RIGA, BRATISLAVA. Takmer osemdesiatmetrový obelisk bolo vidieť z centra lotyšskej Rigy viac ako tri desaťročia. Každoročne sa tu 9. mája stretávali najmä ruskojazyční obyvatelia, aby si uctili sovietskych vojakov zabitých v druhej svetovej vojne. Pre mnohých iných to bol zasa pamätník sovietskej okupácie, ktorá trvala až do pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991.
Pamätník osloboditeľom sovietskeho Lotyšska sa však v apríli minulého roka z rachotom zrútil na zem - odpálili ho lotyšské úrady, aby sa aj pre solidaritu s Ukrajinou zbavili symbolu traumatickej histórie.
Zničenie pamätníka lotyšskú spoločnosť stále rozdeľuje, podobne ako jazyk a identita. Tretina občanov Lotyšska totiž hovorí po rusky a mnohí z nich majú len ruské občianstvo. Tým teraz hrozí, že ak nepožiadajú o trvalý pobyt a nespravia jazykový test, budú musieť z krajiny odísť.
„Medzi ruskojazyčné obyvateľstvo to prinieslo veľa neistoty, úzkosti aj strachu. Rastú dokonca obavy o etnický konflikt,“ vraví Martinš Kaprans z Inštitútu filozofie a sociológie na Lotyšskej univerzite.
Napätie pritom využíva aj Kremeľ, ktorý hovorí o utláčaní ruskej menšiny.
V článku sa dočítate:
- ako Lotyšsko premenováva ulice a obmedzuje učenie ruštiny,
- koľkým ruským občanom v Lotyšsku hrozí deportácia z krajiny,
- prečo vytvárajú zákony väčšie napätie a ako to využíva Kremeľ.
Odpútať sa od sovietskej minulosti
Ruštinu v uliciach Rigy počuť bežne, rozprávajú ňou aj predavačky na najväčšom centrálnom trhovisku v Európe. Odkedy však Rusko zaútočilo na Ukrajinu, jej používanie je určite menej časté. Už predtým pretrvávajúce rozdiely medzi etnickými Lotyšmi a po rusky hovoriacou menšinou sa ešte viac prehĺbili.
„Postoj väčšiny k ľuďom hovoriacim po rusky v Lotyšsku sa výrazne zhoršil. Vnucuje sa nám pocit kolektívnej viny a sme nútení zvykať si na to, že sme druhoradí,“ opisuje situáciu pre SME učiteľ matematiky Dmitrij, ktorý pre citlivú situáciu nechcel zverejniť svoje meno. Sám patrí k ruskej menšine v Lotyšsku a aj on prichádzal každoročne v máji oslavovať k pamätníku víťazstvo nad fašizmom. Jeho zničenie je podľa neho „morálnym ponížením všetkých Rusov“.