KANDAHÁR. Afganské hnutie Taliban považuje svoju vládu v Afganistane za neobmedzenú, čerpá legitimitu v islamskom práve a nečelí žiadnej významnej hrozbe.
V rozhovore pre agentúru AP pri príležitosti druhého výročia prevzatia moci Talibanom v krajine to povedal hovorca hnutia Zabihulláh Mudžáhid.
Zákazy pre ženy
Ten zároveň naznačil, že zákaz vzdelávania žien zostane v platnosti.
Po tom, čo v auguste 2021 obsadil Afganistan, keď sa americké sily a sily NATO po 20 rokoch vojny stiahli z krajiny, Taliban pôvodne sľúbil, že bude umiernenejší a bude rešpektovať práva žien a menšín.

Namiesto toho prísnejšie zakročil proti právam a slobodám. Ženy majú zakázaný vstup do parkov, zábavných parkov, telocviční a väčšiny zamestnaní. Majú príkaz zahaliť sa od hlavy po päty.
Dievčatám je zakázané chodiť do školy po šiestej triede. Existujú aj obmedzenia týkajúce sa hudby a médií.
Islamské právo
Rozhovor s Mudžáhidom sa uskutočnil v pondelok neskoro večer v televíznom štúdiu v schátranom bývalom vojenskom areáli v Kandaháre. Misia OSN v Afganistane a miestne vládne oddelenia sa nachádzajú neďaleko.
Mudžahíd prišiel na bielom SUV v sprievode jedného strážcu a vodiča. Hovoril pokojne a zdvorilo, pričom sa opieral o vyhlásenia Talibanu o otázkach, ako sú práva žien a medzinárodné uznanie.

Povedal, že vláda Talibanu je neobmedzená, pretože svoju legitimitu čerpá z islamského práva alebo šaríe.
„Pre islamskú vládu neexistuje žiadny pevný termín,“ povedal. „Bude slúžiť tak dlho, ako to bude možné, a pokiaľ nebude emir (najvyšší vodca) odvolaný za to, že urobil niečo, čo je proti šaríi.“
Mudžahíd po dvoch rokoch bilancoval, že vláde Talibanu nehrozí z vnútra ani zo zahraničia žiadna hrozba. Tvrdil, že súčasná vláda koná zodpovedne a že Afganci túžia po konsenze a jednote. „Nie je potrebné, aby sa niekto vzbúril,“ povedal Mudžáhid.
V utorkovom vyhlásení vláda Talibanu uviedla, čo považuje za svoje úspechy, vrátane obnovenia pocitu osobnej bezpečnosti a národnej hrdosti.
Vo vyhlásení sa nespomínajú desaťtisíce Afgancov, ktorí utiekli v dôsledku prevzatia moci alebo vážneho hospodárskeho poklesu a prehlbujúcej sa chudoby, keď medzinárodná pomoc „vyschla“.
Vzťahy s USA
Nadviazanie akéhokoľvek väčšieho vzťahu s afganskými vládcami z hnutia Taliban je podmienené zlepšením zaobchádzania so ženami. Zopakoval americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Nijaká krajina neuznala vládu Talibanu. Spojené štáty sa pritom vyhýbajú aj priamej ekonomickej zaangažovanosti vzhľadom na diskrimináciu žien v Afganistane.
"Stále pracujeme na tom, aby sa Taliban zodpovedal za množstvo záväzkov, ktoré prijal a nesplnil, predovšetkým v súvislosti s právami žien a dievčat," uviedol Blinken.
Spojené štáty a mnohé ďalšie krajiny dali podľa Blinkena Talibanu jasne najavo, že cesta k normálnym vzťahom bude zablokovaná, kým nebudú podporované práve žien a dievčat.
Taliban sa dostal rýchlo späť k moci po tom, čo americký prezident Joe Biden stiahol v roku 2021 z Afganistanu amerických vojakov.
V uplynulých dvoch rokoch pritom Taliban zaviedol v Afganistane prísnu interpretáciu islamu, ktorá výrazne diskriminuje ženy a dievčatá a Organizácia Spojených národov ju označila za "rodový apartheid".
Taliban od nástupu k moci zakázal ženám a dievčatám vzdelávanie na stredných a vysokých školách, zamedzil im prístup do parkov či telocviční a nariadil im, aby si na verejnosti zahaľovali celé telo.
Bidenova administratíva si v utorok nepripomenula druhé výročia návratu Afganistanu k moci. Blinken však pred novinármi bránil stiahnutie amerických vojsk z Afganistanu.
"Rozhodnutie stiahnuť sa z Afganistanu bolo neuveriteľne zložité, no správne," povedal šéf americkej diplomacie.