NIAMEY. Mali a Burkina Faso pripravujú obrannú stratégiu spoločne s Nigerom, v ktorom sa nedávno moci chopila armáda. Reagujú tým na piatkové vyhlásenie Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS), podľa ktorého blok stanovil dátum vojenskej intervencie v Nigeri v prípade, že zlyhá diplomatické úsilie o obnovenie poriadku. Informovala o tom agentúra DPA.
Do nigerskej metropoly Niamey v sobotu zároveň prišla delegácia ECOWAS, ktorá rokovala s vodcom vojenskej junty Abdourahamanom Tianim, informovala agentúra DPA.
Pripravujú sa na intervenciu
Vojenské štáby Nigeru, Mali a Burkina Faso sa zišli v nigerskej metropole Niamey, kde rozhodli o "konkrétnych opatreniach" v prípade, že sa ECOWAS rozhodne "šíriť vojnu", uviedla v noci nigérijská štátna televízia.
V západoafrických štátoch Mali a Burkina Faso sú podobne ako v Nigeri pri moci vojenské junty. Armáda v Mali vládne od mája 2021, v susednom Burkina Fase od septembra 2022.
Všetky tri bývalé francúzske kolónie, ktoré sa v posledných rokoch stretávajú s nárastom džihádistického násilia, sú tiež členmi ECOWAS.
Bamako a Ougadougou však majú kvôli svojim vojenským vládam pozastavené členstvo a už skôr sa proti možnej intervencii v Nigeri vymedzili.

Posledná šanca
Delegácia ECOWAS v sobotu pricestovala do Nigeru na rokovania so strojcami prevratu v tejto krajine, píše agentúra AFP s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia ECOWAS.
Lietadlo s delegáciou ECOWAS pristálo v nigerskej metropole Niamey približne o 13.00 h miestneho času. Táto návšteva prichádza po tom, ako šéfovia armád ECOWAS v piatok neskoro večer oznámili, že sú pripravení vojensky zasiahnuť v Nigeri hneď, ako bude vydaný rozkaz.
Komisár ECOWAS-u pre politické záležitosti, mier a bezpečnosť Abdel-Fatau Musah v piatok večer povedal, že všetky možnosti vrátane diplomatického riešenia však naďalej zostávajú na stole.
Musah avizoval, že ak úsilie delegácie zlyhá, blok štátov pristúpi k vojenskému riešeniu, ktorého cieľom bude obnovenie ústavného poriadku v Nigeri.
Podľa nigerskej vojenskej junty delegácia západoafrického spoločenstva ECOWAS po prílete do Nigeru rokovala s novým vládcom krajiny Tianim. Ten pritom doteraz takéto rozhovory odmietal.
Delegácia potom navštívila tiež zadržiavaného demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, ktorého armáda zvrhla 26. júla.
Pučisti rokovania blokovali
Junta v Nigeri, ktorá sa ujala moci 26. júla, vyhlásila, že je ochotná rokovať, no doteraz blokovala všetky diplomatické snahy združenia ECOWAS, ktoré okrem obnovenia ústavného poriadku požaduje aj návrat zvrhnutého prezidenta Bazouma k moci.
Niger s približne 26 miliónmi obyvateľov bol pred prevratom jedným z posledných spojencov USA a európskych štátov v oblasti Sahelu.
Francúzsko a USA majú v tejto krajine, ktorá leží na kľúčovej migračnej trase do Európy, dôležité vojenské základne.