. Japonsko začalo vo štvrtok o 13.00 h miestneho času (06.00 h SELČ) s postupným vypúšťaním 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu.
Uviedla to spoločnosť spoločnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO).
Desiatky rokov
S vypúšťaním vody Tokio začalo takmer 12 a pol roka po jadrovej katastrofe v elektrárni Fukušima, ktorú v marci 2011 spôsobilo silné zemetrasenie a následná vlna cunami.
Voda, ktorá je v areáli elektrárne uskladnená v asi tisíc nádržiach, je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu sa riedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie. Vypúšťanie má trvať desiatky rokov.
Tento zámer však napriek schváleniu Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu naďalej vyvoláva kritiku nielen v Japonsku, ale i v susedných krajinách.
Zástupcovia spoločnosti TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje, a vláda tvrdia, že likvidácia kontaminovanej vody je nevyhnutná, napríklad pre obmedzenie nebezpečenstva nekontrolovaného úniku pri ďalšom zemetrasení či cunami.
Voda je neškodná
Koncentrácia trícia v upravenej rádioaktívnej odpadovej vode z jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú Japonsko začalo vo štvrtok vypúšťať do Tichého oceánu, je hlboko pod prevádzkovým limitom, oznámila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.
S vypúšťaním vody Tokio začalo takmer 12 a pol roka po jadrovej katastrofe v elektrárni Fukušima, ktorú v marci 2011 spôsobilo silné zemetrasenie a následné vlny cunami.
Voda, ktorá je v areáli elektrárne uskladnená v asi tisíc nádržiach, je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu sa riedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie. Vypúšťanie má trvať desiatky rokov.
Voda prešla niekoľkými fázami ošetrenia, ktoré odstránili väčšinu rádionuklidov okrem trícia.

"Odborníci Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu odobrali tento týždeň vzorky z prvej várky riedenej vody pripravenej na vypúšťanie," uviedla vo vyhlásení agentúra OSN so sídlom vo Viedni, dohliadajúca na tento proces.
"Nezávislá analýza MAAE vykonaná na mieste potvrdila, že koncentrácia trícia v riedenej vode, ktorá je vypúšťaná, je ďaleko pod prevádzkovým limitom 1500 becquerelov na liter," dodala agentúra.
Táto koncentrácia je približne sedemkrát nižšia, než je limit stanovený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) pre pitnú vodu (10.000 becquerelov na liter).
Japonsko opakovane tvrdilo, že odpadová voda bude neškodná, a toto stanovisko podporuje aj MAAE.
Kórea aj Čína protestujú
Čína kritizovala vypúšťanie upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu. Južná Kórea žiada od Tokia sprístupnenie údajov za obdobie 30 rokov.
"Oceán je spoločné vlastníctvo celého ľudstva a násilne začať vypúšťať rádioaktívnu odpadovú vodu do oceánu je mimoriadne sebecký a nezodpovedný čin, ktorý ignoruje medzinárodné verejné záujmy," uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.
"Vyzývam japonskú vládu, aby transparentne a zodpovedne sprístupnila informácie o vypúšťaní za posledných 30 rokov," uviedol juhokórejský premiér Han Duk-su.
Policajti zadržali protestantov
Najmenej 14 ľudí zadržala juhokórejská polícia po tom, čo počas protestu proti vypúšťaniu vody z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima vstúpili do budovy, v ktorej sa nachádza japonské veľvyslanectvo.
Skupina prevažne mladých ľudí sa počas protestu v Soule dostala na ôsme poschodie budovy, pred ktorou sa konala demonštrácia.
Práve na tomto poschodí sa nachádza japonské veľvyslanectvo a demonštranti tam rozvešali rôzne plagáty odsudzujúce vypúšťanie rádioaktívnej vody.
"Oceán nie je odpadkovým košom Japonska," písalo sa na jednom z plagátov. Na ďalšom demonštranti Japonsko vyzývali, aby okamžite prestalo vypúšťať kontaminovanú vodu.
Pred budovou s japonským veľvyslanectvom sa zhromaždilo približne 50 ľudí. Fotograf agentúry Reuters videl, ako policajti z budovy neskôr vynášajú demonštrantov a nakladajú ich do autobusu.
Miestna policajná stanica v Soule bezprostredne uviedla, že o zadržaní demonštrantov ešte nemá informácie. Nemenovaný organizátor protestu však pre Reuters uviedol, že polícia zadržala 14 ľudí. Podľa agentúry Jonhap ich zadržali 16.
Loading
...