Text vyšiel pôvodne na webe denníka The Washington Post.
Súd v Rusku v piatok nariadil rozpustenie Sacharovovho centra, organizácie, ktorá prevádzkovala známe múzeum a kultúrny priestor v Moskve, informovala agentúra Associated Press. Ide o pokračovanie čistiek medzi ľudskoprávnymi skupinami v Rusku.
Moskovský mestský súd rozhodol v prospech ministerstva spravodlivosti, ktoré v júli požadovalo likvidáciu centra s tvrdením, že sa dopustilo "hrubých a nenapraviteľných porušení", uviedla ruská štátna tlačová agentúra Tass.
Centrum je pomenované po Andrejovi Sacharovovi, nositeľovi Nobelovej ceny za mier a sovietskom disidentovi.
V článku sa dočítate:
- o reakcii vedenia Sacharovho centra,
- ako sa Rusko snaží vykoreniť verejný nesúhlas,
- kto bol Sacharov.
Represívna kampaň
Riaditeľ centra Sergej Lukaševskij označil rozhodnutie súdu za „odporné“ a v súkromnom príspevku na facebooku uviedol, že odráža realitu súčasného Ruska. „Všetko, čo sa dnes deje, je presným opakom toho, za čo Sacharov bojoval,“ dodal.
Rozhodnutie odsúdilo aj francúzske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré vo vyhlásení uviedlo, že tento krok „opäť ilustruje represívnu kampaň, ktorú ruské orgány vedú proti tým, ktorí v Rusku ešte stále slobodne hovoria“.
Ruské ministerstvo spravodlivosti v piatok označilo šesť Rusov, vrátane akademikov a aktivistov, za „zahraničných agentov“ preto, že sa postavili proti vojne na Ukrajine.
Zásahy proti ľudskoprávnym skupinám a kritikom sa za vlády ruského prezidenta Vladimira Putina zvyšujú, ale od invázie na Ukrajinu sa ešte vystupňovali. Úrady zaviedli zákony a opatrenia, ktoré organizácia Human Rights Watch označila za „totálnu snahu o vykorenenie verejného nesúhlasu“ v krajine.
Sacharovovo centrum bolo jedným z prominentných cieľov. Od roku 2014 je podľa zákona označené ako „zahraničný agent“, čo je termín, ktorý sa v Rusku používa na označenie špióna alebo zradcu. Tento rok v januári bolo centrum informované, že ho mesto Moskva vysťahuje zo svojich priestorov v nadväznosti na decembrový zákon, ktorý zakazuje štátnym orgánom podporovať skupiny „zahraničných agentov“.
Centrum usporiadalo svoje posledné verejné podujatie vo februári a dostalo čas do konca apríla, aby demontovalo svoju muzeálnu expozíciu a uzavrelo svoje priestory.
Historické dedičstvo
Sacharov, ktorý zomrel v roku 1989, bol jadrový fyzik, ktorý sa podieľal na vývoji sovietskej vodíkovej bomby. Neskôr však varoval pred nebezpečenstvom pretekov v zbrojení a stal sa disidentom, ktorý ostro kritizoval Sovietsky zväz.
V roku 1975 mu bola za jeho prácu pri presadzovaní ľudských práv v Sovietskom zväze a za kampaň za odzbrojenie udelená Nobelova cena za mier.
V centre Moskvy sa nachádzala stála výstava o politických represiách v Sovietskom zväze, vrátane historických predmetov súvisiacich s gulagom, systémom väzenských a nútených pracovných táborov z obdobia ZSSR.
V jeho knižnici sa nachádzala zbierka literatúry o moderných dejinách Ruska, ako aj Sacharovove spisy. Poskytovala tiež priestor pre aktivistov, novinárov a akademikov, ktorí propagovali otázky ľudských práv.
Riaditeľ centra Sergej Lukaševskij prisľúbil, že bude pokračovať v práci skupiny. „Dedičstvo nepatrí režimu, ale ľuďom,“ napísal na Facebooku.
Autor: Niha Masih