LONDÝN, BRATISLAVA. Oslovovali sa familiárne Tony a Miki. Aj keď jeden bol ľavičiar, druhý pravičiar, pri návšteve britského premiéra Tonyho Blaira v Bratislave v roku 2006 bolo vidno, že si s Mikulášom Dzurindom rozumel.
Dzurinda vtedy študentom povedal, že oboch politikov spájala ochota robiť aj nevyhnutné a bolestivé zmeny. V tom istom čase ich spájal aj postoj k vojne v Iraku, keď sa obaja v mene svojich krajín pridali k spojeneckej invázii v roku 2004.
Dzurinda skončil v premiérskom úrade v roku 2006, Blair o rok neskôr. Obaja potom pôsobili ako konzultanti prevažne v zahraničí, teraz majú zas spoločné to, že sa pokúšajú o návrat do vysokej politiky.
Kým slovenský expremiér kandiduje s vlastnou stranou v septembrových parlamentných voľbách, Blair si posilňuje vplyv v Labouristickej strane, ktorá je favoritom na víťazstvo v najbližších voľbách. Tie by sa mali konať najneskôr v januári 2025.
Vždy mal väčšie ambície ako iní politici, hovoria o ňom analytici.

Krajina v dobrých rukách
Keď začiatkom roka 2020 preberal Keir Starmer Labouristickú stranu, nebola v dobrom stave. Spamätávala sa po ťažkej volebnej porážke konzervatívcami Borisa Johnsona a z predsedníctva Jeremyho Corbyna. Ten sa snažil vrátiť labouristov ku koreňom, teda späť k robotníckemu hnutiu.
Starmer sa profiloval ako stredovejší kandidát, čím viac pripomínal politiku Tonyho Blaira. V chaotických pandemických časoch prišiel Johnson pre klamstvá o premiérsky post a konzervatívci našli jeho nástupcu až na druhý pokus. Starmer vyzeral ako kandidát pokoja, labouristi rástli.
V nedávnom prieskume agentúry Deltapoll chcelo labouristov voliť 50 percent respondentov, konzervatívcov len 25 percent. Aj keď vo väčšinovom systéme je ťažké predpovedať, ako sa popularita pretaví do povolebnej podoby parlamentu, Starmer je jasným favoritom na premiérsky post.
Blaira teda na zvýšenie svojej podpory nepotrebuje, no pomôcť mu môžu jeho kontakty. Obaja muži sa tak minulý mesiac spoločne objavili na konferencii Inštitútu Tonyho Blaira pre globálnu zmenu. Organizácie, ktorá pracuje pre vlády vo svete vrátane tých autoritatívnych.
V článku sa tiež dočítate:
- ako Irak zatienil všetky Blairove úspechy,
- že Blair robil pre Saudov aj po vražde Chášukdžího,
- čo robia iní britskí expremiéri,
- či už Briti odpustili Blairovi Irak,
- akú predstavu budúcnosti Británie má Blair.
Blair má sedemdesiat rokov, oproti časom svojho vládnutia zošedivel a má chudšiu tvár, no stále vie vystupovať bezprostredne, píšu New York Times . Napríklad keď divákov presviedčal, že ak Starmer vyhrá najbližšie parlamentné voľby, krajina bude v dobrých rukách.
„Bolo to ako apoštolské oznámenie nástupníctva,“ povedal pre New York Times John McTernan, politický stratég a bývalý Blairov poradca. „Keď vidíte chémiu medzi týmito dvomi mužmi, máte pocit, že spolu často hovoria a rozumejú si.“
Starmer má k Blairovi blízko aj osobne. Keď expremiér nedávno oslavoval narodeniny, zastavil sa, aby mu zablahoželal.
Blairov návrat
Aj ďalší analytici naznačujú, že Blair sa dlhodobo snaží o návrat medzi najvplyvnejšie osobnosti britskej politiky. Starmer je zjavne prvým politikom od roku 2007, ktorý je ochotný ho na tieto pozície vytiahnuť.